logo

reklam

Dünya, Myanmar’daki vahşete kör,sağır ve dilsiz”!


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

“MYANMAR`DA MÜSLÜMAN KIYIMI ‘SESSİZ-SEDASIZ’ DEVAM EDİYOR”!

Yıllardır Myanmar`ın Arakan eyaletinde Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda binlerce Müslüman yaşamını yitirmiş, yüzbinler bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.Canını kurtarma adına ülkeyi terk edip komşu ülkelerde kamplarda ve dağlarda yaşam mücadelesi veren Mynmar Müslümanlarının sıkıntıları burada da devam etmektedir.

Ülkeyi terk edemeyen Müslümanlar ise baskı, işkence ve zulüm altında inin inim inlemeye devam ediyor. Yıllardır Budistlerin ve hükümete bağlı askerlerin zulmü altına yaşama mücadelesi veren Müslümanlar, son günlerde yine yoğun katliamlara maruz kalmaktadır. Müslümanlar yakılıyor,tecavüze uğruyor ve en acımasız cinayetlere kurban gidiyor.

Arakan’da son 10 günde sadece ”Müslüman” oldukları için  yüzlerce insan katledildi. Müslümanların üzerine helikopterlerden bombalar yağdırılıyor. 120’ye yakın ev ateşe verildi. Yüzlerce Müslüman yaşamını yitirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2011 yılında yayımladığı 153 sayfalık raporda Myanmarlı yetkililerini, Rohingya Müslümanlarına karşı etnik temizlik yapmakla suçlamıştı.”Etnik temizlik” tespiti yapılmasına ve Türkiye’nin tepkisine rağmen “vahşi” Budistlerin 2012 yılında başlattığı Müslüman avı, 2016 yılının bu son günlerinde de tüm hızıyla devam ediyor.

Budistlerin vahşi cinayetlerine Batı’nın ve İslam dünyasının ses çıkarmaması, kılını dahi kımıldatmaması beni şaşırtmadı elbette! Beni, Türkiye’deki medyanın; özellikle de ‘Muhafazakar medyanın’ tepkisizliği ve katliamlara yer vermemesi daha çok şaşırttı.

AKİT TVMERCEKHABER GAZETESİ, AVAMHABER.COM gibi az sayıda medya kuruluşunu bunun dışında tutuyorum. Zira bahsettiğim medya kuruluşları, MYNMAR’daki katliamları gündeme getiren ve tepki gösteren çok az sayıdaki medya kuruluşlarından birkaçı olarak dikkat çekti.

Soykırım nasıl başladı ?

2012 yılında Rohingya’da Müslüman azınlığa yönelik başlatılan soykırım, Budist Rahiplerin 3 Müslüman gencin üzerine attıkları iftiranın alevlenmesi ile başladı.

Olay şöyle gelişmiş. Budist Rahipler, öldürdükleri bir kadının cesedini, bölgede bulunan bir Müslüman köyünün yakınlarına bırakıp kaçtılar. Cesedin bulunmasının ardından yetkili Budist Rahipleri ve Burma Hükümet yetkilileri kadının başına gelen hadiselerden ötürü Müslümanları sorumlu tuttular. Neticede 3 tane masum Müslüman genç tutuklandılar. Tutuklanan gençlerden bir tanesi dövülerek öldürüldü. Diğer ikisi de mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. Dünyanın gözü önünde yaşanan bu iftira, Müslümanlara karşı soykırımın başlatılmasına bahane edildi.

Myanmar`da; Budistlerin sürdürdüğü etnik temizliğe karşı gösterilen ilgisizlik ve umursamazlık vicdanları yaralamaktadır. Yaşanan insanlık dramına, dünya kamuoyundan tepki gelmemesi ve vahşeti durduracak ciddi bir adım atılamaması insanlık adına utanç vericidir!

Stratejik çıkar veya başka bir gerekçeyle Suriye`de ve MYNMAR’da yaşanan insanlık trajedisini durdurmayan,göz yuman ve hatta destekleyen ülkeleri lanetliyorum!

Stratejik hesaplar, insan onuruna bir kez daha galip gelmiştir!

İnsan kanı üzerinde stratejik çıkar hesabı yapanlara söylenecek tek söz kaldı…

Batsın sizin stratejik hesaplarınız!

Lanet tüm zalimlerin üzerine olsun!

MEHMET ZENGİN

25/11/2016

Etiketler: » »
Share
768 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

Dünya, Myanmar’daki vahşete kör,sağır ve dilsiz”!” için 1 yorum

 1. hasan : diyor ki:

  Dünyanın neresinde zulüm ve gözyaşı varsa orada maalesef Müslüman var! Bu durumu bir insan ve bir Müslüman olarak kahroluyoruz. Allah bizlere uyanış nasip etsin. Müslüman kanı bu kadar ucuz olmamalıydı! Dünyanın ve maalesef İslam dünyasının dahi tepkisiz kaldığı Myanmar’daki zulme dikkat çektiğiniz sizi tebrik ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ZALİMDEN DAVACI OLMAK

  03 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kıyamet gününde Allâhü Teâlâ Hazretleri, insanları yüzleştirecektir. O gün, zalimlerin ayak takımları zalimlerden davacı olacaktır. Zalimlerin ayak takımları, zalimlere, dünyada iken sizin için çalışıyorduk, haydi bizi kurtarın diyeceklerdir. Zalimler, ayak takımlarıyla beraber cehennem ateşindedirler. Bu hakikati Allâhü Teâlâ Hazretleri, böyle beyan ediyor: O vakit o metbû/reis olanlar –azâbı görerek- tâbi olanlardan teberri edip uzaklaşmışlardır. Aralarındaki bütün râbıtalar/bağlar didik didik kopmuştur.166 Tâbi olanlar da şöyle demektedi...
 • ASGARİ ÜCRET ARTIRILMALIDIR

  03 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ASGARİ ÜCRET ARTIRILMALIDIR Yeni yıla ait asgari ücret komisyonu toplantıları başladı. Her iki taraftan uygun bir şekilde anlaşılarak; toplantının sona erdirilmesi ve her iki tarafın da bu toplantıların sonucunda elde edilecek değerlendirmelerden memnun olarak ayrılmaları temennimizdir. Asgari ücret çalışanların alacakları ücret açısından değerlendirilmesinin yapıldığı bir toplantıdır. Ancak, bu toplantı da ele alınması gereken önemli hususlardan bir tanesi de; çalışma hayatını düzenleyen kuralların, düzenlenmesi ve her ne pahasına olursa olsu...
 • EHLiBEYT SEVGİSİ

  02 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Peygamber Efendimiz (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem) Hazretlerinin aile efradına, hane halkına, hanımlarına, çocuklarına, zürriyetine ve akrabalarına ehl-i beyt denilir. GİRİŞ11.11.2013 Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) hazretlerinin ehl-i beytini sevmek vaciptir. -"De ki: Buna karşılık sizden, yakınlıkta sevgiden başka bir ecir istemem!” Ve her kim çalışır, bir güzellik kazanırsa ona onda daha ziyâde bir güzellik veriririz; çünkü Allah gafûr'dur şekûr'dur!" Eş-Şûrâ: 42/23, Ehl-i beytin fazileti hakkında Peygamber Efendimiz (sa...
 • Hayırlısını Dilemek

  01 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Her şeyin sahibi ve maliki, her şeye kadir, sonsuz kerem ve ihsan sahibi Cenab-ı Allah’a sonsuz hamdler olsun. Kâinatın sertacı, merhamet ve heybet peygamberi Muhammed Mustafa (s.a.v.)’ya; Onun pak ehl-i beytine, seçkin Sahabelerine ve tüm takipçilerine salat ve selam olsun. Beşer olarak şu imtihan dünyasında önümüzde var olan engelleri aşabilmek için Allah’ın rahmet ve inayetine çok muhtacız. Hayatımızda attığımız adımların, yaptığımız işlerin, niyet ve beklentilerimizin Allah’ın rızasına uygun olması elbette akıbetimiz açısından ç...
UA-36507442-2