logo

reklam
25 Nisan 2017

NORMAL DOĞUMUN YARARLARI

Normal doğum, 38-42 gebelik haftaları içerisinde olan, kendiliğinden başlayan rahim kasılmaları ile beraber başta gelen tek bir bebeğin, anne ve bebeğe herhangi bir zararı olmadan vajinal yoldan dünyaya getirilmesidir. Bu olay doğaldır ve fizyolojiktir.

Vajinal yolla doğamayacak bebek için cerrahi müdahalede bulunuruz ki bu da sezaryendir. Sezaryen; acil sağlık ve psikolojik durumlar hariç bir doğum şekli değildir, cerrahi bir işlemdir ve gerektiğinde yapıldığı zaman bebek ve anne için hayat kurtarıcıdır. Normal doğuma bir seçenek veya alternatif doğum yöntemi değildir, normal doğumun anne ve bebek sağlığı açısından sorun yaratabileceği durumlarda gündeme gelir. Unutmamalıyız ki doğal ve fizyolojik olanı normal doğumdur. Normal doğumun anne ve bebek için pek çok yararı vardır.

Normal doğumun bebeğe yararları:

 • Normal doğum sırasında bebek, doğum kanalından geçerken çeşitli bakterilerle temas eder, bu da bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunur.
 • Bebek doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı akciğerlerindeki suyun atılması ile solunum sıkıntısı gelişme riski sezaryene göre daha azdır.
 • Normal doğum sonrası anne ile bebek tensel teması daha kısa sürede kurulduğu için bu da anne bebek bağı açısından çok önemlidir.
 • Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesini emme, memeye masaj yapma gibi becerilerin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
 • Normal doğumun ilerlemesi sırasında bebekte meydana gelen hormonal dalgalanmaların bebeğin doğumdan sonra anne ile bağlantı kurmasında faydalı olduğu düşünülmektedir. Normal doğum sırasında bebekte salgılanan Endorfin hormonu (Mutluluk hormonu) bebeğin kordon kanında tespit edilmiştir. Bu hormonlar bebeği dış ortama hazırlar.
 • Normal doğan bebeklerin yoğun bakım ihtiyacı daha az olur.

Normal doğumun anneye yararları:

 • Anne daha çabuk iyileşerek ayağa kalkar ve bebeği ile daha fazla ilgilenebilir.
 • Daha çabuk taburcu edilirler dolayısıyla maddi külfet daha az olur.
 • Sonraki bebeklerini normal doğurma şansı vardır.
 • Enfeksiyon ve kanama riski daha azdır.
 • Ağrı şikayeti daha azdır.
 • Anne ölüm oranları daha azdır.
 • Normal doğum yapan bir anne kendine güven ve başarma duygusu hisseder.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla ülke genelinde kamu ve özel sağlık kuruluşlarında doğum eylemi ve sonuçlarının izlenmesi hakkında çalışmalar yapılmaktadır.

’’Sağlıklı Nesiller için Sağlıklı Başlangıçlar’’ projesi ile anne adaylarımızın gebe okullarında doğuma hazırlanması, normal doğuma yönelik korku ve endişelerinin aşılması hedeflenmektedir.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yakacık Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde de normal doğuma teşvik, bebek ve anneye yararları için gebe okulunda polikliniklerde gebeler bilgilendirilmektedir. Bu amaçla gebe okulunda gebelere teorik ve uygulamalı dersler verilmektedir. Bu derslerde; gebelikte oluşan değişiklikler, gebelikte beslenme ve bakım, bebek bakımı, beslenmesi, aşıları vs. gibi bilgilendirmeler yapılmakta, doğum süreci ile ilgili bilgiler verilerek annenin kaygıları giderilmekte ve psikolojik olarak da hazırlanmaktadır. Ayrıca gebelikte yapılan egzersizler ve doğum ağrısı esnasında duruş, egzersiz ve nefes alma teknikleri de bire bir gösterilerek gebe normal doğuma hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak hazırlanmakta, sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci geçirilmesi amaçlanmaktadır.

Gebe okulumuzda normal doğum yapan lohusalara lohusalık egzersizleri de öğretilerek normal hayata daha çabuk adapte olmaları sağlanmaktadır.

 

‘’Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar’’ diyerek ve tüm anne adaylarını  ‘’Normal Doğum, Sağlıklı Anne, Sağlıklı Bebek’’ sloganıyla gebe okuluna bekliyoruz.

 

Share
361 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2