logo

29 Haziran 2015

Pendik Belediyesi’nin Sorumluluğundaki Serbest Ölüm Kampı

Pendik Belediyesi’nin tedavi ve beslenmelerinden sorumlu olduğu Kurtdoğmuş yolu üzeri ve Kurnaköy bağlantı yolu üzerinde 2500 köpek ölümle pençeleşiyor.

11354792_1585484798383622_2041745747_n (1)

Bölgedeki köpekler mevsimsel,bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara maruz kalmaktadır, tedavi ve bağışıklama hizmetlerinin yetersiz ve takipsiz olmasından dolayı yüzlerce can göz göre göre ölmektedir.

 

Bölgede  aşırı uyuz,gençlik,corona,distemper ve çeşitli hastalıklara yakalanmış bu yüzden hayatını kaybeden yüzlerce köpek bulunmaktadır. 

11354792_1585484798383622_2041745747_n

Yetkili kişilerce kontrol altında tutulmayan bu bölgede çok sayıda KURTLANMIŞ,YAKILMIŞ VE ÇÜRÜMÜŞ köpek cesetleri haftalarca alınmamakta ve diğer köpeklerin sağlığını tehdit etmektedir .

 

Ekteki resimlerde de görüldüğü üzere cesetler uzun süre aç kalmış yavru köpekler tarafından yenmektedir,bu durum hastalıkların ve ölümün artmasına neden olmaktadır.

 

 Ayrıca Pendik Belediyesi hayvanların yiyemeyeceği ve sağlıklarına zarar verecek turşu,salata,kuru ekmek gibi yiyeceklerle besleme yapmaktadır.

 

Yol üstü yapılan bu beslemelerde trafik kazaları nedeniyle de çok sayıda köpek felç kalmakta veyahut  ölmektedir.. Aynı zamanda bu bölgelerde kısırlaştırmanın yetersiz olması  ve sokaklarda bakılan köpeklerin belediye tarafından toplanıp bölgeye terkedilmesi sebebiyle anne ve bebek popülasyonunun giderek artış gösterdiği görülmekte,bu nedenle ivedi olarak etkili bir kısırlaştırmanın yapılması ve yasadışı olarak köpeklerin şehir içinden toplanıp ormana ölüme terkedilmelerine engel olunması  gerekmektedir. Yıllardır ölüm kampı haline gelen,durumun vahim ve ciddi boyutlarda olduğu bu bölgede  kısırlaştırma,yeterli besleme ve tedavinin sağlanması  acilen giderilmesi vatandaşların en önemli taleplerinden biri. Pendik Belediyesinin bu konuya acilen çözüm getirilmesi bekleniyor.

Mercekhaber Gazetesi’nin İlkeli yayıncılık gereği, Pendik Belediyesi’nin Konu hakkındaki açıklama tekzip’ini aynen olduğu gibi yayınlıyoruz.

 

29.06.2015 tarihli ve “Pendik Belediyesi’nin Sorumluluğundaki Serbest Ölüm Kampı” başlıklı yazınızda Belediyemizin tedavi ve beslenmelerinden sorumlu olduğu Kurtdoğmuş yolu üzeri ve Kurnaköy bağlantı yolu üzerinde bulunan 2500 köpeğin ölümle pençeleştiği, birçok hastalığın görüldüğü bölgenin yetkili kişilerce kontrol altına alınmadığı, Belediyemizce hayvanların yiyemeyeceği ve sağlıklarına zarar verecek turşu, salata, kuru ekmek gibi yiyeceklerle besleme yapıldığı, yol üstü yapılan beslemeler sebebiyle meydana gelen trafik kazaları sebebiyle hayvanların felç kaldıkları ya da öldükleri, aynı zamanda bölgede kısırlaştırmanın yetersiz olduğu ve sokaklarda bakılan köpeklerin Belediyemiz tarafından toplanıp bahse konu bölgeye bırakıldığı belirtilmektedir.

İlçemiz İstanbul Anadolu Yakası içerisinde en geniş ormanlık alana sahip İlçelerin başında gelmektedir. Bu sebeple çevre ilçelerin bir çoğu, sınırları içerisindeki köpek popülasyonunu kontrol altına alma yöntemi olarak kısırlaştırma yerine köpekleri İlçemiz sınırları içerisine bırakma yöntemini tercih etmektedir. Bu sebeple İlçemizin ormanlık alanında bulunan köpek popülasyonu her geçen gün artmaktadır. Belediyemizce bu bölgede yaşayan köpeklerin su ve gıda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bu bölgede beslenme odakları oluşturulmuştur. Haftanın 6 günü, Belediyemizin hayvan belseme ekibi, gönüllü hayvanseverlerle birlikte gün boyunca, Belediyemizce oluşturulan beslenme odaklarını dolaşarak kuru mama, işletmelerden toplanan yemek artıkları ve bayat ekmeklerin dağıtımını yapmaktadırlar. Ayrıca haftanın 3 günü Belediyemize ait 20 ton su kapasiteli tanker ile beslenme odakları gezilerek su dolumu yapılmakta ve yosun tutan suluklar temizlenmektedir. Ayrıca hayvan besleme ekibinin aracında bulunan 1 ton su kapasiteli tank ile suluklarda eksilen sular her gün tamamlanmaktadır.

Belediyemizce bayatlayarak tüketilemeyen ekmeklerin çöpe atılmasını engellemek ve yeniden değerlendirilmesini sağlamak, aynı zamanda sokak hayvanlarına dikkat çekmek amacıyla ekmek toplama projesi hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda İlçemizin çeşitli noktalarına yerleştirilen bayat ekmek toplama kutularının üzerine sokak hayvanları resimleri ve toplum bilinci oluşması amacıyla sloganlar yazılarak hem insanların ekmekleri çöpe atmalarının engellenmesi hem de sokakta yaşayan ve yardıma muhtaç sahipsiz hayvanlara dikkat çekilmesi amaçlanmıştır. Proje sayesinde günde ortalama 250 kg ekmeğin çöpe gitmesi önlenerek sokak hayvanlarına yiyecek olarak kullanılması sağlanmaktadır. Hayvan besleme ekibimiz tarafından her ay ortalama 6 ton bayat ekmek, 6 ton yemek artığı ve 5 ton kuru mama dağıtılarak sokak hayvanlarının beslenmesi sağlanmaktadır.

Sokak hayvanlarının bakım, muayene, klinik müdahale, aşılama, tedavi, kısırlaştırma ve rehabilitasyon işlemleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İlçemizde bulunan bakımevinde gerçekleştirilmektedir. 2015 Yılı içerisinde İlçemizde bulunan 840 adet sahipsiz sokak hayvanı yakalanarak bakımevinde muayene, mikroçip ile elektronik ortamda kayıt altına alma, kısırlaştırma, işaretleme, küpeleme ve aşılama işlemlerinden sonra alındıkları ortamlara geri bırakılmıştır. Ayrıca bakımevine nakledilen 1367 adet hayvana toplam 8091 adet tedavi işlemi uygulanarak yeniden eski sağlıklarına kavuşmaları sağlanmıştır. Vatandaşların, Belediyemizin 444 81 80 numaralı iletişim merkezini arayarak ilettikleri talepler aynı anda sahada görev yapmakta olan ekiplerimizin tablet bilgisayarlarına düşmekte olup bu sayede yaralı hayvanlara çok hızlı bir şekilde müdahale edilmektedir. Ayrıca müdahale edilen ve bakımevine nakledilen tüm hayvanların fotoğrafları çekilip veritabanına kaydedilerek hayvanların takibi yapılmakta ve olası karışıklıkların önüne geçilmektedir.

Bakımevinde yapılan hizmetlerin dışında, mobil saha müdahale ekibimizde bulunan veteriner hekimimiz tarafından ilçemizde bulunan sokak hayvanları muayene edilerek bakıma ihtiyacı olanlar yerinde tedavi edilmektedir. Bu sayede bakımevine nakledilmeden ve zaman kaybı olmadan bakıma muhtaç sahipsiz sokak hayvanları sağlıklarına kavuşturulmaktadır. Ayrıca İlçemizde zoonoz ve hayvanlar arasında bulaşıcı salgın hastalıkların ortaya çıkmasının engellenmesi amacıyla Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü ile yürütülen ortak çalışmalarla İlçemizde yaşayan sahipsiz sokak hayvanlarından alınan kan analizleri değerlendirilerek mevcut ve yayılma eğilimi gösteren hastalıklara karşı aşılama çalışmaları yapılmaktadır.

Yukarıda yer alan bilgiler ışığında, gazetenizde yer alan haberlerin aksine, Belediyemizce sokak hayvanlarına yönelik kısırlaştırma, tedavi, bakım ve besleme çalışmalarının diğer ilçe belediyelerine kıyasla çok daha yoğun ve aralıksız bir şekilde sürdürüldüğü açıkça anlaşılmaktadır. Gerekli araştırma ve incelemeler yapılmadan yanlış yönlendirmeler sonucu hazırlandığı anlaşılan bahse konu yazınız gerçeği yansıtmamakta olup kurum kimliğimiz açısından kabul edilemeyecek iddialar içermektedir. Bu sebeplerden ötürü, en kısa zamanda konuyla ilgili tekzip yayınlamanızı aksi takdirde konunun Kurumumuz Hukuk İşleri Müdürlüğü tarafından yargıya taşınacağını tarafınıza bildiririz.

Saygılarımızla.

Share
1669 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2