logo

RAMAZAN AYI AHLAKLI DAVRANIŞLARI KAZANMA AYI OLMALIDIR


Orhan ARSLAN
orhanarslanmatoglu@hotmail.com

RAMAZAN AYI AHLAKLI DAVRANIŞLARI KAZANMA AYI OLMALIDIR

Allah, Müslümanlar için; bu ayı arındırma, kendini kontrol etme, senede en az bir defa da olsa; kendi, kendini her bakımdan yenileme ayı olarak, Müslümanlara hediye etmiştir.

İnsan hayatı; iniş ve çıkışlarla dolu olan, bir grafik çizmektedir. İşte, bu iniş ve çıkış sürecinde; insanın manen yükselmesi için; bu ay bir fırsattır. Yaşantımızın her alanını, tekrar gözden geçirmeliyiz. Alışkanlık haline getirdiğimiz, günlük yaşantımızda bizimle sürekli beraber olan; kötü davranışları, yanlış davranışları, hataları, tespit edip; onlardan uzaklaşmak için; bir fırsat ayıdır. Tüm insan kusurlarını sıralayan; ilahi mesajlar; yol göstericimiz olmalıdır.
İnsanlarla olan ilişkilerimizde; tüm iyi ve güzel hasletleri, hayata geçirmek adına; bir fırsattır. Yanlış, hatalı davranışları terk ettikten sonra; iyi ve güzel fiilleri hayata geçirme zamanıdır. Bu güzel davranışlar, tarafımızdan yapıla, yapıla; iyi bir refleks hareketi olarak benliğimizde, kendisini göstermelidir. Yaptığımız, güzel ve iyi hareketler; bizim ismimizle, anılır hale gelmelidir. Bunun en güzel İslam´da tanımlanan şekli; güzel ahlaktır. YÜCE peygamberin dili ile; DÜNYAYA GÖNDERİLİŞ, NEDENİDİR.
Hayatımızın her alanında ahlakın yaşanabilir olarak hayata geçmesi gerekmektedir. Toplumun her kademesinin böyle bir duruma ihtiyacı vardır. Öncelikle eğitim kurumlarında yıllardan beri, ihmal edilen ahlaki davranışların tanıtımının yapılarak, hayata uygulanabilir hale getirilme çabalarının olmayışı her alanda ahlaki çöküntüyü beraber getirmiştir. İnsan, kendi, kendine şu soruyu sormadan edemiyor? Eğer, eğitim kurumlarımız; insanı, insanca yetiştirme amacı olan Ahlaki değerleri, yetişen nesillerine veremiyor ise; o zaman onları, birer bilgi hamalı yapmanın, toplum yaşantısına katkısı nedir?
Yüce peygamberin mesajında açıkça belirttiği üzere kendisinin güzel ahlakı yaşanabilir, olarak tamamlanması için; gönderildiğini söylemektedir. Hayat için ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. İnsan, hayatının tamamını; ahlaklı, adalete inanmış, dürüst, samimi, güven veren, her türlü kötü düşüncelerden uzaklaşmış bir konumda olması içi çaba sarf etmelidir. Bu kişisel hayatımızdan, ticaret hayatımıza kadar her alanda olmalıdır. Herkes önce sizi, dürüst, samimi, candan, ahlaklı insan, diye tanımlamalıdır. Böyle bir tanımlanma olması için, bunu sizin, tavır ve davranışlarınız belirleyecektir. Kısacası bunu hak etmek gerekir.
Toplum hayatında ise; öncelikle Devlet yönetmeye talip olan insanların, ahlak nbso online casino reviews ve dürüstlük konusunda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Doğru sözlü, güvenilir, sözünün eri, dürüstlük kavramları özellikle siyasetçilere çok yakışır. Halkımızın böyle bir beklentisi vardır. Siyasetçilerden bu özellikleri her zaman, taşımalarını istemektedirler. Oldukça önemli bir konudur. Halkımız, bu özellikleri seven siyasetçileri mutlaka takdir edecektir. Ramazan ayı, onlar için de; bu uyarıları algılama ayı olmalıdır. Sonrasında; tüm Devlet kademesindeki insanlar; en zirve noktasından, aşağıya kadar; Ahlaklı bir hayat yaşamayı, ilke edinmelidirler. Ramazan ayı, onlar için de; kendilerini çek etme adına önemlidir.

İnsanımız bugün her alanda; ahlaksız davranışlar açısından; çeşitli yakınmalarda bulunmaktadır. Bu yakınmaların temeline baktığımız zaman Ahlaki öğretilerin olmadığını görmekteyiz. Bu davranışların insanlarımız tarafından terk edildiğini görmek için; fazla çabaya gerek yoktur. Çevremizdeki her davranışın içerisinde olması gereken Ahlaki kuralları terk etmemiz; sosyal açıdan bize büyük darbeler vurmuştur. Sahtekarlıktan, hırsızlıktan, aldatmadan, şiddetten, çalmadan, çırpmadan, iki yüzlülükten, yalakalıktan, zevk alan insan durumuna gelmekteyiz. Bu eylemler, Ahlaksızlığı tercih etmenin, hayatımızdaki yansımalarıdır yukarıda birkaç maddesini sıraladığımız olumsuzluklar, Bütün bunlara bağlı olarak; huzursuzluk, barış ortamının yok olması, insanlar arasındaki; insani değerleri yitirmemiz, başımıza gelen örnekleri teşkil etmektedir. Bunun böyle olmasında hem kişisel olarak, hem de kurumsal olarak eksikliklerimiz olduğu fikrini taşımaktayım. Başka bir deyişle her alanda yaptığımızı zannettiğimiz mesafe kazanma girişimlerinin; ahlaki değerlerle bezenmediği zaman, bir anlamı olmadığını tecrübe ettik. Bu tecrübe edinme üzülerek söyleyelim ki; acı olaylarla olmaktadır. Nasıl ki; her bolluk ortamında bereket olmuyorsa, her ilerlemenin içerisinde de ahlak olmaz ise; insana mutluluk getirmemektedir. Ramazan ayında; işin bu yönünü, yani ahlaklı olmayı, ahlaklı yaşamayı; hem fikir edinmeliyiz, hem de yaşanılarak hayata geçirmek için; gayret göstermeliyiz.
Tüm ilişkilerimizde Ahlak belirleyici olmak zorundadır. İşte o zaman insanlar arasındaki bir, çok tartışma ve eleştirme konuları, kendiliğinden ortadan kalkar. Ahlak, Sanki davranışlarınızı kontrol eden bir denetleyici gibi olmalıdır. Ahlakın sürekli hayatınızın içerisinde olması sizi sonuçta güvenilir, az hata yapan ve etrafında sevilen insan olarak; kabul edilen bir birey yapacaktır. Böyle bireylerden meydana gelen insan topluluklarında da; daha az yanlışlar, yaşanabilir hale gelir. İşte istenen sonuç da budur.

O halde özlenen toplum hayalimizi gerçekleştirmek için; her alanda tüm değer yargılarımızla beslenmiş olan Ahlak kavramını yaşayalım ve yaşatalım. Bunun için; Ramazan Ayı, bizim için; bir fırsat olsun. Örnek davranışlarla, hayatımızı yaşayarak; kendimizden sonraki nesillere, yaşatalım. Daha huzurlu, daha barış içerisinde bir ortam ve insanlar arasında, güvenin yaygın olduğu daha ahlaklı günlere… Böyle bir ortamın oluşması adına bu ayı fırsat bilelim. Gelecek Ramazan ayında; bugün taşıdığımız yanlış hareketleri terk etmiş, hata ve ahlaksız davranışları en aza indirmiş, bir kul olarak; Yüce Rabbimizin, huzuruna çıkmak için; gayret gösterelim. Ramazan ayı; umarım hepimizin bir anlamda; arınma çabalarının artmasına vesile olmuştur…

Share
530 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Efendimiz (s.a.v)

  22 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

   Bir gün Resûlüllah (s.a.v) Efendimiz onları abası ile örttü, sonra şöyle buyurdu: “Yarabbi! Bunlar benim Âlim ve Ehli Beytimdir. Bunlara bereket ihsan eyle, bunları benim örttüğüm gibi sen kendilerini rahmetinle mağfiretinle setreyle. Hakikat ben bunları çok seviyorum, sende sev, sevenleri de sev, sevmeyenleri de sevme.” buyurdu. Resûlüllah (s.a.v) Efendimiz’in siyah aba ile örttükleri şunlardır: Hz. Ali (r.a), Hz. Fatımatüzzehra (r.anha), oğulları Hz. Hasan (r.a), Hz. Hüseyin (r.a). (İbn Sa’d, VI, 360, 362.)     Hz.Ali (r.a) Sıffin harbine g...
 • Ümmetin namusu olan Mescid-i Aksa öksüz ve yetim!

  22 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  14 asırdır İslam’ın Haremi, Müslümanların izzeti, onuru ve namusu olan ve içinde Mescid-i Aksa’yı barındıran üç Harem-i Şerifinden birinin de yer aldığı kutsal topraklar Kudüs-ü Şerif; üzerine ölü toprağı atılmış, onur ve haysiyetlerini küresel güçlere satmış rejimlerinin ihanetleri nedeniyle yaklaşık 50 yıldır ‘Siyonist’ eli kanlı İsrail’in işgali altında. İsrail, İslam dünyasının basiretsizliği ve korkaklığından yararlanarak geçtiğimiz Cuma günü 50 yıllık işgalini bir adım daha öteye taşıdı. 50 yıllık işgal tarihinde ilk kez Mescid-i Aksa,...
 • ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇMİŞTİR

  22 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  URFAspor 2017 yılında bir alt lige düşmemiştir. URFAspor 2012 yılında küme düşmüstur. Evet...! Aslında şampiyon olduğu yıl küme düşmüştü. Siyasetin...Spora girdiği yıl...2013 yılında...Herkesin bildiği ama ses çıkarmadığı yıl. Sebeb olanlar kebab oldu ama olan URFAspora oldu. İşte o yıl URFAsporun adı, URFAsiyasetspor olmuştur. 2017 yılı..Şike'nın belgeleri ispatlı... Bizle ilgisi yok denilen adamın malum külübün resmi müdürü ispatlı. Etik..Adalet...Hukuk derken... Reisin meşhur deyimi devreye giriyor... " Atı ala...
 • Ateşin Yakmadığı Peygamber!HZ. İBRAHİM..

  22 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ateşin Yakmadığı Peygamber!HZ. İBRAHİM.. İbrâhim aleyhisselâm putlarını paramparça ettiği cahil kavminin hâlâ putların âcizliğini göremeyip akıllarını kullanmamaları karşısında hayretler içinde kaldı ve onlara, “Size de, Allah'ı bırakıp taptıklarınıza da yuh olsun! Hala aklınızı başınıza almayacak mısınız?” diye seslendi. Buna karşılık kavminin önde gelen zalimleri: “..’Eğer bir şey yapacaksanız, İbrâhim’i ateşe atıp yakın, böylece ilahlarınıza yardım edin!’ dediler.” Böylece zalimler Hz. İbrâhim aleyhisselâm hakkında tuzak kurup plan yaptılar...
UA-36507442-2