logo

reklam

“Ortaya Duble Karışık”


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Şu anda Suriye de 4 ana unsur sahayı kontrol ediyor.PYD, DEAŞ, muhalif kanat ve Esad güçleri.
Bunların içinde de ayrıca yine, ana güce destek veren aşiret güçleri var.
Suriye deki bu soy ve din savaşına destek veren büyük güç odakları da ayrıca var.
Rusya bu vizyonda yeni bir aktör olarak ortaya çıkmaya başladı ve Esad rejimine karşi çıkan muhalif güçlerin yoğun olduğu, Hama ve Humus çevresinde havadan ve karadan muhalif güçleri vurup, Esad’a resmen açık açık göstere göstere, Türkiye ve ABD nin destek verdiği güçleri yok etmek için vurmaya devam ediyor.
Bu savaş açık açık laik- antilaık ve ABD -Rusya savaşına döndü.Rusya Esad a destek vererek laik güçlere desteğini vererek, bu kargaşanın sahada daha büyümesine sebep oldu.
Bu süreç artık yeni bir evre kazandı, Rusya artık Esad a verdiği destekle sulh ve çözümü daha da zorlaştırdı.
ABD ve ittifak güçleri , Rusya nın bu hamlesini resmen pasif bir şekilde seyredip, zamana herşeyi bırakmamalı.
Suriye sorunu, bu seviyede artık Suriye halkının ve zavallı yurdsuz yuvasız insanların sorunu olmaktan çıkmış ve süper güçlerin birbirleriyle açık açık savaşına dönmüştür.
Suriye de artık hangi grubun terörist olduğu da karışmış vaziyette.İşid Rusyanın öncelik verdiği bir terör grubu olmaktan zıyade muhalif güçleri zayıflatan ve Esad a açık açık silahlı destek veren ve Suriye yi işgal eden bir ülke olarak değerlendirilmektedir.
Muhalif güçler şu aşamada, Rusya nın bu atağını şu an itibariyle kabullenmiş görünüyorlar.Buna şu an itibariyle Türkiye de katılmaktadır.
ABD ve Avrupa ülkelerinin eğitip ne hallerle donattıgı silahlı güçlerin, Rusya’nın bu üstün askeri gücüne ne kadar direnebilir.
Türkiyenin destek verdiği grub olan muhalif güçler şu an itibarıyla Rusya nın hedefi ve terörist olarak gördüğü bir silahlı güç.
ABD artık öyle görünüyorki, Ortadoğu da eskısı gibi at oynatıp cirit koşamayacaktır.
Buda şunu gösteriyor, Büyük BOB projesi Rusya nın bu hamlesiyle yeni bir plan içine girmek zorunda.Çünkü Rusya ittifak güçlerine resmen kafa tutmuştur.
Türkiye içinde bulunduğu şartlar gereği bu büyük hamlelere cevap verecek gibi görünmüyor.
Zalim Esadın bölgeye ne kadar büyük bir zarar verdiğini zamanla daha iyi görecegiz.
Geçmişde Afganistan üzerinden kapışan ,süper güçler, şimdide Suriye üzerinden askeri ve siyasi planlarını uygulayacaklar. Çokda göğüs göğüse kapışacaklarını sanmayalım. Ellerinin altında piyon olacak şer gruplarıda zaten hazır vaziyette.
Türkiye artık herşeyin daha iyi farkında,
Suriye siyaseti nin zararla kapanması, Türkiye deki idari yapıya da zarar vermiş ve etnik güç odaklarının ve terörün de yeniden hortlamasına sebep olmuştur.
Türkiye bu gidişatın her zaman için de de bulunmak zorundadır, yoksa şu anki büyük zararın daha büyügüne gebe bir vaziyette kalacaktır.
Açıkçası Rusya nın bu kurtlar sofrasına  Geç de olsa açık açık ve şımarık bir kabadayı gibi gelip oturarak “ortaya duble karışık ” istemesi, bu şeytani oyunun ve yangının daha büyük bir cografi halkaya dönüşeceğini göstermektedir.
Bize de düşen, savaş derinleştikçe barındırdıgımız mültecilerinde artık yerli vatandaşlar gibi ana unsurlar olacagını kabullenmektir.
“Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler”
Temennimiz gelişen güçlü Türkiye imajına zarar verecek büyük felaketlerin olmamasıdır.Saygılarımla.
Sıtkı Aloğlu

Share
476 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MÜRİDLERİN TAYİN ETMESİYLE (MÜRŞİD- ĞAVS) Gibi Makamlara Gelinebilir mi?

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kişilerin derece ve makamlarını bilen Allah Teala olduğu için mensup olduğu zatın makamını tayin etmek ve tahmîni olarak Falan zat kutb–ı zamandır veya gavsdır demek doğru değildir Bir şey hakkında âyet, hadîs vârid olmamış ve icmâ-ı ümmet de yoksa onun hakkında hüküm yürütmek hele “Falan zât hâlimizi ve kalbimizden geçeni biliyor” demek asla câiz değildir. Bunun küfür olduğunu söyleyenler de vardır. Müridlerin Şeyhlerini Tayin Etmesi Tasavvufta her şey izinle olur. Tasavvufta, postta oturmak, ancak ve ancak bir mürşid-i kâmilin izniy...
 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
 • Anne Cennet Kapısıdır

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ANNE . .. Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı Onu kimseye muhtaç etmeden oku...tabilmekti arzusu Bu hayallerle geçirdi günlerini Gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbirşeye muhtaç etmedi Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti Bu hayallerle geçti yıllar, bu hayalle bitti yıllar Nihayet oğlu hu...
UA-36507442-2