logo

reklam

Dünya, Myanmar’daki vahşete kör,sağır ve dilsiz”!


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

“MYANMAR`DA MÜSLÜMAN KIYIMI ‘SESSİZ-SEDASIZ’ DEVAM EDİYOR”!

Yıllardır Myanmar`ın Arakan eyaletinde Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda binlerce Müslüman yaşamını yitirmiş, yüzbinler bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.Canını kurtarma adına ülkeyi terk edip komşu ülkelerde kamplarda ve dağlarda yaşam mücadelesi veren Mynmar Müslümanlarının sıkıntıları burada da devam etmektedir.

Ülkeyi terk edemeyen Müslümanlar ise baskı, işkence ve zulüm altında inin inim inlemeye devam ediyor. Yıllardır Budistlerin ve hükümete bağlı askerlerin zulmü altına yaşama mücadelesi veren Müslümanlar, son günlerde yine yoğun katliamlara maruz kalmaktadır. Müslümanlar yakılıyor,tecavüze uğruyor ve en acımasız cinayetlere kurban gidiyor.

Arakan’da son 10 günde sadece ”Müslüman” oldukları için  yüzlerce insan katledildi. Müslümanların üzerine helikopterlerden bombalar yağdırılıyor. 120’ye yakın ev ateşe verildi. Yüzlerce Müslüman yaşamını yitirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2011 yılında yayımladığı 153 sayfalık raporda Myanmarlı yetkililerini, Rohingya Müslümanlarına karşı etnik temizlik yapmakla suçlamıştı.”Etnik temizlik” tespiti yapılmasına ve Türkiye’nin tepkisine rağmen “vahşi” Budistlerin 2012 yılında başlattığı Müslüman avı, 2016 yılının bu son günlerinde de tüm hızıyla devam ediyor.

Budistlerin vahşi cinayetlerine Batı’nın ve İslam dünyasının ses çıkarmaması, kılını dahi kımıldatmaması beni şaşırtmadı elbette! Beni, Türkiye’deki medyanın; özellikle de ‘Muhafazakar medyanın’ tepkisizliği ve katliamlara yer vermemesi daha çok şaşırttı.

AKİT TVMERCEKHABER GAZETESİ, AVAMHABER.COM gibi az sayıda medya kuruluşunu bunun dışında tutuyorum. Zira bahsettiğim medya kuruluşları, MYNMAR’daki katliamları gündeme getiren ve tepki gösteren çok az sayıdaki medya kuruluşlarından birkaçı olarak dikkat çekti.

Soykırım nasıl başladı ?

2012 yılında Rohingya’da Müslüman azınlığa yönelik başlatılan soykırım, Budist Rahiplerin 3 Müslüman gencin üzerine attıkları iftiranın alevlenmesi ile başladı.

Olay şöyle gelişmiş. Budist Rahipler, öldürdükleri bir kadının cesedini, bölgede bulunan bir Müslüman köyünün yakınlarına bırakıp kaçtılar. Cesedin bulunmasının ardından yetkili Budist Rahipleri ve Burma Hükümet yetkilileri kadının başına gelen hadiselerden ötürü Müslümanları sorumlu tuttular. Neticede 3 tane masum Müslüman genç tutuklandılar. Tutuklanan gençlerden bir tanesi dövülerek öldürüldü. Diğer ikisi de mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. Dünyanın gözü önünde yaşanan bu iftira, Müslümanlara karşı soykırımın başlatılmasına bahane edildi.

Myanmar`da; Budistlerin sürdürdüğü etnik temizliğe karşı gösterilen ilgisizlik ve umursamazlık vicdanları yaralamaktadır. Yaşanan insanlık dramına, dünya kamuoyundan tepki gelmemesi ve vahşeti durduracak ciddi bir adım atılamaması insanlık adına utanç vericidir!

Stratejik çıkar veya başka bir gerekçeyle Suriye`de ve MYNMAR’da yaşanan insanlık trajedisini durdurmayan,göz yuman ve hatta destekleyen ülkeleri lanetliyorum!

Stratejik hesaplar, insan onuruna bir kez daha galip gelmiştir!

İnsan kanı üzerinde stratejik çıkar hesabı yapanlara söylenecek tek söz kaldı…

Batsın sizin stratejik hesaplarınız!

Lanet tüm zalimlerin üzerine olsun!

MEHMET ZENGİN

25/11/2016

Etiketler: » »
Share
906 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

Dünya, Myanmar’daki vahşete kör,sağır ve dilsiz”!” için 1 yorum

 1. hasan : diyor ki:

  Dünyanın neresinde zulüm ve gözyaşı varsa orada maalesef Müslüman var! Bu durumu bir insan ve bir Müslüman olarak kahroluyoruz. Allah bizlere uyanış nasip etsin. Müslüman kanı bu kadar ucuz olmamalıydı! Dünyanın ve maalesef İslam dünyasının dahi tepkisiz kaldığı Myanmar’daki zulme dikkat çektiğiniz sizi tebrik ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kuvveti kuvvetle sınırlayan/frenleyen yapı: Kuvvetler/Erkler Ayrılığı

  23 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Anayasa değişikliğine dair referandum öncesi sistem tartışması tekrar gündemin en önemli konusu haline geldi. Parlamenter sistem, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmalarıyla beraber ister istemez “kuvvetler ayrılığı” kavramını da tartışılır oldu. Kuvvetler ayrılığı prensibi Türkiye gibi “Bürokratik Oligarşik Sistemin” hüküm sürdüğü ülkelerde, elbette her daim tartışılan kavramlardandır. Konuya dair 2002’de kaleme aldığım yazının beş yıl aradan sonra tekrar hatırlanmasında fayda görüyorum.. --------------------------------------...
 • ÖĞRETMEN

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Nurcan Hanımla Murat bey Güzelce giyinip Esirgeme Yurdu’nun yolunu tuttular. Yetimleri sevindirip onlarlarla vakit geçirmek sevindirmek istiyorlardı Vardıklarında Nurcan Hanım’ın içinde bir heyecan vardı. O heyecanla merdivenleri adım adım çıkarken, öyle bir çığlık koptu ki, duyanların gönlüne yangın oldu. Herkes ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Bir görevliydi bu. Ne yapacağını bilemez bir hâlde, Müdür Bey’in odasına girdi. Bu sırada Murat Beyler de Müdür Bey’in kapısına yaklaşmışlardı. Görevli bayan konuşmakta bile zorlanıyordu. Kekeleyerek s...
 • İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)   İnsanlığın ahlakı olan doğruluk, yeryüzünün en güzel dinlerinden olan İslam dinimizin getirdiği olduğu ölçüler noktasında, insanların günahlarıyla beraber kirlenmiş olan gönüllerini tertemiz hale getirmekle beraber, dünya’nın içerisine dalmış olan ruhunu uhrevi olan hayata döndürür. Dünya’yı ahiret hayatına, ahiret’i de dünya hayatına tercih etmeden her ikisini de Cenabı Allah’ın razı olacağı yaşantıya çevirmektedir. Bu sebeple de bizlere sunulmuş olan bu ilkeleri benimsemeli ve hayat düsturu haline get...
 • Tesadüf Delice Bir Düşüncedir!

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

    “Evrenin şu anki yapısının tümüyle bir tesadüf eseri olabileceği düşüncesi, tümüyle delice bir düşüncedir. Delilik kavramını argovari bir hakaret niyetiyle değil, tamamen psikolojideki teknik anlamıyla kullanıyorum. Gerçekte bu tür bir düşünce ile şizofrenik düşünce tarzı arasında büyük benzerlikler vardır.” (Karl Stern, Montreal Üniversitesi Psikiyatristi)   Kâinat, derin düşünmemize ve Allah’a yaklaşmamıza vesile olabilecek örneklerden yalnızca biri. Dünya ve uçsuz bucaksız kâinat üzerine düşünen insan, yaratılıştaki ihtişamı ...
UA-36507442-2