logo

29 Ocak 2014

“NİDA TÜFEKÇİ’NİN MEMLEKET TÜRKÜLERİ” KONSERİ 1 ŞUBAT’TA KARTAL’DA

5İstanbul Türk Halk Müziği Korosu, Kartal Belediyesi ile İstanbul Kültür ve Sanat Derneği’nin işbirliğiyle 1 Şubat’ta bir konser düzenleyecek.

 

“Nida Tüfekçi’nin Memleket Türküleri” başlıklı konser, 1 Şubat Cumartesi saat 19.30’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Türk Halk Müziğine emeği geçmiş ve 1993 yılında vefat eden Nida Tüfekçi’yi anma konserinde sanatçının en seçkin eserleri seslendirilecek.

 

1929 yılında Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde doğan Tüfekçi, 1947’de TRT Ankara Radyosu’nun “Yurttan Sesler” oluşumuna ses ve saz sanatçısı olarak katıldı. O zamana kadar pek de bilinmeyen bir tavır olan “Sürmeli Tavrı” tezenesiyle saz çalıp türkü söyleyen Nida Tüfekçi, radyonun en parlak simaları arasında yer aldı. 1959 yılında TRT İstanbul Radyosu’na geçen Tüfekçi, 1976’da İstanbul Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın kurucu üyeliğini yaptı. Bu okulda, yönetim kurulu üyeliği, başkan yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve danışma birimi üyeliğinde bulundu. Yine aynı okulda “Bağlama”, “Türk Halk Müziği Solfeji” ve “Bölge Tavırları” derslerini verdi.  UNESCO’nun hazırladığı “Dünya Müziği Tarihi” adlı eserin “Türk Halk Müziği” bölümünü yazan Tüfekçi, Türk folklorunun müzik ve oyun dallarında yurt içinde ve yurt dışında seçkin bir yer edindi.

 

 

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
640 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2