logo

reklam

ÖĞRETMENLERE ATIK PİL EĞİTİM SEMİNERİ

Kartal Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçılar Derneği (TAP) işbirliğiyle Kartal Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görevli öğretmenlere, atık pillerin önemi, atık pillerin nerede toplanması gerektiği, pillerin türleri, pillerin ne zaman atık hale geldiği ve okullarda atık pil toplama yarışması konularında seminer verildi.

Kartal Belediyesi Ekolojik Eğitim Çadırı’nda düzenlenen toplantıya; Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçılar Derneği (TAP) Çevre Mühendisi Diyem Özer, Çevre Müdürlüğü personeli ve Kartal’daki okullardan gelen öğretmenler katıldı.

Değerli metaller geri kazanılıyor

TAP adına toplantıya katılarak piller konusunda bilgi veren Diyem Özer, atık pillerin çöp olmadığını ve geri dönüştürülebileceğini söyledi. Atık piller ile ilgili eğitimcilere bilgi veren Özer, pillerin içinde türlerine göre demir, çinko, mangan, nikel, kadmiyum, lityum, kobalt gibi ağır metallerin bulunabileceğini ve atık pillerin kontrolsüz biçimde çevreye atılmasının ciddi kirlenmeye yol açtığını belirtti. Özer, atık pillerin kesinlikle çöpe, ateşe, suya, kanalizasyona, sokağa atılmaması ve toprağa gömülmemesi gerektiğini vurguladı. Atık pillerin TAP veya belediyeler tarafından oluşturulan toplama noktalarından toplanarak kimyasal yapılarına göre ayrıldığını ve ardından Avrupa’daki dönüşüm tesislerine gönderildiğini belirten Özer, pillerden bazı değerli metallerin geri kazanıldığını söyledi.

“Atık piller konusunda okullarda eğitime çok önem veriyoruz”

Özer, TAP’ın en önemli faaliyetlerinden birinin de başta okullar olmak üzere çeşitli kuruluşlarda eğitim ve bilinçlendirme çalışması yapmak olduğunu vurgulayarak öğrencilere; atık pillerin çöp olmadığı ve geri dönüşüm için toplanması konusunda bilgi verilmesinde öğretmenlerin çok önemli rolü olduğunu hatırlattı. Özer, “Pilleri serin ve rutubetsiz yerlerde saklayınız ve cihazlarınızı kalorifer, soba, ocak gibi ısı kaynaklarından uzakta tutunuz. Bu şekilde pilinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Akmış pilleri çıplak ve ıslak elle tutmayınız. Şarj edilmeyen piller kesinlikle şarj işlemine tabi tutulmamalıdır. Aksi takdirde aşırı ısınma, şişme, gaz çıkışı, alevlenme ve hatta patlama görülebilir. Bir aleti, pil takılı iken uzun süreli çalıştırmıyorsanız pilleri aletin içinden çıkartınız. Yeni alınan pilleri kullanıncaya kadar orijinal ambalajında muhafaza ediniz. Pillerin kesinlikle içlerini açmaya çalışmayınız, delmeyiniz ve ezmeyiniz. Küçük çocukların pillerle oynamasına müsaade etmeyiniz. Yutma tehlikesine karşı düğme pilleri ve diğer tüm pilleri küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz. Piller, radyoaktif madde içermedikleri için radyasyon yaymazlar. Kartal Belediye Başkanlığı ile derneğimiz arasındaki çalışmalarımız, imzalanan protokol kapsamında devam etmektedir. Kartal Belediye Başkanlığı’nca son 5 yılda toplanan atık pil miktarı 2012 de 1.680 kg, 2013 de 1.455 kg, 2014 de 1.181 kg, 2015 de 3.076 kg ve 2016 da 3.505 kg olmuştur” dedi.

Atık Pil Toplama Yarışması’nda dereceye girecek okullara ödül

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’da seminerde yaptığı konuşmada; Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçılar Derneği (TAP) işbirliğiyle ‘Doğanın Pili Bitmesin’ sloganıyla ‘Okullar Arası Ödüllü Atık Pil Toplama Yarışması’ düzenlediklerini, yarışmada dereceye giren okullara çeşitli ödüller verdiklerini belirtti. Kars, okullarla olan çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Eğitim seminerinin sonunda öğretmenlere, Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından, atık pil kutusu ve atıklar hakkında bilgilendirici broşür ve afişler dağıtıldı.

Share
110 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2