logo

07 Eylül 2016

Obama’yı ‘O…Ç…’ diye adlandıran çılgın devlet başkanı kimdir?

obama

Filipinler Devlet Başkanı  Rodrigo Duterte, devlet başkanları ve siyasetçilerle ilgili tuhaf eleştiri ve açıklamaları ile biliniyor.

Uluslararası kamuoyunda tartışılan bir başkan profili ile karşı karşıyayız. Batı medyası zaman zaman Filipinler devlet başkanını manşetlere taşımakta. Almanya’nın önemli gazetelerinden olan Bild Gazetesi, önceki gün  “Obama’yı ‘ O…Ç…’ diye adlandıran devlet başkanı kimdir?  Bu çete başkanı kimdir?” manşeti ile okuyucularının karşısına çıktı. Bu haber analizde Filipinler Devlet Başkanı  Rodrigo Duterte’yi ağır ifadelerle yerden yere vurdu!

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, yakın zamanda ABD Başkanı Barack Obama’ya yönelik çok ağır ifadelerde bulunmuş ve bu yakışıksız ve diplomatik nezaketten uzak ifadesinden dolayı planlanan Obama ziyareti iptal edilmişti.

Bu olumsuz durumun yaşanmasının arkasındaki neden, Obama’nın Asya ülkelerine yönelik uyguladığı uyuşturucu politikaların yattığı iddia edilmekte.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin vukuatları sadece bununla sınırlı değilmiş. Başka birçok kişiye yönelik de saldırgan ifadeleri bulunmakta.  ABD Büyükelçisi, Papa ve Birleşmiş Milletler bunlardan sadece birkaçı. Hepsi bu sözlere katlanmak zorunda kalmıştır.

Başkanın en sert ifadeleri:

Ağustos başlarında katıldığı bir televizyon programında ABD Büyükelçisi Philip Goldberg’e sert ifadelerle saldırdı. Rodrigo Duterte ABD Büyükeşçisi’nr yönelik:” Biliyorsunuz, ben büyükelçi ile kavga ediyorum. Eşcinsel büyükelçisi, o… ç… “

 Bild Gazetesi’nin iddiasına göre Filipinler’de yaşanan seçim kampanyası sırasında rakibi Goldberg ile şiddetli tartışmalar yaşanmış. Rakibi tarafından,  1989 yılında yaşanan bir kalkışma esnasında hapishanede istismara uğrayıp öldürülen Avusturyalı misyoner  bir bayana tecavüz suçlamasıyla karşı karşıya kalmış.

Olay adam  Rodrigo Duterte ile ilgili iddialar bunlarla da bitmiyor. Yine bir gün düzenlediği bir basın toplantısı esnasında BM ile ilgili ağıza alınmayacak sözler ifade ettiği iddia ediliyor. Birleşmiş Milletlere seslenerek:” BM Kendinizi…..! Ortadoğu’daki katliamları çözmekten acizsiniz. Çenenizi kapatın” ifadelerini kullandı.

Yabancı devlet adamlarına karşı yaptığı nezaket dışı gafları bunlardan da ibaret değil! Bir devlet başkanı olarak imajına leke düşürdüğü vukuatlarından biri de Papa’ya yönelik ağır ifadeleri oldu. Yine bir seçim kampanyası sırasında Papa Francis’e:” Zırvalama, seni o…ç…” sözleriyle küfürlerine bir yenisini eklemiş oldu.

Alman Gazetesi ve Batı medyasında yer alan haberlerdeki iddialara göre Filipinler’de suçlular sokak ortasında infaz ediliyor! Bild’in ifadesiyle;” Manyak Manila’lı ülkesinin itibarı için köyü bir yolda. İç politika da hedefine ulaşmak için oldukça acımasız”. Bild Gazetesi’nin iddiasına göre Rodrigo Duterte’nin uyuşturucu politikası yüzünden bugüne kadar 2000 insan hayatını kaybetmiş. Bunlardan 800’ü polis tarafından öldürülmüş.

Batı medyasının bu olumsuz haberlerine ve Duterte’yi kötü gösterme çabalarına rağmen halktaki karşılığı çok yüksek görünüyor. Filipinler’de, Haziran ayında yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre halk desteği %91 gibi çok yüksek bir oranda görünüyor.

MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

Share
526 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2