logo

16 Mayıs 2015

NEBATİ, İDAM HABERİNİ ALAN MISIRLI ESKİ BAKAN VE MİSAFİRLERİ TESELLİ ETTİ

Mısır’ın seçimle göreve gelen ve darbeyle hapse atılan Cumhurbaşkanı Muhammede Musri’nin Enfarmasyon Bakanı Sallah Metewelly ile İhvan Müslüman Kardeşler Genel Sekreteri Mahmut Hüseyin, Şanlıurfa’da sabır etkinliğine katıldı.

2

Mısırlı eski Bakan Metewelly ve İhvan Genel Sekreteri  Mahmut Hüseyin aralarında Musri’nin de yer aldığı davada idam cezasına çarptırıldığı haberini sabır etkinliğinde aldı.
Mısırlı Bakan Sallah Metewelly, İhvan Genel Sekreteri Mahmut Hüseyin ve Mısır’daki Rabia meydanında şehit edilen Esma’nın ağabeyi Biltacı ve AK Parti genel Başkan yardımcısı Nureddin Nebati,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Eyüp Nebi sabır etkinliğine katıldı. Etkinlikte Mısır’da darbe yapılarak hapse atılan Mursi ’ye İhvan genel Sekreteri Mahmut Hüseyin ve Rabia Meydan’ında şehit edilen Esma’nın ağabeyine sabır ödülü verildi. Mursi’nin ödülünü ise tutuksuz yargılanan Enformasyon Bakanı Metewelly aldı. Metewelly ve yanındakiler, program esnasında ajanslara düşen haberle idam edildiğin   öğrendiler.

 

İdam haberini gösteren Metewelly’i Nebati teskin etti. Bakan Metewelly’nin haberi soğukkanlılıkla karşıladığını belirten Nebati, “Yaptığımız bu sabır etkinliğinin hemen başında ajanslara düşen haber yüreğimizi burktu. Çünkü hemen yanımızda bulunan sayın bakan, sayın Mursi ve sayın Karadabi ve 108 arkadaşları yargılandıkları davada idama mahkum edildi. Büyük bir metanet içerisinde bu haberi okudu. Ama yüreğimiz burkuldu, çünkü sayın bakan milletin iradesi ile gelmiş hükümetin bir temsilcisiydi. Allah onların yardımcısı olsun. Allah Kahire’deki insanların yardımcısı olsun. Bu dünyadaki bütün darbecilerin de eylemlerinin başarısızlıkla neticelenmesi için dua ediyoruz” dedi.

 

Tüm dünyanın olduğu gibi kendilerinin de arkasında durduğunu söylediği Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür eden Bakan Metewelly ise “Bugün duyduğumuz bu karar bizim için şereftir. Biz inanıyoruz ki bu karardır. Uygulama aşamasına geçmeyecek. Bu darbenin ve verdiği kararların gidici olduğuna inanıyoruz.

 

Asıl mahkemenin bulunduğumuz bu Türkiye’dir. Birlikte bulunduğumuz bu insanlar. O’nun hak yolunda olduğunun bilincinde olduğundan sabır ödülünü vermişlerdir” dedi.
İhvan Genel Sekreteri Hüseyin, “Mısır devrimini yapanlar için bu şaşılacak bir şey değil, alışagelmiş bir durumdur. Bu şuna iman ettik. Hiçbir insan diğerinin ömrünü bir an ne uzatabilir ve ne kısaltabilirler. Bu idamlar da bizim için ancak bunu ifade eder” diye konuştu.
Babasının da idam kararı verilenler arasında olduğunu belirten Esma’nın ağabeyi Biltacı idam kararının darbeci Sisi ve askerinin İsrail ile birlikte aldığı karar olduğunu söyledi.

Share
320 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2