logo

14 Nisan 2016

Plan yoksa şehircilikte yoktur!

2Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece Belediye Meclisi’nin yaptığı en önemli işin plansız bölgeleri planlamak olduğunu belirterek; “Eğer plan yoksa şehircilikte yoktur” dedi.

Büyükçekmece Belediyesi’nin 2015 yılı Faaliyet Raporu Nisan ayı meclisinde oy çokluğuyla kabul edilirken, ilçe genelindeki hizmet dağılımın eşit olarak gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Akgün, yeni dönemde hayata geçirilecek projeler hakkında da açıklamalar yaptı.

“Tepecik’in sorununu hep birlikte çözeceğiz”

Başkan Akgün, Büyükçekmece Belediye Meclisi ve önceki dönem belediye meclisinin yapmış olduğu en önemli hizmetin kentin planlanması noktasında olduğunun altını çizerek; “Tepecik’te binlerce işyeri ve konut kaçak durumuna düşmüştü. İlk olarak orada plan yaptık 1.2 olan emsali 2.2 yaptık. bunu da yapılmış binaları kurtarmak amacıyla yaptık. Bu meclis Mimarsinan merkezinin tamamına yeniden bir şekil verdi. O köhnemiş merkez gidecek yerine çiçek gibi yeni bir kent açacak. Güzelce, Kumburgaz, Kamiloba ve Celaliye.  Daha önce planlamasını Büyükşehir yapmıştı daha sonra planlanın hatalı olduğunu hep birlikte kabul ettik. Şimdi yeniden Büyükşehir Belediye ve Büyükçekmece Belediyesi ile belediye meclisleri bu bölgelerin planlama çalışmalarını devam ettiriyor. Bu meclisin en önemli işi şehrin anayasası olan imar planlarıyla ilgili sorunu çözmektir. İmar planı yoksa okul da yok, cami de yok, cemevi de yok, parkta yok. İmar planlarında yerleri belli olacak ki ben de gidip orada o tesisi yapacağım.  Tepecik halkının plan sorununu bu meclis çözemez. Bunu sadece biz yapamayız. Bunu hep birlikte çözeceğiz” diye konuştu.

“Park sorununu yerel yönetimler çözebilir”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, yeni dönemde hayata geçirilecek ve yapımı devam eden projeler hakkında da bilgiler verdi.  Mimaroba’da daha önce kapalı pazar yeri olarak planlanan yere Cumhuriyet Kültür Merkezi Projesi’nin yapılacağını pazar yeri içinse daha uygun bir bölge belirlendiğini açıklayan Başkan Akgün, Büyükçekmece’de artan nüfus ve yaz mevsimlerinde ilçe nüfusunun bir kaç kat arttığına ve bu durumun  park sorununu da beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, çözümün ancak yerel yönetimler eliyle olabileceğini belirterek; “Mayıs ayında, TBMM’ye gelecek yasa tasarısı ile bu konu gündeme gelecek. Park sorunun belediyelerin sırtındaki en önemli kamburlardandır. Bize ceza ve araç çekme yetkisi devredilsin bu sorunu biz çözer, kısa sürede de disiplin altına alabiliriz” dedi.

Esnafa sanayi sitesi müjdesi

Küçük sanayi sitesi için uygun bir yer belirlendiğini ve yeni imar planına da dahil edildiğini açıklayan Başkan Akgün, “Büyükçekmece esnafına yakışır içinde endüstri meslek lisesi, çıraklık eğitim merkezi, sosyal tesisleri olan bir sanayi sitesi yapmayı planlıyoruz. Büyükçekmece’de gayri sıhhi müessese sahibi esnafımıza yakında bu anlamda güzel bir haberimiz olacak” ifadesini kullandı.

Yat limanının 2017 yılı sonunda bitmesi planlanıyor

Yapımı devam eden yat limanının 4 yıl önce yüzde 80’ninin bittiğini ancak siyasi nedenlerle durdurularak mühürlendiğini belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Ama şimdi size eskisinden 2 kat daha fazla yapma hakkını vererek, yarattığımız mağduriyeti telafi ediyoruz dediler. Ben bu durumu aynen böyle algılıyorum. Şimdi İstanbul’a ve Büyükçekmece’ye yakışır eskisinden 2 kat daha büyük yat limanının yapımı sürüyor. Şu an ana mendireği devam ediyor. Kara kısmında da yine bakanlığın ön gördüğü proje doğrultusunda devam ediyor. Şu an itibariyle yüzde 30-35 oranında bir bölümü tamamlandı. 2017 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor” dedi.

“Hizmette muhalefet olmaz”

Büyükçekmece Belediye Meclisi’nin 2015 Yılı Faaliyet Raporu görüşmelerinde söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Recep Erol, konuşmasının başında Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün, Strazburg’da Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde yapmış olduğu konuşmaya vurgu yaparak; “Sayın Başkan’ın Streabuzrg’ta dünyada yaşanan göç dramı ve Suriye’de yaşanan dramla ilgili, bölgemizde yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak yapmış olduğu konuşmadan ötürü kendisine teşekkür ediyor, takdirle karşılıyoruz” ifadesini kullandı.

Recep Erol, AK Parti Grubu olarak amaçlarının sadece muhalefet etmek olmadığını ve hizmette muhalefet olmaması gerektiğini belirterek; “Faaliyet Raporu ile ilgili yapılan hizmetleri, eksik gördüklerimizi ve yapılması gerekenleri ifade ederken hiçbir zaman sadece muhalefet ermek anlayışı ile değil Büyükçekmece’yi birlikte yönettiğimizin bilinciyle hareket ettiğimizi de belirtmek isterim” diye konuştu.

Kararların yüzde 90’ı oy birliğiyle alındı

CHP Grup Başkan Vekili Coşkun Tanış, Büyükçekmece Belediye Meclisi geçtiğimiz dönemde takdire şayan bir  faaliyet yürüttüğünü belirterek şöyle konuştu: “Bizim meclisimizde tartışmanın ve üslubun seviyesi çok düzeylidir. Tartışmak kavga etmek değildir. Fikirler tartışılmalıdır. Bu anlamda bizim meclisimiz medeni bir meclistir. Geçtiğimiz Nisan ayından bu Nisan ayına kadar geçen bir yıllık sürede mevcut gündem maddelerini tartışmışız. Büyükçekmece Belediye Meclisi, son bir yıl içinde 134 adet önemli gündem maddesini görüşmüş. Toplam 117 gündem maddesi  için karar oybirliğiyle alınmış. 27 karar oy çokluğuyla meclisten geçmiştir. Kararların yüzde 90’ı aşan bir miktarda oybirliğiyle meclisimizden geçmiş” diye konuştu.

Müdürlüklerin 2015 yılı hizmet dağılımı

2015 yılında, Büyükçekmece Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Temizlik Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen hizmetler ise Faaliyet Raporuna şu şekilde yansıdı:

Fen İşleri Müdürlüğü:

Parketaşı, tretuvar ve araç yolu kaplama işleri toplamı 188.871 metrekare. Yol ve kaldırım bordürü yapım işleri: 74.497 metrekare. Sıcak asfalt kaplama işleri: 109.410 ton. Stabilize ve alt temel ocak malzemesi ile yol stabilizasyonu: 240.00 ton.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü:

12 adet park ve meydan proje tasarımı yapıldı. 3259 adet ağaç dikimi yapıldı. 36.645 adet çalı dikimi, 887.600 adet mevsimlik çiçek dikimi, 66.000 adet soğanlı bitki dikimi, 27.520 metrekare rulo çim serimi, 20.000 metrekare çim tohumu ekimi  yapıldı. 1.917 adet oturma bankı yerleştirildi, 24 adet çocuk oyun grubu kuruldu. 152 adet dış mekan spor aleti, 28 adet voleybol ve basketbol potası, 20 adet bisiklet parkı. Toplam 8 adet Atatürk büstü yenilenirken 2 adet yeni büst yapıldı.

Temizlik İşleri Müdürlüğü:

100.780 ton evsel atık toplanarak transfer istasyonuna nakledildi. İhtiyaç duyulan bölgelere 50 adet yer altı çöp konteyneri yerleştirildi. park, meydan ve gezinti alanlarına 150 adet çöp kutusu yerleştirildi. Merkezi yerlere 100 adet sigara izmarit kutusu konuldu. 52 adet cami ve mescidin iç dış mekan bakımı ve temizlikleri yapıldı. Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda 366 adet binanın yeşil alan, bodrum ve çatı katlarında ilaçlama yapıldı

Share
365 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2