logo

15 Haziran 2015

Numan Kurtulmuş: Suriye’den yüz bin kişi gelebilir

o_412_1

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriye’den yüz bin kişilik yeni göç dalgası yaşanabileceğini söyleyerek, “Türkiye hazır olsun” dedi.

Türkiye’ye girmek isteyen Suriyelilerin durumunun sorulduğu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, koalisyon güçlerinin 14 mayıs gecesinden bu yana sınırı bombaladığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

EN AZ 100 BİN KİŞİ

“Koalisyon güçleri ‘IŞİD burada’ diye köyleri, su kuyularını bombalıyor, araziler yakılıyor. Boşaltılan yerleri PYD doldurarak geliyor. Bir taraftan IŞİD bir taraftan PYD ama ağırlıklı olarak koalisyon güçlerinin bombalamasından kaçarak gelen insanlar. Biz Telafer’den yeni bir göç dalgasını kabul edersek bu şu anlama geliyor, en az yeni bir 100 bin kişiyi Türkiye’nin karşılamaya hazır olması lazım.

İNSANİ BİR DRAM YOK

Biz Kobani’deki gibi ya da diğer bölgelerde olduğu gibi bugün itibarıyla hayati insani bir dram olmadığı kanaatindeyiz. Onun için diyoruz ki, sınırda yine insani yardım yapalım, hasta ve yararlıları alalım ama burada bir çatışma ortamı yok. Burada insanlar çatışmadan kaçmıyorlar. Önceliğimiz bunların kendi sınırları içinde kalmaları ve onlara Türkiye’nin insani yardımlarını ulaştırmasıdır”

Share
211 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2