logo

05 Mart 2016

NASIL BİR ANNE BABA OLMALI?

5Psikolojik Danışman Yusuf Özkan Özburun, “Anne Baba Olma Sanatı” konulu söyleşide, ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide Özburun, aile olabilmenin önemine dikkat çekti. Söyleşiyi, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut ve Küçükçekmece Belediyesi Kültür Müdürü Salih Çevik de izledi.

“ASIL HUZUR ADRESİNİ BİLMEKTİR”

Evlenmenin günümüzde, birine bağlanmak olarak algılandığını belirten Özburun, “Şimdi gençler, kafama göre yaşayım, eğleneyim, günümü gün edeyim düşüncesiyle evlenmek istemiyor. Ancak bir insanın aidiyet duygusu yaşamadan, açık limanlarda yaşaması bir süre sonra ızdırap verir. Sürekli eğlenmek, can sıkıntısına sebep olur. Asıl huzur adresini bilmektir. Gençliğimi yaşıyorum kafasıyla, 35-40 yaşında hala kıvranıyor insanlar. Bu yorgunluğu niye kendine yaşatıyor insan? Aile olabilmek güzel bir meseledir” dedi.

“İNSAN ANNE-BABA OLUNCA EGOLARINDAN VAZGEÇİYOR”

Anne baba olunca insanın insan olmaya daha çok yaklaştığını ifade ederek, anne baba olmanın vefakarlığı, fedakarlığı, kendinden geçme duygusunu öğrettiğini söyleyen Özburun, “İnsan, egolarından vazgeçiyor. Uykusu çok ağır olan bir kadın, uykusundan vazgeçiyor. Her saat başı uyanıyor” diye konuştu.

“ANNE BABA ARASINDA ÇATIŞMA ÇOCUĞU ETKİLİYOR”

Çocukların en çok anne –baba arasındaki anlaşmazlıklardan etkilendiğini söyleyen Özburun, “Birbirinize hak vurgusu yapmayın. Hak ve hukuk mevzusu, samimiyeti, paylaşımı, fedakarlığı öteler. Her ailede bir baş olmalı. Birlik ve düzen önemlidir. Hanenin lideri, bütün aile fertlerine özellikle çocuklara karşı onları sevindirecek davranışlar içinde olmalıdır. Aile içinde eşler, nezaket seviyesini korumalıdır. Kadın ve erkek; birbirlerinin yanında diye, hoyrat davranışlar sergilenmemelidir” dedi.

“ERKEK ÇOCUĞU MUTFAĞA GİRMEYECEK DİYE AYET İNMEDİ”

Yusuf Özkan Özburun, annelere; kız ve erkek çocuklarına iş yaptırmalarını tavsiye ettiği konuşmasında, “Erkek çocuğu mutfağa girmeyecek diye bir ayet inmedi. İş yapan insan mutludur. Korkmayın; çocuklar kaldırırlar. İş yaptırmazsanız yarın, kırılgan, naif insanlar olurlar. Onların teknolojiye ayırdığı saatleri yatıp kalkma saatlerini de belirlemelisiniz. Evde bu konuda bir nizam ve intizam olmalıdır. Anneler, mutlaka yemek pişirmeli, evde bir öğün zihniyeti olmalı. Çocuklar fast-fooda alışmamalıdır”

“ORTAK DİL, ORTAK TAVIR, ORTAK DURUŞ”

Ebeveynlerin çocuklara karşı ortak dil, duruş ve tavır sergilemesi gerektiğini belirten Özburun, “Kendi bireysel tutarsızlıklarınıza dikkat edin. Aile içindeki kardeşlere farklı tutumlar sergilemeyin. Aile içi kutuplaşmalardan uzak durun. Anneler, babanın evdeki otoritesini kırmayın. Çocuğa yeterli sevgi verin. Her şeyi de hoş görüp, evet demeyin. Aşırı sevgi alan çocuk, her şeyin kendisine göre şekillenmesini ister. Aşırı sevgi ve gevşek eğitim, yetersiz sevgi ve aşırı disiplinden kaçının” diyerek, tavsiyelerde bulundu.

Share
233 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2