logo

reklam

“Ortaya Duble Karışık”


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Şu anda Suriye de 4 ana unsur sahayı kontrol ediyor.PYD, DEAŞ, muhalif kanat ve Esad güçleri.
Bunların içinde de ayrıca yine, ana güce destek veren aşiret güçleri var.
Suriye deki bu soy ve din savaşına destek veren büyük güç odakları da ayrıca var.
Rusya bu vizyonda yeni bir aktör olarak ortaya çıkmaya başladı ve Esad rejimine karşi çıkan muhalif güçlerin yoğun olduğu, Hama ve Humus çevresinde havadan ve karadan muhalif güçleri vurup, Esad’a resmen açık açık göstere göstere, Türkiye ve ABD nin destek verdiği güçleri yok etmek için vurmaya devam ediyor.
Bu savaş açık açık laik- antilaık ve ABD -Rusya savaşına döndü.Rusya Esad a destek vererek laik güçlere desteğini vererek, bu kargaşanın sahada daha büyümesine sebep oldu.
Bu süreç artık yeni bir evre kazandı, Rusya artık Esad a verdiği destekle sulh ve çözümü daha da zorlaştırdı.
ABD ve ittifak güçleri , Rusya nın bu hamlesini resmen pasif bir şekilde seyredip, zamana herşeyi bırakmamalı.
Suriye sorunu, bu seviyede artık Suriye halkının ve zavallı yurdsuz yuvasız insanların sorunu olmaktan çıkmış ve süper güçlerin birbirleriyle açık açık savaşına dönmüştür.
Suriye de artık hangi grubun terörist olduğu da karışmış vaziyette.İşid Rusyanın öncelik verdiği bir terör grubu olmaktan zıyade muhalif güçleri zayıflatan ve Esad a açık açık silahlı destek veren ve Suriye yi işgal eden bir ülke olarak değerlendirilmektedir.
Muhalif güçler şu aşamada, Rusya nın bu atağını şu an itibariyle kabullenmiş görünüyorlar.Buna şu an itibariyle Türkiye de katılmaktadır.
ABD ve Avrupa ülkelerinin eğitip ne hallerle donattıgı silahlı güçlerin, Rusya’nın bu üstün askeri gücüne ne kadar direnebilir.
Türkiyenin destek verdiği grub olan muhalif güçler şu an itibarıyla Rusya nın hedefi ve terörist olarak gördüğü bir silahlı güç.
ABD artık öyle görünüyorki, Ortadoğu da eskısı gibi at oynatıp cirit koşamayacaktır.
Buda şunu gösteriyor, Büyük BOB projesi Rusya nın bu hamlesiyle yeni bir plan içine girmek zorunda.Çünkü Rusya ittifak güçlerine resmen kafa tutmuştur.
Türkiye içinde bulunduğu şartlar gereği bu büyük hamlelere cevap verecek gibi görünmüyor.
Zalim Esadın bölgeye ne kadar büyük bir zarar verdiğini zamanla daha iyi görecegiz.
Geçmişde Afganistan üzerinden kapışan ,süper güçler, şimdide Suriye üzerinden askeri ve siyasi planlarını uygulayacaklar. Çokda göğüs göğüse kapışacaklarını sanmayalım. Ellerinin altında piyon olacak şer gruplarıda zaten hazır vaziyette.
Türkiye artık herşeyin daha iyi farkında,
Suriye siyaseti nin zararla kapanması, Türkiye deki idari yapıya da zarar vermiş ve etnik güç odaklarının ve terörün de yeniden hortlamasına sebep olmuştur.
Türkiye bu gidişatın her zaman için de de bulunmak zorundadır, yoksa şu anki büyük zararın daha büyügüne gebe bir vaziyette kalacaktır.
Açıkçası Rusya nın bu kurtlar sofrasına  Geç de olsa açık açık ve şımarık bir kabadayı gibi gelip oturarak “ortaya duble karışık ” istemesi, bu şeytani oyunun ve yangının daha büyük bir cografi halkaya dönüşeceğini göstermektedir.
Bize de düşen, savaş derinleştikçe barındırdıgımız mültecilerinde artık yerli vatandaşlar gibi ana unsurlar olacagını kabullenmektir.
“Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler”
Temennimiz gelişen güçlü Türkiye imajına zarar verecek büyük felaketlerin olmamasıdır.Saygılarımla.
Sıtkı Aloğlu

Share
582 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
 • ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ

  16 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ İstanbul Yeni Kapı'da 11-14 Mayıs günleri, ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ etkinlikleri düzenlenmiştir. Bu festivalin yapılmasını amaçlayan, kurum; hedeflerini şöyle açıklamaktadır, Dünya Etnospor Konfederasyonu, geleneksel sporların günümüzde yaşatılması ve uzmanlaşması için her türlü spor faaliyetini destekler. Geleneksel sporları var eden kültürel mirası, toplumun zenginliği olarak görür ve bu mirası korumayı görev bilir. Dünya Etnospor Konfederasyonu, çocukların eğitiminde önemli bir yere sahip olması hasebiyle sportif o...
 • Kemiğe yazılan yazı

  15 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kemiğe yazılan yazı Sa’d bin Ebi Vakkas, Kûfe vilayetine, Vali olup, ev yapmak arzu etti kendine. Arsa bulup, istedi onu satın almayı, Lakin bir mecusiye aitti yarı payı. Çağırıp buyurdu ki: (Bu hisseni bana sat!) Cevaben; (Satmam) dedi mecusi ona fakat. Para verdi ise de değerinden pek fazla, Yanaşmadı mecusi satmaya yine asla. Dediler ki: (Efendim bir mecusi kimseye, Ne lüzum var bu kadar fazla ısrar etmeye. Siz bugün valisiniz, o, mecusi bir kişi, Parasını vererek, bitirin hemen işi.) Mecusi bunu duyup, evine gitti h...
UA-36507442-2