logo

01 Temmuz 2015

Nazmiye Annenin Adı Anadoluhisarı’nda Yaşayacak

Anadoluhisarı’nda 38 yıl aralıksız muhtarlık yapan, yardımseverliği, çalışma azmi ve insanlığıyla efsane olan Nazmiye Korkmazlar’ın adı vefatından bir yıl sonra Anadoluhisarı’ndaki bir sokağa verildi.

1Beykoz Belediyesi tarafından alınan meclis kararıyla Anadoluhisarı’ndaki Hazan Sokağın adı kendisine ve sevenlerine vefa olarak Muhtar Nazmiye Korkmazlar Sokağı olarak değiştirildi.

Muhtar Nazmiye Korkmazlar Sokak’ın açılış törenine Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Nazmiye Korkmazlar’ın kızı ve Anadoluhisarı Muhtarı Güzin Merve, meclis üyeleri, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu, muhtarlar, Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Babuz  ve ilçe sakinleri katıldı.

96 yaşında hayata veda eden ve vefatından 2 yıl önce sevenleri tarafından mahalleye büstü dikilen muhtar Nazmiye Korkmazlar, yardımseverliğinin yanında büstü dikilen ilk muhtar olarak da yerel yönetimler tarihine geçti.

Başkan Yücel Çelikbilek: “Mütevazılık ve İyilikte Örnekti”

Nazmiye Korkmazlar’ın bu kubbede hoş bir seda bırakmayı başarabilmiş örnek bir şahsiyet olduğunu söyleyen Başkan Yücel Çelikbilek:“ 1995-1999 başkanlık dönemimde Nazmiye Annenin sabah namazından sonra mahallede yoldan geçenlere poğaçaca dağıttığına ve sokakları temizlediğine ihtiyaç sahiplerinin yardımına koştuğuna şahitlik ettim. İyilik yapmadaki fedakârlığı ve çalışkanlığıyla hakkı ödenmez bir insandı. İnsanlarla nasıl konuşacağını, kime ne söyleyeceğini, küçükle nasıl küçük ve büyükle nasıl büyük olunacağını iyi bilirdi. Sokak hayvanlarıyla ilgilenirdi. Mütevazı bir insandı. Biz de anlıyoruz ki mütevazılık insanları büyütüyor. Gururlanmak, kibirlenmek insanları küçültüyor ve insanları hatırlanmaz hale getiriyor. Yaptığı iyiliklerle herkesin sevgisini kazanan Nazmiye Korkmazlar’a Yüce  Allah’tan rahmet ve mekânının cennet olmasını diliyorum dedi.

Kızı Güzin Merve: “Ailem Adına Çok Teşekkür Ederim”

 

Duygulu ve mutlu olduğu gözlenen Muhtar Nazmiye Korkmazlar’ın kızı Güzin Mermerci de “Bizlere bu gururu yaşattığı için Başta Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek olmak üzere  tüm meclis üyelerine, ailem adına çok teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

 

Eski Belediye Başkanı Arıkan: “İnsan Sevgisiyle Doluydu”

 

Nazmiye Korkmazlar’ın Türkiye’ye mâl oluş güzide bir  muhtar olduğunu söyleyen eski Beykoz Belediye Başkanı ve CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan:  “Belediye’de ve kendi mahallesindeki görevlerini eksiksiz yerine getiren, nadide bir muhtarımızdı. Nazmiye Korkmazlar, nerede aç, açıkta kimse var bilirdi ve ihtiyaçlarını karşılamak için kime başvuracağını da bilirdi. Üretkendi, yaratıcıydı, anaydı. Aç bir insan olsun istemezdi. Herkesi bağrına basan, kimseyi ötekileştirmeyen, kimseyi hor görmeyen; yoldaki kâğıt parçasını eğilip almaktan yüksünmeyen ve içi insan sevgisiyle dolu güzel bir insandı.” şeklinde anlattı.

 

Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Babuz ise mahalleye yönelik çalışmalarda ve dernek faaliyetlerinde kendilerine her zaman önderlik yaptığını söylediği Nazmiye Korkmazlar’ı tanımanın büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından açılışa katılan protokol üyeleriyle birlikte sokağın açılış kurdelesi kesildi.

 

Share
456 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2