logo

ÖĞRENCİLER 13 TON ATIK PİL TOPLAYIP ŞAMPİYON OLDULAR

ATIK PİLDE ŞAMPİYON KÜÇÜKÇEKMECE

TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği) tarafından düzenlenen en fazla atık pil toplayan ilçe ve okulları yarışmasında Küçükçekmeceli öğrenciler 13 ton atık pille birinci oldu.1

Küçükçekmece Belediyesi’nin ilçedeki okullarda verdiği destek ve bilinçlendirme faaliyetleri sonuç buldu. Küçükçekmece, İstanbul genelinde en çok atık pil toplayan ilçe oldu.

Küçükçekmece Belediyesi’nin atık pil toplanmasını teşvik etmek amacıyla düzenlediği kampanyalar sonucu okullarda öğrencilerin topladığı atık piller 13 tona ulaşarak, TAP Derneği’ne teslim edildi. Atık pillerin toplanması konusunda 2007 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren ve okullara APTOM atık pil makineleri yerleştiren Küçükçekmece Belediyesi, toplamda 50 ton atık pilin çevreye zarar vermesini engelledi.

“ÖĞRENCİLERİMİZE DUYARLILIKLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER”

Çevreye duyarlılıklarından dolayı öğrencilere teşekkür eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Piller civa ve kurşun gibi ağır metallerden oluşur. Bu ağır metaller insan vücuduna bir şekilde nüfuz ettiğinde, ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor. Yapılan araştırmalarda atık pillerde bulunan bir gram civanın o veya bu şekilde doğaya atılması durumunda; 20 ton sebze ve 10 milyon litre temiz suyu zehirlediği ortaya çıkmıştır. Bu sebepten pil toplayarak önemli bir başarıya imza atarak, ilçemize birincilik kazandıran öğrencilerimizi tebrik ederim” diye konuştu.

Share
286 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2