logo

08 Nisan 2016

OLGAÇ KARDEŞLER İLE KİTAP ÜZERİNE KEYİFLİ SÖYLEŞİ

4Küçükçekmece Belediyesi’nin okul söyleşileri kapsamında düzenlediği “Çocuklarımız ve Okuma Alışkanlıklarımız’’ programında öğrencilere kitap üzerine faydalı bilgiler verildi.

Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu’nda yapılan söyleşiye Berna Olgaç ve Özge Olgaç kardeşler konuk oldu.

 

KİTAP OKUMAK ZORUNLULUK DEĞİL, İHTİYAÇTIR”

 

Kitap okumanın öneminden bahseden Berna Olgaç, “Yeryüzünün en meraklısı olan çocuklar için üretmek, duygularımızı, duyarlılıklarımızı, düşlerimizi paylaşmak bizim için dünyanın en heyecan verici eylemidir. Kitapların büyülü dünyasına girince, kahramanlarla birlikte maceradan maceraya koşunca, o gizemli kitaplara ulaşınca kitap okumak benim için zorunluluktan çıkıyor ve keyif almaya başlıyordum. Kitap okumak artık benim için bir ihtiyaç haline gelmişti ve ruhumun bir ihtiyacıydı. Şimdi yazarken de aynı keyfi alıyorum’’ dedi.

 

“ÇOCUKLARA HAYATI TANITMANIN EN GÜZEL YOLUDUR”

 

Yetişkinlerinde kitap okuması gerektiğini söyleyen Berna Olgaç, “Çocuklara hayatı ve insanları tanıtmanın en güzel yolu kitaplardan geçiyor ve kitaplar pınarlar gibidir. Yaşamın gümbürtüsü içinde, o sessizliği sağlarlar sizlere. Kitapları siz okurken huzur bulunursunuz ve korkularınızdan kurtulursunuz. Ayrıca kitap okumanın yanı sıra şiir de bir ihtiyaçtır ve şiir benim yaşam şeklimdir. Yetişkinler çocuklarına ceza vermek için doğru odana koş ve kitap oku derler. Çocuklara kitap okumayı ceza olarak göstermeleri de çok yanlıştır’’ dedi.

 

“KENDİNİZİ KEŞFETMENİZ GEREKİYOR”

 

Özge Olgaç yazmanın da çok önemli bir ifade etme şekli olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, “Hayatta kendinizi ifade edebilme biçiminden biri de kitap okumaktır. Yazarken bazı şeyleri daha somut ifade edebilirsiniz. Kitabı koca bir mektup olarak da düşünebilirsiniz. Ayrıca başka birinin hayatına ve ruhuna da girersiniz. Kendinizi keşfetmeniz gerekiyor. Sizi engelleyen insanlara müsaade etmemelisiniz’’ dedi.

Söyleşi sonunda ise, Özge Olgaç  “Melodinin Küçük Sırrı’’, Berna Olgaç ise “Bay Küçük Ressam’’ kitaplarını imzaladılar.

Share
283 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2