logo

“ÖZEL HAREKAT POLİSİ ALIMINDA YAŞ SORUNU ÇÖZÜLSÜN”!

unnamed

Lise mezunlarına özel harekat polisi olma şansı getirilmesi ülkesine hizmet etmek isteyen gençlerimizde büyük heyecan yaratmıştı.

Fakat getirilen yaş ve askerlik şartı bir çok kişinin başvuru yapamam adım ve dolayısıyla büyük hayalkırıklığına neden oldu.

Başvuruların başlamasına çok az süre kala düzenleme yapılarak yaş sınırının 30’a çıkarılması ve askerlik şartında da esneklik getirilmesini istiyor.

671 sayılı KHK ile özel harekat polis memuru alım şartlarında yapılan değişiklik tam olarak şu şekildeydi: Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmi sekiz yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren otuz altı aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.

Dolayısıyla hem 28 yaş şartının getirilmesi ve askerlik şartında bulunan en fazla 3 yıllık terhis şartı lise mezunları için avantajdan çok dezavantaja dönüştü. 17 Ağustos 2016 tarihli ve 29804 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 671 sayılı KHK lise mezunları da özel harekat polisi olabilme şansı getirmesinin yanı sıra sınırları da zorlayarak bir çok lise mezununun hayallerini yıkmış bulunuyor.

671 sayılı KHK’ya eklenen bu maddeye göre lise mezunları arasından KPSS şartı da aranmayacak fakat 28 yaşını geçmeyen ve üç yıldan az terhis süresi bulunan iş arayan lise mezununun çok fazla olmayacağı açıktır. Yapılacak ufak bir düzenleme ile nasıl ki KPSS şartı aranmayacaksa askerlik ve yaş şartında da gerekli esnekliğin gösterilerek gerekli değişikliklerin yapılmasını talep ediyoruz.

Umarız alımlar başlamadan önce gençlerin yoğun olarak talep ettikleri düzenleme gerçekleşir ve binlerce genç hayaline kavuşur.

Mercekhaber Gazetesi olarak yetkilileri bu gençlerin isteklerine kulak vermeye davet ediyoruz.

Etiketler: » » » » »
Share
1044 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2