logo

14 Ekim 2016

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA SIK GÖRÜLEN ENFEKSİYONLAR

Okulların açılmasıyla beraber çocuk polikliniklerine başvuru sayısında artış görülmekte ve solunum yolu enfeksiyonları başvuru sebepleri arasında birinci sırada yer almaktadır.unnamed-1

Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan mikropların üremeleri için sonbahar ve kış mevsimindeki hava şartları uygundur. Bu mikropların bulaşması; hasta kişinin öksürüp, aksırması ile havaya karışarak bir müddet havada damlacık halinde asılı kalmaktadır. Asılı kalan mikropların solunmasıyla birlikte hastalık bulaşır, çocukların tüm gün, okul gibi kapalı mekanlarda bulunması bulaşmayı kolaylaştırır.

 

Sık Karşılaşılan Okul Çağı Enfeksiyonları

 1. Soğuk Algınlığı (Nezle): Hafif burun akıntısı, hapşırık, seyrek öksürük ve hafif ateş olabilir. Genellikle kısa sürede kendiliğinden iyileşir.
 2. Grip: Yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük ve halsizliğin görüldüğü durumdur. Genellikle virüsler tarafından oluştuğu için antibiyotik kullanımı gerekmez. Ancak kulak iltihabı, zatürre ve bronşit ile sonuçlanabilme ihtimaline karşı hekim kontrolünde olmasında fayda vardır.
 3. Boğaz Enfeksiyonları: Boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve ateşle seyreder. Tedavi düzenlenmesi açısından bu hastalarda çeşitli laboratuvar testlerinin özellikle boğaz kültürünün yapılmasında fayda vardır.
 4. Orta Kulak İltihabı: Özellikle soğuk algınlığı, grip ve boğaz enfeksiyonlarına sebep olan mikroplar östaki borusu dediğimiz orta kulak ile boğaz arasında bağlantı kuran yapı aracılığı ile boğazdan orta kulağa geçebilir. Kulak ağrısı; özellikle gece uykudan uyandıracak düzeyde şiddetli olabilir, ateş ve işitme azlığı da görülebilir.
 5. Bronşit ve Bronşiolit:  Küçük ve orta büyüklükteki soluk borularının iltihaplanması ile oluşur. Genellikle çocuklarda burun akıntısı ile başlayıp sonrasında öksürük, balgam, hırıltı ve ateş ile ilerler.
 6. Zatürre (Pnömoni): Yüksek ateş, yoğun öksürük ve balgamla seyreden zatürre sıklıkla boğaz enfeksiyonlarını takiben gelişir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf, altta yatan başka bir hastalığı olan çocuklarda görülür.

 

Solunum yolu enfeksiyonları okul çağı çocuklarında en sık görülmekle beraber ishal, kalabalık kapalı ortamlarda bulunmaları nedeni ile döküntülü hastalıklar da yaygın olarak görülür. Ayrıca okulda tuvalete girmek istemeyip, idrarını tutan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna yatkınlık oluşur.                                   

 

Enfeksiyonlardan Korunmak İçin Neler Yapmalı?

 • Yenidoğan döneminden itibaren tüm aşılar düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır.
 • Hasta kişilere yaklaştırılmamalıdır.
 • Düzenli ve dengeli beslenmesi sağlanmalıdır.
 • Yeterli miktarda sıvı tüketmesine dikkat etmelidir.
 • Uyku düzeni sağlanmalıdır.
 • Sigara dumanından uzak tutulmalıdır ( Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için çok önemli).
 • Mevsimine uygun giydirilmelidir.
 • Ellerini düzenli ve sık yıkamaları sağlanmalıdır.

 

                                                               Uzm. Dr. Mehpare SARI YANARTAŞ

 

Share
957 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2