logo

23 Mayıs 2016

Prof.Shlaim:”Erdoğan Türkiye için en iyisi ney­se onu yapıyor “

GERÇEK HAYAT

Gerçek Hayat Dergisi, Oxford Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Sykes-Picot’un uzmanlarından Prof. Avi Shlaim ile Erdoğan ve Türkiye’yi konuştu.

Prof. Avi Shlaim ,bir yandan PKK/ PYD diğer yandan da DAEŞ terörü ile mücadele eden Türkiye’yi yorumladı. Shlaim; “Erdoğan Türkiye için en iyisi ney­se onu yapıyor ve bu ko­nuda Amerikalılarla aynı frekansta değil.” ifadesini kullandu.

“DAEŞ’i Müslümanlar bitirecek”

Prof. Avi Shlaim, DAEŞ’in Suriye ve Irak’ta başarılı olduğunu söylerken El Kaide’den farklı olarak, basit bir terör orga­nizasyonu değil, dev­let benzeri kurumları olan bir yapı olduğunu vurguladı. DAEŞ’i bozguna uğratacak gücün Amerikan bombaları değil, Müslümanlığı gerçek anlamda yaşayan milletler olduğunu söyledi.

“ABD,Erdoğan’ı kontrol edilemez görüyor “

ABD, Suriye’deki Kürtlere karşı DAEŞ’e yar­dım sağlamakla suçladığı ‘Erdoğan’ın ne yapacağı belli olmayan, kontrol edilemez bir lider’ olarak görüyor. Shlaim konuşmasının devamında: “Bana göre, Erdoğan Türkiye için en iyisi ney­se onu yapıyor ve bu ko­nuda Amerikalılarla aynı frekansta değil. Çünkü Tür­kiye’nin düşmanı PKK’dır. Herkes de PKK’nın bir terör örgütü olduğu konusunda hemfikir. Dolayısıyla Erdo­ğan Suriye’deki çatışmayla ilgili politikasını belirlerken Türkiye’nin menfaatini dik­kate alması gerekiyor. ABD, bölgede güçlü bir rol üstelenen Türkiye’nin bağımsız bir ülke olduğu gerçeğiyle yüzleşmekte zorlanıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: GERCEK HAYAT DERGİSİ

Etiketler:
Share
538 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2