logo

12 Eylül 2015

ÖĞRENCİLER MOLLA GÜRANİ’Yİ KALEME ALACAK

ÖĞRENCİLER MOLLA GÜRANİ TÜRBESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

unnamedBağcılar Belediyesi Bilgi Evi öğrencileri, kültürel ve sosyal ziyaret programı kapsamında Osmanlı Devleti’nin 3. Şeyhülislamı olan Molla Gürani’nin türbesini ziyaret etti.  Öğrenciler, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’i yetiştiren Molla Gürani’yi ve türbe ziyaretini dergilerinde anlatacaklar.

Bağcılar’da öğrencilerin okul dışındaki vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmesi amacıyla hizmete sunulan 16 Bilgi Evi’nde 40 bin öğrenci 52 aktif kulüpte eğitim görüyor. Öğrenciler, düzenlenen ziyaret programları kapsamında müze, türbe ve üniversitelerin de aralarında bulunduğu önemli mekânları gezerek bilgi sahibi oluyorlar.

Bilgi Evi öğrencileri, yaz sezonu ziyaret programı kapsamında Fatih Fındıkzade’deki Molla Gürani Türbesi’ni ziyaret etti. Yetkililerden Molla Gürani ile ilgili bilgi alan öğrenciler, ziyaret sonunda Gürani için dua yaptılar. Karamanî Piri Mehmed Paşa Camii’nin karşısındaki türbedeki bilgi içerikli yazıları da okuyan öğrenciler, edindikleri bilgileri Bilge Çocuk Dergisi’nde kaleme alacak. Dergide, duygu ve düşüncelerini paylaşacak olan öğrenciler, okuyucularla türbe ile ilgili öğrendiklerini ve gördüklerini paylaşacak.

MOLLA GÜRANİ

1410 yılında Diyarbakır’da doğan ve 1488 yılında İstanbul’da vefat eden Molla Gürani, dönemin en önemli din âlimlerinden birisiydi. Osmanlı Devleti’nin 4’üncü şeyhülislamı olan Molla Gürani, müderris, kadı, kazasker ve şehzade hocası olarak da biliniyor. Osmanlı döneminde hem saray hem de halk tarafından çok sevilen ve saygı gösterilen Molla Gürani, Fatih Sultan Mehmed’in şehzade olduğu dönemde hocalığını yaptı. Molla Gürani, Osmanlı Devletinde sekiz yıl boyunca şeyhülislamlık yaptı.

 

Share
371 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2