logo

reklam
05 Mayıs 2016

Pakistan Posta İdaresi anma pulu çıkardı….

2Urdu Dili ve Edebiyatının Türkiye’de öğretilmesinin 100 yılının tamamlanması dolayısıyle,

İstanbul ve Ankara’da çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi devam ediyor.

Urduca’nın Türkiye’de tanıtılmasını amaçlayan Pakistan şiiri ve düz yazısıyla ilgili olarak 4.5. 2016 tarihinde düzenlenen etkinliğe, Pakistan topluluğu ve Ankara Üniversitesi Urduca Bölümü üyeleri ve öğrencileri de katıldı.

Ev sahipliğini Galib Gillani üstlendi

Urduca şairlerinden seçmeleri,mizahı ve kendi şiirsel kompozisyonlarını bir araya getiren

ev sahibi Galib Gillani, toplantıları zarif bir biçimde yönetti.

Program sırasında, Sajjad Rajasthani, Imran Islamabadi, Dr. Nishat Seemab, Asim Multani, Nauman Zameer Nauman, Prof. Qamar ul Islam Qamar ve Shabih Haider Shabih kendi şiirsel yorumlarını sundu. 

Urduca bölümü  temsilcileri de, Parveen Shakir, Faiz Ahmad Faiz  ve Ahmed Faraz’dan seçkiler sunarken, Prof. Dr. A.B. Ashraf, 1990’ların başında Ankara’da kalışını ve o zaman Pakistan Büyükelçiliğiyle işbirliği içerisinde düzenlenen, edebi etkinlikleri anımsatan bir “skeç” okudu.

Pakistan -Türkiye kültürel işbirliği, iki ülkenin önceliği 

Etkinliğe katılan ve programı beğenen  Pakistan Büyükelçisi Sohail Mahmood de,

yoğunlaşan Pakistan-Türkiye kültürel işbirliğinin, her iki hükümet için de bir öncelik olduğunun altını çizdi. İstanbul ve Ankara’da Urdu Dili ve Edebiyatının Türkiye’de öğretilmesinin 100 yılının tamamlanmasıyla bağlantılı olarak düzenlenen etkinlikleri övdü.

Urduca’nın Türkiye’de 100 yılı anısına,Pakistan Posta İdaresi anma pulu çıkardı

Büyükelçi Mahmood, ev sahiplerini böyle edebi etkinlikleri düzenli bir şekilde yapmaları için teşvik etti ve bu konuda Büyükelçiliğin tam destek sağlayacağı güvencesini verdi.

Ayrıca Türkiye’de Urduca’nın 100 yılı anısına, Pakistan Posta İdaresi tarafından çıkarılan anma pullarını, bu etkinliğe katkılarından dolayı Ghalib Gilani ve Dr. AB Ashraf’a takdim etti.

Share
216 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2