logo

28 Ocak 2016

NEYZEN TEVFİK MEZARI BAŞINDA ANILDI

62e13dcc-bef4-499b-be57-8d4c0716a070“Hiç”in peşinde âlemleri gezen adam Neyzen Tevfik Kolaylı Kartal’da mezarı başında anıldı

 

Ünlü ney ustası ve şair Neyzen Tevfik Kolaylı, ölümünün 63. yıl dönümünde Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen törenle Kartal Merkez Mezarlığı’nda kabri başında anıldı.

 

Kartal Merkez Mezarlığı’nda düzenlenen törene Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, belediye birim müdürleri, belediye çalışanları, Kartallı muhtarlar, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı ve dernek üyeleri, hemşeri dernekleri başkan ve üyeleri ile çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

 

Törende konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz, “Neyzen Tevfik’i, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ney üstadı olmasının yanında, Mevlevi, Bektaşi kimliği ve tasavvufi yönü ile Kartal’a ve Türkiye’ye tanıtmak istedik. 6 yıldır bu etkinliği düzenliyoruz. Gündüz mezarı başında dini vazifelerimizi yerine getirirken, akşam da Neyzen Tevfik’i neyi ve felsefesiyle anarak kendisini ve düşüncelerini öne çıkartmaya çalışıyoruz. Neyzen Tevfik’i, kendiyle alakalı asılsız dedikodularla değil,  gerçek kimliğiyle tanıtmaya çalışıyoruz. Neyzen Tevfik, ünlü bir ney ustası olmasının yanında hicivdeki ustalığıyla da bilinir. Yaşadığı dönemde toplumsal kuralları sorgulayan, hicivleri ile tanınan şair ve ney ustasını rahmetle anıyoruz, mekânı cennet olsun.” dedi.

 

Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen anma töreninde, şair Yılmaz Özdemir de usta şairin hayatını anlatan bir sunum yaparak Neyzen Tevfik’in imzasını taşıyan bir şiir okudu. Kartal Belediyesi tarafından ünlü ney ustası için Kartal Merkez Mezarlığı’nda düzenlenen ve Neyzen Tevfik dostlarını bir araya getiren anma töreninde; Kartal Belediyesi din görevlisi Vedat Özbaş tarafından Kuran-ı Kerim ve dualar okundu.

 

 

Share
360 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2