logo

31 Temmuz 2015

“OLASI ERKEN SEÇİMDE AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR”

anket

Gezici Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Gezici, yaptıkları son anketin sonucunu ve gerilim ortamında gerçekleşecek seçimin dinamiklerini AjansHaber’e değerlendirdi.

“SEÇMEN 4 ANA FAKTÖRE GÖRE OY VERİYOR”

Türkiye’nin yaşadığı, gerilimin bir üst seviyesi. Şu an ülkede bir kaos var. Seçmen 4 ana faktörle oy veriyor. Birincisi fizyolojik sebep; yeme, içme, barınma. İkincisi iç ve dış güvenlik. Üçüncüsü lider için. Dördüncüsü ise statüyü korumak amaçlı.

“EMANET OYLAR HDP’DE DEĞİL MHP’DE”

AK Parti 7 Haziran öncesinde güvenlik eksenli bir seçim politikası yürütmedi. Şu anda yaşananlar önemli. AK Parti şu anda güvenlik odaklı bir politika üretiyor. Araştırma şirketleri ve gazeteciler de diyor ki, ‘HDP’de emanet oy var’. Aslında emanet oylar MHP’deydi. 7 Haziran’daki araştırmada emaneten AK Parti’den MHP’ye giden oylar vardı. MHP’nin oylarının yüzde 25’i emanet oydu.

“MHP’NİN EMANET OYLARI AK PARTİ’YE GİDER, MHP 4. PARTİ OLUR”

Yaşanan gelişmeler erken seçime gittiğimiz gösteriyor. Bunun farkındayız. Görünen tabloda önümüzdeki seçimlerde AK Parti tek başına iktidar olacak. Hatta MHP’nin emanet oyların AK Parti’ye gitmesiyle Meclis’te 4. parti olacağını da görebiliriz. Meclis’te 4 parti olur fakat parti sıralaması değişir.

“TÜRK SİYASETİ 2002’YE YENİDEN DÖNDÜ”

Saadet Partisi’nin oylarında ciddi erime olur ve o oylar da AK Parti’ye gider, son araştırmamızda da gördük ki gidiyor ve AK Parti yeniden tek başına iktidar olur. Saadet Partisi’nden kayan oyların nedeni de iç güvenlik kaygıları.  Türkiye siyaseti 2002’ye yeniden döndü. 2002 yılının başlangıç seviyesindeyiz şu an.

“OLASI ERKEN SEÇİMDE AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR”

Gezi olayları iki uç partinin oylarını artırmıştı ama şu anki kaos, insanların yaşam tarzı ya da milliyetçi eksenli değil, şu anki kaos iç ve dış güvenlik ile alakalı bu gerilim de dünya genelinde her zaman iktidarın oylarını artırır. Geçmişteki gerilimler farklıydı şu anki gerilimin adı iç ve dış güvenlik. Bu süreçte kim daha muhafazakar, kim daha milliyetçi duruş sergilerse o partinin oyları artar. Şu an oy oranlarını açıklamıyorum ama son araştırmamıza göre AK Parti olası erken seçimde tek başına iktidar görünüyor.

Kaynak:AjansHaber

Share
357 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2