logo

27 Mayıs 2015

ORAL POLİO (ÇOCUK FELCİ) AŞI

uz.dr.seffet yavuz

Halk Sağlığı müdürlüğü koordinasyonluğunda  polio(çocuk felci)1.Tur aşı kampanyasına gösterdiğiniz yakın ilgiden dolayı teşekkür ederiz.29 Mayıs’ta başlayacak olan 2.Tur aşı kampanyası ile ilgili bilgiler aşağıya çıkarılmıştır.Polio Aşı Kampanyasında Değerli basınımızın çocuklarımızın sağlıklı gelecekleri için bizden desteklerini esirgememelerini diliyoruz.”Diyen halk sağlığı müdürü Uz.Dr.Seffet  Yavuz çalışma ile ilgili yaptığı açıklamada ise şöyle

“Çocuk Felci hastalığı poliovirüs adı verilen bir virüs tarafından meydana getirilir. Sinirler ve kaslar dahil olmak üzere tüm vücudu etkileyebilir. Çocuk Felci bulaşıcı bir hastalıktır. Şiddetli hastalık durumunda sürekli felç veya ölüm meydana gelebilir.

Virüsün tek kaynağı insandır ve yayılım insandan insana olur. Virüs hastalıklı kişiye doğrudan temasla, hastanın ağız ve burnundan çıkan sıvılarla veya burun yolu ile sağlıklı kişinin vücuduna girer, boğazda veya sindirim sisteminde yerleşerek çoğalır, kan ve lenf damarları aracılığıyla vücuda yayılır.

Çocuk Felci hastalığının mevsimsel özelliği vardır. Yaz aylarında, erken sonbahar döneminde ve ılıman iklimlerde daha sık görülür. Aşılama yüzdesi düşük, gelişmekte olan ülkelerde çocuk felci hala görülmektedir.

1988 yılında 41. Dünya Sağlık Asamblesinde alınan kararla vahşi polio virüsünü (çocuk felci) yok etmek için “Polio Eradikasyon Programı” başlatılmıştır. Bu programın temel stratejilerinden biri de destek aşılama çalışmalarıdır. Bu programla polio virüsünü dünyadan yok etmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; rutin aşılama hizmetlerinin geliştirilmesi ve aşılama oranlarının her bölgede % 90’ın üzerine çıkarılarak devam ettirilmesi, rutin aşılama çalışmalarına ek olarak ulusal aşı günleri düzenlenmesi, gerek görülen yerlerde Mopping-up (kapı kapı dolaşarak) aşılamaların düzenlenmesi gibi çalışmalar 1989 yılından buyana ülkemizde yapılmaktadır. Ülkemiz Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi ile birlikte 21 Haziran 2002 tarihinde “Poliodan Arındırılmış Bölge” olarak sertifikalandırılmıştır. Ancak, halen bazı ülkelerde vahşi polio virüs dolaşımı devam etmektedir. Bu durum, vahşi poliovirüs dünyadan tamamen yok edilene kadar aşılama çalışmalarına devam edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Mardin İlimizde Oral Polio (Çocuk Felci) Aşısının 1. Tur Kampanyası 20 – 26 Nisan 2015  tarihleri arasında yapılmış olup, 2. Tur Kampanyası 29 Mayıs – 4 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. İlimizdeki 0-59 aylık tüm çocuklar tespit edilerek daha önce aşılanma durumlarına bakılmaksızın ek olarak Oral Polio Aşısı ile aşılanması sağlanacaktır. Destek aşılama çalışması sırasında uygulanan Oral Polio Aşı (Çocuk Felci) dozları ek doz kabul edilecek ve rutin aşılama hizmetleri ile verilen dozların yerini almayacaktır.

∙                   0-59 ay arası çocuğunuz 1 gün önce aşı yapılmışsa (oral polio aşısı da dahil) tekrar aşılanacaktır.

∙                   Oral polio (çocuk felci) aşısı uygulanan çocuğumuza ertesi gün yapılması gereken aşılar aksatmadan yaptırılabilir.

∙                   Yapılmaması durumunda oluşacak hastalığın çocuğunuzda bırakacağı sekele bağlı sakatlık durumunun çaresi ve tedavisi yoktur. 

∙                   Çocuklarımıza ağızdan sadece 2 doz olarak uygulanan oral polio aşısı için herhangi bir ücret talep edilmeyecek, sağlık personellerimizce ücretsiz olarak yapılacaktır.

Polio Aşı Kampanyasında Değerli Mardin Halkından çocuklarımızın sağlıklı gelecekleri için bizden desteklerini esirgememelerini diliyoruz.

Share
396 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2