logo

reklam

PKK APO’YU İMRALI’YA GÖMDÜ


Mustafa Hakkı SEZGİN
m.hakkisezgin@gmail.com

Türkiye’nin vatan bütünlüğüne ve bayrağına sahip çıkan, kendini bu vatanın ve ümmetin bir parçası gören, bu milletin Aslı unsurlarından olan Kürt kardeşlerimize, gencimize, yaşlımıza kadınımıza kızımıza, anamıza bacımıza elbette sahip çıkacağız.

Kesinlikle bu devleti yıkmaya çalışan İslam’ın ve Türkiye’nin düşmanlarına uşaklık yapanların soyu ve ırkı ne olursa olsun düşman bileceğiz.

 

PKK APO’YU  İMRALI’YA GÖMDÜ

 

TÜRKİYE’nin sözde dostları ve NATO da ki müttefiklerinin destek verdikleri PKK, İttihat ve terakki zihniyeti tarafından yıllarca uygulanan Kürtleri yok sayma ve asimile etme politikalarına karşı, ağalıkla, feodalizmle mücadele adı altında bağımsız Kürdistan’ı kurdurmak hayalleri için Ermeni taşeronlar tarafından 27 Kasım 1978’de kurduruldu.

Örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri arasında çatışmalar 15 Ağustos 1984 yılında PKK’nın Kürt ayaklanmasını ilan etmesiyle başladı.

2016’ya gelindiğinde ki sonuç ise…

Türkiye’nin bölgesel güç olmasın engellemek amacı ile kurulan örgütün başında değişmeyen lider olan Abdullah Öcalan’nın, PKK terör örgütü tarafından ölmeden İMRALI ‘ya gömülmesi oldu.

Apo, Sözleri ve kararları ile sözde örgüt liderleri ve dolayısı ile örgüt militanları arasında artık hiçbir hüküm teşkil etmiyor.

Abdullah Öcalan başka, terör örgütü PKK başka telden çalıyor.

 

21 Mart 2013’te, hükümet ile Abdullah Öcalan arasındaki görüşmelerden sonra, Abdullah Öcalan’ın mektubu hem Türkçe hem de Kürtçe olarak Diyarbakır’da Nevruz etkinlikleri sırasında okunduğunda

Öcalan “Artık silahlar sussun fikirler konuşsun noktasına geldik. Yine diyorum ki artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir… Bu mücadeleyi bırakmak değil daha farklı bir mücadeleyi başlatmaktır” diyerek silahlı unsurların yurt dışına çıkmasını istedi.

 25 Nisan 2013’te Murat Karayılan Kandil’de yüzlerce gazetecinin katıldığı, TV’lerde canlı yayınlanan basın toplantısıyla PKK’nın 8 Mayıs’tan itibaren ön şartsız geri çekileceğini açıkladı. Sadece 5 gün sonra KCK davalarında tahliye edilenlerin sayısı 200’ü buldu.

 

PKK Öcalan’ın bu emirlerine uyacağını ve Türkiye topraklarından çekileceğini açıkladı.

Erdoğan mektubu olumlu karşılayıp, PKK’nın çekilmesiyle daha somut adımların atılacağını duyurdu.

Peki terör örgütü PKK Apo’nun kararına uydu mu ?  

Abdullah Öcalan verdiği kararları ile yaşıyor mu bir bakalım

 

Bir süre önce kendilerini dağdan indirecek tek otoritenin Öcalan olduğunu söyleyen  Murat Karayılan “Silahlı mücadelenin sona erdirilmesi sanıldığı kadar basit değildir. Abdullah Öcalan ve KCK tutukluları tahliye edilmeden silah bırakılması mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Silahlı gurupların ülkeyi terk edeceğini söylemelerinin ardından şehirlere militanları yerleştirmek amacı ile

PKK şehir yapılanmasını ilan etti ve

Çözüm Süreci’ni fırsat bilen terör örgütü şehir milisleri yapılanması olan YDG-H (Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi) kuruluşunu ilan etti.

1 Mayıs 2013’te PKK Örgütünün Avrupa sorumlusu Sabri Ok, “Dünyada önce silah bırakıp, sonra meseleyi çözen kimse olmamıştır” açıklaması yaptı. 

PKK’nın silah bırakma ya da çekilmeye niyeti olmadığı Haziran ayında belli oldu. Murat Karayılan “Öcalan talimatına bağlıyız ancak o cezaevindeyken talimat verse dahi silah bırakmayacağız” dedi. 

5 Temmuz 2013’te KCK eş başkanlıklarına Cemil Bayık ve Bese Hozat’ın getirilmesinden sonra 10 Temmuz’da  YDG-H, Twitter’dan yemin törenlerini yayınladığı şehirlerde “asayiş birimleri” kurmaya başladı. Yol kesme, araç yakma eylemleri hızlandı.

Cemil Bayık’tan tehdit

31 Temmuz 2013’te Cemil Bayık hükümeti tehdit ederek, “1 Eylül’e kadar hükümet adım atmazsa çekilmeyi durduracağız, çekilenler de geri dönecek. 19 Ağustos’ta ise “Süreç çökerse daha büyük bir savaş olabilir” dedi. 9 Eylül’de beklenildiği gibi KCK “Çekilmeyi durduğunu” duyurdu. 

Ağustos ayında Mustafa Karasu Çözüm Süreci’nde İmralı heyetinin yaptığı görüşmelerin geçersiz olduğunu ilan etti. Cemil Bayık ise “Barışa Öcalan, savaşa ise örgüt karar verir” diyerek meydan okudu.

Demokrasi paketine, savaş ilanı

Bütün bunlara rağmen hükümetin demokratikleşme adımları devam etti. 30 Eylül 2013’te özel okullarda Kürtçe serbest kaldı, Andımız kaldırıldı. Kandil ise tehditlerine PKK da saldırılarına  devam etti.

Kandil yönetimi ısrarla savaş söylemini sertleştirdi. KCK Öcalan’ın İmralı’daki koşulları nedeniyle silah bırakma çağrısı yapamayacağını açıkladı. Murat Karayılan, Öcalan’ın değil, Kandil’in müzakere yapabileceğini söyledi. Murat Kalkan HDP’nin silah bırakma çağrısı yapamayacağını Mustafa Karasu ise silahların ancak demokratikleşme talepleri yerine getirilirse susacağını belirtti. 

Kandil’den bir biri ardına gelen “savaş” açıklamaları kanlı eylemleri de birbirini takip etti.

Savaşa devam…

3 Aralık 2013’te Cemil Bayık “Böyle giderse elbette ki Türkiye’de savaş olacaktır. Biz, bahara kadar süre tanımışız. Bahara kadar eğer bu şartları kabul eder, müzakere yönünde adım atarlarsa sorun çözüm yolunda ilerler. Aksi takdirde artık bizim bu tarzda işleri yürütmemiz mümkün değildir” açıklaması yaptı.

“Tünel ve siper hazırlayın” talimatı

20 Temmuz 2015’te KCK Eş başkanı Cemil Bayık şu açıklama ile halkı silahlanmaya ve tünel ve siper hazırlamaya çağırdı: “Halkımız meşru savunma örgütlenmesini ve bilincini de geliştirmeli. Bu sadece askeri güçlerin büyütülmesi temelinde değil, halk olarak meşru savunmasını geliştirmeli. Tüm halkımız silah almalı, bu temelde kendini eğitmeli ve örgütlemeli. DAIŞ ve sömürgeci tüm güçlerin(yani Türkiye Cumhuriyeti ) her türlü saldırısına karşı köylerde, kentlerde, mahallelerde yer altı sistemi, tüneller, mevzi sistemi geliştirmeli” beyanatı verdi.

İşte bu açıklama yeni savaşa hazırlık çalışmalarının startı oldu. Bundan sonra öz yönetim ilan edilecek yerlere silah ve mühimmat yığınağına başladılar.

Tam 16 bölgede “öz yönetim” ilan edildi

 

Güneydoğu’da “öz yönetim” ilanları Silopi’de yaşanan çatışmaların ardından toplanan Şırnak Halk Meclisi’nin 10 Ağustos’taki açıklamasıyla başladı. 12 Ağustos 2015 tarihindeki KCK açıklaması, süreçte bir dönüm noktası oldu. Şırnak’ın yanı sıra Silopi, Cizre ve Nusaybin’de de öz yönetim ilan edildiğini duyuran KCK’nın açıklamasında “Kürdistan halkı için öz yönetimden başka bir seçenek kalmamıştır” ifadesi kullanıldı. Açıklamanın ardından Hakkari, Batman illeri ile Hakkari’nin Yüksekova, Muş’un Varto ve Bulanık, Van’ın Edremit ve İpekyolu, Diyarbakır’ın Sur, Silvan, Lice, Ağrı’nın Doğubayazıd, Bitlis’in Hizan ilçelerinde de “öz yönetim” ilanı yapıldı. İstanbul’un Gülsuyu ve Gazi mahallerinde de öz yönetim ilan edildi.

Öcalan 2013’te 2014’te 2015’te PKK’ya silahların bırakılmasını ve yurt dışına çıkılmasını söylemesine rağmen bu çağrıyı PKK sadece pazarlık ta kullandı, hiçbir zaman bir örgüt liderinin emri olarak görmedi, hayata geçirmedi.

Öcalan silahların bırakılmasını silahlı unsurları yurt dışına çıkmasını, silahsız mücadelenin siyasi dönemin başladığını söylüyor PKK ise savaşa devam ediyor.

Böylece örgütün sözde yöneticileri tarafından Apo’nun kararları hiçe sayarak Öcalan’ı kararları ile beraber gömdüğünü ilan etmiş oluyordu.

Kürt’lerin hakkını savunduklarını ve sözcülüğünü yaptıklarını söyleyen HDP’liler üniter devlet yapısı içinde parlamenter sistemin kendilerine tanıdığı seçim sisteminde 31 mart 2014 yerel seçimlerinde 102(yüz iki)belediye,7 Haziran 2015 genel seçimlerinde ise 80 milletvekili kazanmalarına rağmen, savaş şehirlere taşımak amacı ile şehirlere yerleşen PKK’nın millet meclisindeki savunucusu olmaya devam ettiler.

 

Biz Türkiye’den ayrılmak istemiyoruz demokrasi mücadelesi veriyoruz diyerek Kürtleri aldattılar ve yalanlarına halen devam ediyorlar.

 

Çünkü ne PKK’nın nede HDP’nın esas gayesi Kürt halkının KURTULUŞU veya MÜCADELESİ DEĞİLDİR. İsrail’in ve batılı emperyalistlerin bölgedeki çıkarlarını koruyacak İsrail’e uşaklık yapacak büyük Kürdistan’ı yani bir milyonluk Kürt ordusunu kurmak istiyorlar.

Ve biz inanıyoruz ki

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile bağımsız bir Kürdistan devleti kurmak için 1984 yılından beri çatışmalara devam eden PKK’nın oyunu bitmiştir, yani oynayacağı rolü oynamış ve tarihe gömülecek zamanı gelmiştir. PKK dönemi tarihsel açıdan artık kesinlikle kapanmıştır.

Emperyal güçlere maşalık yapan örgütün sözde liderleri çok yakın bir zamanda şunu anlayacaklar ve yaşayacaklar. Liderini öldüren örgüt kendi ölüm fermanını da imzalamıştır. Başka isimlerle YENİ efendilerine hizmet edebilirler lakin ÇÖZÜM süreci onlar için ÖLÜM süreci olmuştur. Abdullah Öcalan ile beraber PKK’da gömülecektir. Kürtler öz yönetim ilan ettikleri bölgelerde onlara destek vermeyerek emperyalist uşaklarına gidecekleri adresi göstermiştir.Meclisteki ve siyasetteki kazanımları hendeklere gömen HDP ise ya dağlara çekilecek yada siyasette ki hendeklere gömülecektir.

Çünkü…

Öz yönetim ilan edilip çatışma çıkarılan bölgelerde PKK’nın tüm baskılarına, sokağa çıkma yasaklarına, evlerinin tahrip edilmesine rağmen KÜRT HALKI terör örgütünün yanında yer almamıştır. Devletinin yanında yer almışlardır.

Öyle ise hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Türkiye’nin vatan bütünlüğüne ve bayrağına sahip çıkan, kendini ümmetin bir parçası gören bu vatanın  aslı unsurlarından olan Kürt kardeşlerimize, gencimize, yaşlımıza kadınımıza kızımıza, anamıza bacımıza elbette sahip çıkacağız.

Kesinlikle bu devleti yıkmaya çalışan İslam’ın ve Türkiye’nin düşmanlarına uşaklık yapanların soyu ve ırkı ne olursa olsun düşman bileceğiz.

Kürt gençleri ile Türkiye’min gençleri düğünlerde hep beraber halay çekecek, horon tepecek, zeybek oynayacaklar. Bizler bu kardeşliğin tadını yüzyıllardır yaşıyoruz yaşamaya devam edeceğiz. Belki bazı cephelerde canlar feda edeceğiz fakat savaşı kazanacağız. Toprağa gömdüğümüz her şehidimiz barış ve kardeşlik için bir tohum olacak, çiçek açacaktır. Hak ile batılın savaşı durmayacak elbette devam edecektir. İnsanlığın son kalesi Türkiye insani ve İslami değerler için mücadele vermeye devam edecektir.

Bizler TÜRK ve KÜRT halkları olarak bu değerlerimiz için yan yana omuz omuza mücadele edecek, Sonsuza kadar beraber ve kardeşçe yaşayacağız.

MUSTAFA HAKKI SEZGİN

Share
340 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
 • Anne Cennet Kapısıdır

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ANNE . .. Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı Onu kimseye muhtaç etmeden oku...tabilmekti arzusu Bu hayallerle geçirdi günlerini Gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbirşeye muhtaç etmedi Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti Bu hayallerle geçti yıllar, bu hayalle bitti yıllar Nihayet oğlu hu...
 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
UA-36507442-2