logo

31 Ağustos 2016

“PYD ile anlaşma söz konusu değil.”

ibrahim Kalın

Türkiye ile terör örgütü PYD arasında anlaşmaya varıldığını iddia eden ABD’ye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan tepki geldi. Böyle bir anlaşmanın olmadığını söyleyen Kalın, “Türkiye ile PYD ve YPG terör örgütünü adeta aynı kefeye koyan açıklamalar duyuyoruz. Kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, yaptığı açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı için bilgi verdi ve “Operasyonun öncelikli amacı sınır güvenliğimizin sağlanması ve buradaki terör unsurlarının bütünüyle temizlenmesidir. Zaman zaman özellikle Amerikalı yetkililerden, Türkiye ile PYD ve YPG terör örgütünü adeta aynı kefeye koyan onları eşitleyen açıklamalar duyuyoruz. Bunlar kabul edilemez.”

“Bunu, Suriye Kürtlerine karşı yapılan bir harekat gibi, Kürtlerin kazanımlarını engellemeye yönelik bir operasyon gibi yansıtma girişimlerini şiddetle kınıyoruz. Böyle bir şey söz konusu değildir. Türkiye’nin Suriye Kürtleri ile bir sorunu yoktur. Türkiye’nin Türkiye’deki Kürtlerle, Irak’taki Kürtlerle, İran’daki Kürtlerle, dolayısıyla bölgedeki ve dünyadaki hiç bir Kürt vatandaşımızla ya da bölge insanı ile bir sorunu yoktur. Bizim bir PKK sorunumuz vardır, bizim bir terör örgütleri sorunumuz vardır. PYD ile anlaşma falan söz konusu değil. PYD, PKK’nın Suriye uzantısı olarak bir terör örgütüdür. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu yapıyla, bu örgütle, bunun o koluyla bu koluyla herhangi bir ilişkisi, anlaşması, vesairesi söz konusu değildir.” ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Share
328 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2