logo

15 Şubat 2016

PARANIN TARİHİ YOLCULUĞU BU SERGİDE

35c4bbdb-c3d8-4241-b33f-4c3420139e2eOSMANLI’DAN GÜNÜMÜZE PARANIN YOLCULUĞU KÜÇÜKÇEKMECE’DE

Koleksiyoner Mehmet Şahin tarafından derlenen Sultan Abdülmecid döneminden günümüze banknotların yer aldığı sergi, Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sergi açılışına Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan ve sanatseverler katıldı. Şencan, Koleksiyoner Mehmet Şahin eşliğinde sergiyi gezerek, böyle özel bir sergiye ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

KAİME’DEN GÜNÜMÜZE BANKNOTLAR YER ALIYOR

Sultan Abdülmecid döneminde basılan Kaime’den (1843 yılında basılan ilk Osmanlı banknotu) günümüz para birimi Türk Lirası’na kadar tüm dönemlerin paralarının buluştuğu bu sergi de ayrıca Irak, Çin, İran, Yugoslavya, Bosna Hersek, Türkmenistan ve daha birçok ülkelerden de para örnekleri yer alıyor.

Koleksiyoner Şahin, sergide yer alan Türk siyasi tarihindeki dalgalanmalardan, darbelerden ve siyasi krizlerden etkilenen her dönemin banknotlarının, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar ki gelir dağılımını da yansıttığını ifade etti. 150 adet paranın yer aldığı sergi, 1 Mart’a kadar AKSM’de izlenebilir.

 

Share
227 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2