logo

15 Haziran 2015

NUSAYBİN ZEYNEL ABİDİN CAMİ

27Mülkiyeti  T.C Vakıflarına ait vakıf kültür varlıklarının projeleari kapsamında ele alınan Zeynelabidin Cami ve ziyaratgahı hızla restorasyonu yapılarak Ramazanın ilk heftası hizmete açılacağı belirtiliyor.

  Diyarbakır vakıflar Bölge müdürü Metin Evsen  Zeynelabidin Cami ve türbesi hizmete açılması için çalışmalarınyoğunlaştığını belirterek şöyle dedi.

“mülkiyeti idaremize ait vakfı kültür varlıklarının koruma bölge kurulundan  anaylar alınmış ve onarıma ihtilacı olan eserlerin onarımları tamamlanmıştır.

Mardin İli Nusaybin İlçesi Zeynel Abidin Mahallesinde bulunan tapuda 20 ada, 15 parselde kayıtlı mülkiyeti Zeynel Abidin Vakfına ait tescilli Zeynel Abidin Külliyesi 2013 – 2014-2015 Yılları  Restorasyonu Ve Çevre Düzenleme  İşi’nin sözleşmesi 13.06.2013 tarihinde  949.831,75 TL bedelle imzalanmıştır.

MÜDAHALELER VE RESTORASYON KARARLARI

 

AVLU

İşlevselliğini yitirmiş malzemelerde yenileme, iyi durumda olan malzemelerin kapsamlı bakımı yapılmıştır. Çevre düzenleme yapılarak, bitişik parselde bulunan Mor Yakup Kilisesi ve Sokak karşısında bulunan evlerde yapımı devam eden taş kaplamalar dikkate alınarak çevre duvarı ince yonu taş duvar ve ferforje korkuluklar ile görsel zenginliğe katkıda bulunulmuştur. Avluda yapılan taş döşeme ile sağlıklı yürüme yolları elde edilmiş, Cami önünde geniş toplanma yeri oluşturulmuştur.

Avluda caminin hemen önünde duran ve görselliği bozan betonarme şadırvan kaldırılmış, yeri değiştirilerek metal, taş ve ahşap konstrüksiyonla yeni şadırvan yapılmıştır.

Minarenin yıkama işlemi yapılarak, toz ve kirden arındırılmıştır.

 

CAMİ  BÖLÜMÜ

 

Harim kısmı ibadet yeri olarak kullanılmaktadır.   Onarımı tamamlanan bu bölümde şap kaldırılmış ve kalke döşeme oluşturularak üzeri ahşapla kaplanmıştır. Çimento harçlar ve derzler raspa yapılarak horasan harcı ile değiştirilmiştir. Yıpranmış ahşap doğramalar restorasyon tekniğine uygun olarak ceviz doğrama ile değiştirilmiştir. Çatıdaki nem ve su almadan kaynaklı hasarların önüne geçmek için horasan harç ve hidrolik kireç katkılı malzemeler ile yüksek korunaklı yalıtım malzemesi serilerek yenilenmiştir. İşlevini kaybetmiş ve niteliksiz malzeme ile örtülü kubbelerin üzerine kurşun kaplama yapılmıştır. Sonradan eklenen betonarme birimler kaldırılarak camide oluşan hasarlar taş kaplama yapılarak giderilmiştir. Elektrik aksamları değiştirilmiştir.

 

MEDRESE BÖLÜMÜ

Şap döşeme kaplaması kaldırılmış, avlu pencereleri yenilenmiştir. Çimento sıvalar raspa edilerek horasan harç kullanılmıştır. B.A döşeme kaldırılmış ve orijinaline uygun kalker döşeme kullanılmıştır. Elektrik aksamları düzenlenmiştir.

 

ISLAK HACİMLER-WC LER

 

Kadın ve erkekler için ayrı wcler oluşturularak alafranga seramik tuvalet taşları ve fayanslar değiştirilmiş, niteliksiz eklentiler uzaklaştırılmıştır.Onarımı tamamlanan yapının şap ve karo seramik döşeme kaplaması kaldırılmıştır. Pencereler ve kapılar, kaliteli malzeme kullanılarak yenilenmiştir. Niteliksiz ekler kaldırılmış, elektrik ve makine tesisat aksamları yenilenmiştir.”Diyerek belirtti.

Share
629 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2