logo

25 Haziran 2016

Ramazan-ı Şerif’in en kıymetli dönemi

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş..

 02770a80-5d1a-4cd0-b7b1-3beb095321c9

11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in en faziletli dönemlerinden biri de içinde bulunduğumuz son 10 gündür. Bu 10 günlük dilimde Hz. Peygamber efendimiz ibadetlerini sıklaştırır, gece namazlarına yönelir ve sahabe efendilerimize Teheccüd namazına ağırlık vermelerini tavsiye buyururdu.

 

Ramazan ayının cehennemden kurtuluş olarak buyurulan son günlerinin içinde bin aydan daha değerli olan Kadir gecesinin yer almaktadır. Müminler ve kurtuluş vesilesi arayanlar için tüm dua kapılarının açık olduğu bu gece Ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinmekle beraber, Ramazan-ı Şerif’in son 10 günü içinde ve tek gecelerinde aranılmalı, her geceyi Kadir gecesi bilerek ibadet ile meşgul olunmalıdır.

 

Biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rabb’lerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar. (Kadir, 1/5)

 

Kuran-ı Kerimin Ramazan ayında indirilmesinden dolayı bir ismi de Kuran ayı olan Ramazan-ı Şerif’in son 10 günün gündüzü Kuran, gecesi namaz ve her vakti dua ile değerlendirilmelidir.

 

Ramazan ayının son 10 gününde Efendimiz (S.A.V) Şu duayı sıkça yaparlardı;

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni.

(Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Share
1064 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2