logo

reklam

Oğuzhan Asiltürk`ten şok `Başkanlık Sistemi` açıklaması! 

 

Türkiye, 16 Nisan’da yapılacak ve “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin” oylanacağı anayasa referandumuna hazırlanıyor.

Saadet Partisi referandumda “HAYIR” oyu vereceğini açıklamıştı. Saadet Partisi’nde deprem etkisi yaratacak bir video ortaya çıktı.

Videoda Saadet Partisi YİK Başkanı ve partinin en etkili isimlerinden olan Oğuzhan Asiltürk’ün “Başkanlık” sistemi ile ilgili yaptığı açıklamalar partililerde şok etkisi yapacak gibi!

Asiltürk videodaki açıklamasında, Milli Görüş’ün kurucusu rahmetli Necmettin Erbakan’ın da Başkanlık sistemini istediğini itiraf etti. Açıklamaların neresinden bakarsanız bakın tutarsızlığı apaçık ortada!

Asiltürk konuşmasında şu ifadeleri kullanıyor:” Aldığımız oy ortada. En fazla %22 oy almışız. Şimdide yüzde 0.7 oya düşmüşüz. Efendim bu kalır da bundan yararlanırız. Meclis şöyle olur diye kattiyen yanlış bir kanaate varmayın. Biz gittikçe “sıfıra” inecek gibi görünüyoruz. Çünkü karşımızdaki partilerin yetkililerinin seçtiği insanlar belli, toplumun onlara ilgisi belli… Hayal kurmakla bu işler olmaz.

Ancak… Eğer, Erbakan Hocamızla konuştuğumuz şeyleri şimdi sizinle paylaşmak istiyorum. Erbakan Hocayla ilk partimizin kuruluşunda savunduğumuz fikir “Başkanlık Sistemiydi”.

Arkadaşlar Hocama sordular. Hocam. İyi Başkanlık sistemi de biz bu sistemde %50+1 oy alacak durumu hiç bir zaman gelemeyiz. Demek ki bizim başkanımız hiç bir zaman olmayacak.

Hocam bu soruya şöyle yanıt vermişti:” Şuan ki sistemde de ne Başbakan ne de Cumhurbaşkanı çıkarma şansımız yok. ( Yanlış anlaşılmaya neden olup ta ‘EVET’ oyu vermeye temayül olmasın diye üzerine basarak söylüyorum.) Başkanlık sistemi gelirse. Başkanı bütün millet seçeceği için hiç bir zaman ‘dinsiz, imansız’ bir insan yönetime gelemeyecektir. Bu kesindir. Bu toplumdaki duruma göre. Seçilen kişi dindar olmasa da Müslümanların oyunu almak için şuandaki Cumhurbaşkanına göre daha olumlu işler yapabilir. Olur mu olmaz mı? Allah bilir. Ben değerlendirme yapıyorum. Bu şudur, şu şudur diyorum. Bu daha lehte bile olabilir. Buna rağmen biz evet dersek Allah bize, “Ey kulum. Ben size Anayasal manasında (Anayasa çok basit bir şey) Gerçek Anayasa olan Kur’an-ı Kerim böyle basit bir Anayasa ile ifade edilemez  ama toplumun algılayacağı için “Siz benim gönderdiğim Anayasayı değil, öbürünü istiyorsunuz. Bu nasıl bir iman” derse ne diyeceğiz? Biz onun için “EVET” de demiyoruz. HAYIR’da demiyoruz. Yoksa ikisini kıyasladığımızda bu Başkanlık sisteminde bizim lehimizde olacak şeyler var. Halka hoş görünmek için inançlı bakanlar görevlendirilir. Onlar da Müslümanların hoşuna gidecek icraatler yapabilir. Buna rağmen biz sistem gereği Allah’ın hükmünü reddeder duruma düşmemek için evet de diyemeyiz, hayır da diyemeyiz. İslam’ın hükmü budur”.

Share
1440 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2