logo

11 Mayıs 2015

ÖZEL ÇAĞLAYAN OKULLARINDAN ‘BAŞARIYI YAŞA’ SEMİNERLERİ

11Şanlıurfa Özel Çağlayan Okulları tarafından organize edilen ve Şifa Üniversitesi öğretim görevlisi   Dr. Fatih Kalkınç’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Başarıyı Yaşa’ seminerleri öğrenci ve velilerden büyük ilgi gördü.

 

İzmir Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Eğitimci Yazar Dr. Fatih Kalkınç seminerde eğitimin esas başlangıç noktasının aile olduğuna dikkati çekerek annelerin eğitimde çocuklar üzerinde çok etkili olduğunu kaydetti. Fatih Kalkınç, evde babaların en az bir saat telefon, bilgisayar, televizyonu kapatarak aile içi iletişime geçmelerinin gerekliliğini ifade etti. Seminere 300 ün üzerinde veli katıldı.Öğrencilere verilen seminere  ise 650 nin üzerinde katılımcı vardı.

Özel Çağlayan okullarının davetlisi olarak Şanlıurfa ‘ya gelen Dr. Fatih  Kalkınç, konuşmasında çocuk eğitiminde anne babanın rolüne dikkat çekti. Okul başarısının nelere bağlı olduğu, uygun ders çalışma yöntemleri, öğrencinin kendine olan güveni, evde öğrenci için uygun ders ortamı nasıl hazırlanmalı, anne ve babanın çocuğuna karşı tutumları konusunda velileri bilgilendirdi. Ailelerin öğrencinin kendine koyduğu hedefe saygı göstererek destek vermesi gerektiğini, bölüm seçme konusunda baskı yapılmaması gerektiğini dile getirdi. Baskıcı aile tutumlarının öğrencinin özgüvenini zedelediğinin altını çizen Kalkınç, “Çocuklar ceza almamak veya herhangi bir baskıya maruz kalmamak için yalan söyleyebilirler. Özellikle sınavların yaklaştığı bu dönemde baskıdan uzak durulmalı” dedi.

Velilerle ikili diyaloglara girerek kimi zaman da sahnede yaptığı kısa şovlarla izleyenleri hem eğlendiren hem de bilgilendiren Kalkınç, çocukların küçük yaştan itibaren kendi işlerini yapmayı öğrenmeleri gerektiğini ve servise bindirilirken, yemek yedirilirken bu eylemleri çocuğun kendisinin yapmasının gelişmesinde büyük etkiye sahip olduğunu söyledi. Çocuğun başarısında eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Kalkınç, “Çocuğun her alanda eşit bir şekilde eğitmeliyiz. Çocuğunuz matematikte, Türkçede, fizikte iyi olabilir ama çocuğunuzda el becerisi yoksa gelişmemişse çocuğunuz yazamayacağı için diğerlerini de olumsuz etkileyecek ve çocuğunuz başarısız olacaktır. Bu nedenle  tüm alanlarda becerisi olan bir çocuk yetiştirmek için tüm alanlarda eşit eğitim vermeli ve kendisini geliştirici eğitimlere öncelik vermeliyiz.” dedi.

Fatih Kalkınç, cep telefonları ile televizyonun insanları zayıflattığını ve güçlerini aldığını ifade ederek cep telefonu kullanılmamasını ve öğrencinin ders çalıştığı ortamda veya ders çalıştığı sırada kesinlikle televizyon seyredilmemesini istedi. Kalkınç; “300 puan alanla 500 puan alanın IQ’su aynı. Hoca aynı. Bir öğrenci 350 puan alıyor, bir öğrenci 500 puan alıyor. Sizce hata hocada mı? hayır alışkanlıkların yanlış olmasında. Kitap okuma, ders çalışma, TV az seyretme, spor yapma, bilgisayarı, cep telefonunu ve zamanı doğru kullanma alışkanlığı doğru edinilmelidir. Motivasyonda içten ve zevk almamızı sağlayan  başarı arzusu çok önemli. Sınav öncesinde öğrenci kendisine hedef koyarak neyi istediğini bilmesi gerekir. Konsantre olmanızı engelleyecek cep telefonu, televizyon ve internet gibi alışkanlıklardan uzak olmalısınız. Çünkü özellikle cep telefonu motivasyonu en az yüzde 20 etkileyerek başarıyı düşürür” dedi.

Özel Çağlayan Okulu Müdürü Mustafa Üsküplü  ‘’Mutlu Aile Başarılı Çocuk’ ‘seminerine velilerin yoğun ilgisi bizi oldukça mutlu etti. Öncelikle velilerimize seminere olan katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Velilerimizin ve bizlerin keyif aldığı bir program oldu. Bir insanın en temel ihtiyacı kendini değerli hissetmesidir. Bir ebeveyn, çocuğuna güvenmezse başkalarının kendi çocuğuna güvenmesini beklemesi asla gerçekçi değildir. Bir ailenin ayakta kalabilmesinin karşılıklı güven, saygı ve sevgi ile mümkün olabileceğini aktaran Üsküplü, ‘Ailede eşler arasında güzel bir iletişim olmasının doğrudan çocukların başarısı ve onların özgüven ve mutluluklarına etki edeceğini’ ’ifade etti.

Okul velilerinden Halim Emen : ’’Çok güzel bir program oldu. Veliler olarak bu türlü programlara çok ihtiyacımız var. Bu seminerle çocuk eğitiminde anne ve baba sevgisinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladık’’ dedi.

 

Share
367 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2