logo

“Ortaya Duble Karışık”


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Şu anda Suriye de 4 ana unsur sahayı kontrol ediyor.PYD, DEAŞ, muhalif kanat ve Esad güçleri.
Bunların içinde de ayrıca yine, ana güce destek veren aşiret güçleri var.
Suriye deki bu soy ve din savaşına destek veren büyük güç odakları da ayrıca var.
Rusya bu vizyonda yeni bir aktör olarak ortaya çıkmaya başladı ve Esad rejimine karşi çıkan muhalif güçlerin yoğun olduğu, Hama ve Humus çevresinde havadan ve karadan muhalif güçleri vurup, Esad’a resmen açık açık göstere göstere, Türkiye ve ABD nin destek verdiği güçleri yok etmek için vurmaya devam ediyor.
Bu savaş açık açık laik- antilaık ve ABD -Rusya savaşına döndü.Rusya Esad a destek vererek laik güçlere desteğini vererek, bu kargaşanın sahada daha büyümesine sebep oldu.
Bu süreç artık yeni bir evre kazandı, Rusya artık Esad a verdiği destekle sulh ve çözümü daha da zorlaştırdı.
ABD ve ittifak güçleri , Rusya nın bu hamlesini resmen pasif bir şekilde seyredip, zamana herşeyi bırakmamalı.
Suriye sorunu, bu seviyede artık Suriye halkının ve zavallı yurdsuz yuvasız insanların sorunu olmaktan çıkmış ve süper güçlerin birbirleriyle açık açık savaşına dönmüştür.
Suriye de artık hangi grubun terörist olduğu da karışmış vaziyette.İşid Rusyanın öncelik verdiği bir terör grubu olmaktan zıyade muhalif güçleri zayıflatan ve Esad a açık açık silahlı destek veren ve Suriye yi işgal eden bir ülke olarak değerlendirilmektedir.
Muhalif güçler şu aşamada, Rusya nın bu atağını şu an itibariyle kabullenmiş görünüyorlar.Buna şu an itibariyle Türkiye de katılmaktadır.
ABD ve Avrupa ülkelerinin eğitip ne hallerle donattıgı silahlı güçlerin, Rusya’nın bu üstün askeri gücüne ne kadar direnebilir.
Türkiyenin destek verdiği grub olan muhalif güçler şu an itibarıyla Rusya nın hedefi ve terörist olarak gördüğü bir silahlı güç.
ABD artık öyle görünüyorki, Ortadoğu da eskısı gibi at oynatıp cirit koşamayacaktır.
Buda şunu gösteriyor, Büyük BOB projesi Rusya nın bu hamlesiyle yeni bir plan içine girmek zorunda.Çünkü Rusya ittifak güçlerine resmen kafa tutmuştur.
Türkiye içinde bulunduğu şartlar gereği bu büyük hamlelere cevap verecek gibi görünmüyor.
Zalim Esadın bölgeye ne kadar büyük bir zarar verdiğini zamanla daha iyi görecegiz.
Geçmişde Afganistan üzerinden kapışan ,süper güçler, şimdide Suriye üzerinden askeri ve siyasi planlarını uygulayacaklar. Çokda göğüs göğüse kapışacaklarını sanmayalım. Ellerinin altında piyon olacak şer gruplarıda zaten hazır vaziyette.
Türkiye artık herşeyin daha iyi farkında,
Suriye siyaseti nin zararla kapanması, Türkiye deki idari yapıya da zarar vermiş ve etnik güç odaklarının ve terörün de yeniden hortlamasına sebep olmuştur.
Türkiye bu gidişatın her zaman için de de bulunmak zorundadır, yoksa şu anki büyük zararın daha büyügüne gebe bir vaziyette kalacaktır.
Açıkçası Rusya nın bu kurtlar sofrasına  Geç de olsa açık açık ve şımarık bir kabadayı gibi gelip oturarak “ortaya duble karışık ” istemesi, bu şeytani oyunun ve yangının daha büyük bir cografi halkaya dönüşeceğini göstermektedir.
Bize de düşen, savaş derinleştikçe barındırdıgımız mültecilerinde artık yerli vatandaşlar gibi ana unsurlar olacagını kabullenmektir.
“Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler”
Temennimiz gelişen güçlü Türkiye imajına zarar verecek büyük felaketlerin olmamasıdır.Saygılarımla.
Sıtkı Aloğlu

Share
611 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Milletin Akıl ve Feraseti Darbeye Dur Dedi

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Akıl, düşünme, muhakeme ve doğruyu yanlıştan ayırma melekesi olmakla beraber, bunun fert olarak herkeste aynı olması gerekmez. Burada esas olan aklı iyi ve yerinde kullanabilmektir. Bu da aynı zamanda bir metot ve yöntem bilim işidir.   Akıl, ister Descartes’in dediği gibi bazı fikirleri ister birlikte getirsin, isterse getirmesin; bu meleke eşya ile münasebetlere girdikçe yani tecrübe kazandıkça gelişir; muhteva kazanır. Mühim olan bu muhtevayı nasıl ve nereden kazandığıdır. Aklın çalışması, zihnin faaliyeti demektir. Zihnin çalışma...
 • ŞİKE MEDYAYA DÜŞTÜ “Urfaspor’a yapılan haksızlığın bedeli ödenmeli”…

  21 Temmuz 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, Şanlıurfa, SÜRMANŞET

  Spor bir moral, bir beraberlik, bir milli duruş ve dayanışma kültürüdür. Şanlıurfa nın 1969 dan bu yana profesyonel futbol liglerinde oynayan futbol takımı Urfaspor, maalesef uzun yıllardır siyasi entrikalara ve ikballere alet ve kurban edilmektedir. Spor bedensel fonksiyonlara kolaylık ve sağlığa zindelik ve enerji katan, kural ve centilmenlikle bütünleşmiş hareketler organizasyonudur. Şanlıurfaspor 2016-17 dönemi Futbol Federasyonu lig maçlarında istenilen başarıları elde edememesine rağmen, yinede Şanlıurfa halkı tarafından sevgi ve...
 • BİNDİRİLMEDİĞİ TRENE MAKİNİST OLDU

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile tanışıklığımız, Şanlıurfa SSK Başhekimliği döneminde başarılı hizmetlere imza attığı yaklaşık 20 yıl öncesine dayanır. Anadolu Ajansı’ndan 1998 yılında emekli olduktan sonra Şanlıurfa’ya dönüp çıkardığımız yerel gazetede Fakıbaba’nın güzel çalışmalarını sık sık kamuoyuna duyurduk. 2004 yılında AK Parti’nin Şanlıurfa Belediye Başkan adayı olduğunda da yine Fakıbaba’nın yanındaydık. O zamanlar aramızdan su sızmıyordu. Ta ki belediye başkanı seçildikten sonra bir köşe yazarımızın yaptığı el...
 • İNSANLIK ÖLMÜŞMÜ?

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  İnsan, İslâm için kâinatta en değerli varlıktır. Düşünen her insanı hayrete bırakmaya yeterli, kudret kalemiyle yazılmış bir varlıktır insan. Kâinata sığmayan ilahi terennümü, iman ve aşkında yaşatabilecek bir gönle sahip varlıktır insan. Bir taraftan ruhunda kaynayan aşkla Yüce Yaratıcının emirlerine karşı sorumlu, diğer taraftan akıl ve irade gücünü kullanmada hürdür insan. İnsan, akıl ve irade sahibi bir varlık olmasından dolayı, potansiyel değerleri itibariyle meleklerden üstündür. İnsanın bilme yeteneğidir, eşyayı isimlendirme gücüdür, me...
UA-36507442-2