logo

28 Mart 2016

OBEZİTE PEK ÇOK HASTALIĞIN SEBEBİ

4Küçükçekmece Belediyesi, Dr.Sadık Ahmet Hastanesi’nin katkılarıyla “ Obezite ve Sağlıklı Beslenme’’ isimli söyleşi programı düzenledi.
Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda, Prof.Dr. Cengiz Erenoğlu ile Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslıhan Ünal dinleyicilere bilgiler verdi.
“OBEZİTE HASTALIĞINDA KANSER ORANI ARTTI”
Obezite’nin beraberinde getirdiği hastalıklardan bahseden Prof.Dr. Cengiz Erenoğlu; “Obezitenin getirdiği en önemli hastalık eklem rahatsızlığıdır. Vücut zamanla hareketsiz kaldığından kalça ve diz eklemleri vücudu taşıyamaz duruma geliyor. Obezite hastalarında son zamanlarda kalın bağırsak ve bayanlarda özellikle meme kanserine sık rastlanıyor. Obezite hastalarında, reflü, tansiyon, şeker, uyku sorunları, depresyon karaciğer yağlanması gibi hastalıkları da ortaya çıkıyor.’’ dedi.
“OBEZİTE TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTAKLIKTIR”
Obezite hakkında dinleyicileri bilgilendiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslıhan Ünal ise “Obezite tedavi edilebilen bir hastalıktır. Genellikle sağlıksız beslenme alışkanlıklarının aktif olmayan yaşam tarzı ile birleşmesi sonucu oluşur. Fazla enerjinin vücut yağı olarak depolandığı, enerji alımı ve kullanımı arasındaki dengesizlik nedeniyle oluşan bir durumdur’’ dedi.
‘’EN ÖNEMLİ ETKEN ÇEVRESEL FAKTÖRLERDİR’’
Obeziteye neden olan faktörlerden bahseden Ünal, “Obezite’nin oluşumdan en büyük ve en önemli etken çevresel faktörlerdir. Bununla birlikte genetik ve demografik faktörler de obezitenin nedenleri arasında yer almaktadır. Çocuk ve ergenlerde görülen obezitenin yönetilmesinde en önemli basamaklardan biri obeziteye bağlı gelişen komplikasyonların erken tanınması ve tedavi edilmesidir’’ diye konuştu.

 

Share
167 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2