logo

reklam

Referanduma Doğru


facebooktwittergoogle plus
Elif NİSA
elif.alaca@hotmail.com

 

16 Nisan referandumu yaklaştıkça bazı kesimlerin ülkede gerginlik meydana getirmek istediği görülüyor. Toplumu gerecek, neredeyse ‘vatanseverler’ ve ‘hainler’ olarak ikiye bölecek açıklamalar yapılıyor.

 

Referandumun adeta bir hıyanet turnusolu gibi gösterilmesi çok büyük hata. Bizler 17 Nisan’da da birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Öncelikle marjinal söylemleri bir tarafa bırakmalıyız. Hepimiz bu ülkenin birer evladıyız ister evet, ister hayır diyelim.

 

Aramızda görüş ve uygulama anlamında çeşitli farklılıklar olsa da, birbirimizin kardeşi olduğu gerçeğini unutmayalım. Vicdanlı insanlara düşen, kardeşliği korumak ve güçlendirmek olmalı.

 

Akılcı olmalı, akılcı bakmalıyız. Pozitif konuşmalı, sözün nereye gideceğini hesaplayarak, düşünerek konuşmalıyız. Birbirimizin nefsini harekete geçirecek sözlerden kaçınmalıyız. Birbirimizi hain ilan etmek yerine dostluk, kardeşlik ve muhabbet ruhunu geliştirme çabası içinde olmalıyız.

 

Kimse kimseye tercihi sebebiyle hesap soramaz. Bu konuda kutuplaştırıcı ve cepheleştirici söz ve davranışlardan kaçınmalıyız. Medya da bu konuda hassasiyet göstermeli.

 

Biz geçmişte çok fazla dezenformasyon örnekleri gördük. Yalan haber ve resimlerle insanlarımız provoke edilmeye çalışıldı. Ne yazık ki birçok insan da provokasyonlara aldandı. Artık aldanmayalım.

 

Sadece seçim sandığı önümüze geldiğinde oy vererek demokrasiye sahip çıkılmıyor. Asıl çabamız provokasyonlara karşı demokratik bir duruşla olmalı.

 

Referandumda bizler özgür irademizi kullanarak samimi kanaatimizi ortaya koyacağız.  Kimse korkutma mantığı ile bir yere varamaz. Korku ile değil, vicdan ve sağduyu ile oy kullanacağız.

 

‘Hasta Adam’

 

Bugün Türkiye’nin ‘hasta adam’ olmadığını fark eden derin güçler, gelişen Türkiye’nin önünü kesmek için pusuda bekliyorlar. Türkiye’nin lider konumu, menfaatlerine ters düştüğü için özellikle İngiliz derin devleti çok rahatsız.

 

Bir zamanlar Osmanlı’ya ‘Hasta Adam’ lâkabını takan İngiltere’nin eski başbakanlarından H. H. Asquith şu sözlerle meydan okuyordu; “Osmanlı Devleti ölüm döşeğine yattı. Dünya için bir şer ve fenalık yuvası olan bu hasta bir daha canlanamayacak.” (Doğan Avcıoğlu, Milli Kurtuluş Tarihi)

 

“Yenilenlerin tarihini, yenenler yapmıştır” diyor Berthold Brecht. Yıllar boyu dünya siyasetini tek merkezden yönlendirerek tarih ‘yapan’ Deccal’in organize ordusu İngiliz Derin Devleti’nin, deşifre olduğu için delirmesi de işte bu yüzden.

 

Deccaliyetin, Avrupa çapında Türkiye’yi yalnızlaştırmaya yönelik bir planı olduğu açık. İngiliz derin devleti’nin Türkiye’yi yalnızlaştırma oyununu bozmak için yatıştırıcı ve itidalli davranmamız lehimize olur. Oyun bu şekilde bozulabilir, gerginliği tırmandırmak çözüm olmaz.

 

Deccaliyetle yapılacak mücadelede İslam ülkeleri de dilerim bizimle olsun, Allah’ın emrettiği gibi; “Ve haklarına tecavüz edildiği zaman, birlik olup karşı koyanlardır. (Şura Suresi, 39)

 

İhtilaflar, tartışma, çatışma, ihtiraslar ve düşmanca taraf tutmak kuvvetimizi hiçe indiriyor. Oysa aramızda nefsani ihtilaf değil, aklın ve vicdanın yol göstermesiyle ittifak olmalı.

 

Dağdaki çobanın da kentteki profesörün de özgür iradesi ile atacağı oya saygı duymak gerekir. Sandığa hepimiz vicdanımızla gideceğiz. Evet ya da hayır; halkımızın vicdanıyla aldığı karar olacaktır.

 

Yoğun bir fitne döneminden geçiyoruz. Ülkemiz üzerinde hiç olmadığı kadar şiddetli bir baskı var. O yüzden yapılacak referandumda “evet” demekte fayda görüyorum. Yeni anayasa kabul edildikten sonra da uygulamada -varsa- eksik ya da hatalar yeniden düzenlenebilir.

 

Attığımız zaman Allah atar. Bizim için en hayırlı olanı yaratır. Sonuç şimdiden ülkemiz ve insanımız için hayra vesile olsun.

 

 

 

 

 

Etiketler: » » » » »
Share
201 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HZ.EBUBEKİR’İN VASİYETİ

  25 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Hazret-i Ebu Bekrin vasiyeti Hazret-i Büreyde’den, edilir ki rivayet: O Server, bir gazadan, zaferle etti avdet.Vakta ki Medine’ye, sağ salim döndüğünde, Bir siyahi cariye, gelip durdu önünde. Dedi: (Ya Resulallah, adamış idim ki ben, Eğer sen, bu gazadan döner isen salimen, Avdet eylediğinde, huzuruna geleyim. Eğer izin verirsen, tef çalıp söyliyeyim.) O Server, cariyenin bu arzusunu duydu, (Eğer adadıysan çal, yoksa çalma!) buyurdu. (Adamıştım) diyerek cariye o Servere, Başladı huzurunda, tef çalıp...
 • Rahmetin Yağdığı Ay’ın Bayramı “Ramazan Bayramı”

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Rahmetin yağdığı ay’ın bayramı olan Ramazan Bayramına erişmek bütün Müslüman alemi güzel duygu ve hislerin ortaya çıktığı anın resmidir.   Birlik beraberlik içerisinde toplumun bütün kesimlerinin en güzel noktada kaynaştığı, huzur ve mutlulukla dolu olan bir Ramazan’ı Şerif ayının ardından onun o eşsiz güzelliğe sahip bayramına ulaşmak yüce Allah’ın biz müminlere büyük bir ikramı ve ihsanıdır.   Bayram; güzel duyguların, sevinçlerin, güzelliklerin ortaya çıktığı günün adıdır. Yüce duyguların yüceliğe ulaştığı, duyguların coştuğu, s...
 • “İslam Dünyasında oluk oluk kan akarken biz bayram mı yapacağız?!!”

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Manevi atmosferi yüksek bir Ramazan-ı Şerif'i daha geride bırakıyoruz.Günahlardan arınmış,bağışlanan kullardan olma ümidiyle bayram  hazırlıklarına başladık. Bayramlar; neşe demek,sevinç demek.Peki biz inananlar olarak bu bayramı neşe ve sevinçle karşılayabiliyor  muyuz? Ya da diğer bir ifadeyle sevinçle karşılamalı mıyız? İslam beldelerinin neredeyse tamamında kan ve gözyaşı hüküm sürerken nasıl bayram yapabiliriz? İslam tarihinde daha önce belki de hiç olmadığı kadar büyük acılar yaşanmaktadır! İslam Alemi bu kadar acz içine belki hiç düşm...
 • BAYRAMLARDA TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Her yıl kutlanan dini bayramlarda yüzlerce insanımız ölmekte ve yüzlercesi de yaralanmakta ve bayramlar aile ve ülkede bir yas ve cenaze kaldırma yerine dönüşmektedir. Öncelikle uyarılarımızı sürücülerimize, yük ve yolcu taşıyan ticari araç şoförlerine yapmak istiyoruz. Bu sebeple sürücülerin; 1- Dinlenmiş ve uykusunu almış olarak yola çıkmalıdırlar, 2- Gidilecek yere göre zamanında yola çıkmalı, acele etmemeli, geç gitmeyi göze almalıdırlar, 3- Özel araçlardaki sürücü ve diğer yolcular emniyet kemerlerini mutlaka takmalıdırlar, 4-Trafik ...
UA-36507442-2