logo

reklam

Dünya, Myanmar’daki vahşete kör,sağır ve dilsiz”!


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

“MYANMAR`DA MÜSLÜMAN KIYIMI ‘SESSİZ-SEDASIZ’ DEVAM EDİYOR”!

Yıllardır Myanmar`ın Arakan eyaletinde Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda binlerce Müslüman yaşamını yitirmiş, yüzbinler bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.Canını kurtarma adına ülkeyi terk edip komşu ülkelerde kamplarda ve dağlarda yaşam mücadelesi veren Mynmar Müslümanlarının sıkıntıları burada da devam etmektedir.

Ülkeyi terk edemeyen Müslümanlar ise baskı, işkence ve zulüm altında inin inim inlemeye devam ediyor. Yıllardır Budistlerin ve hükümete bağlı askerlerin zulmü altına yaşama mücadelesi veren Müslümanlar, son günlerde yine yoğun katliamlara maruz kalmaktadır. Müslümanlar yakılıyor,tecavüze uğruyor ve en acımasız cinayetlere kurban gidiyor.

Arakan’da son 10 günde sadece ”Müslüman” oldukları için  yüzlerce insan katledildi. Müslümanların üzerine helikopterlerden bombalar yağdırılıyor. 120’ye yakın ev ateşe verildi. Yüzlerce Müslüman yaşamını yitirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2011 yılında yayımladığı 153 sayfalık raporda Myanmarlı yetkililerini, Rohingya Müslümanlarına karşı etnik temizlik yapmakla suçlamıştı.”Etnik temizlik” tespiti yapılmasına ve Türkiye’nin tepkisine rağmen “vahşi” Budistlerin 2012 yılında başlattığı Müslüman avı, 2016 yılının bu son günlerinde de tüm hızıyla devam ediyor.

Budistlerin vahşi cinayetlerine Batı’nın ve İslam dünyasının ses çıkarmaması, kılını dahi kımıldatmaması beni şaşırtmadı elbette! Beni, Türkiye’deki medyanın; özellikle de ‘Muhafazakar medyanın’ tepkisizliği ve katliamlara yer vermemesi daha çok şaşırttı.

AKİT TVMERCEKHABER GAZETESİ, AVAMHABER.COM gibi az sayıda medya kuruluşunu bunun dışında tutuyorum. Zira bahsettiğim medya kuruluşları, MYNMAR’daki katliamları gündeme getiren ve tepki gösteren çok az sayıdaki medya kuruluşlarından birkaçı olarak dikkat çekti.

Soykırım nasıl başladı ?

2012 yılında Rohingya’da Müslüman azınlığa yönelik başlatılan soykırım, Budist Rahiplerin 3 Müslüman gencin üzerine attıkları iftiranın alevlenmesi ile başladı.

Olay şöyle gelişmiş. Budist Rahipler, öldürdükleri bir kadının cesedini, bölgede bulunan bir Müslüman köyünün yakınlarına bırakıp kaçtılar. Cesedin bulunmasının ardından yetkili Budist Rahipleri ve Burma Hükümet yetkilileri kadının başına gelen hadiselerden ötürü Müslümanları sorumlu tuttular. Neticede 3 tane masum Müslüman genç tutuklandılar. Tutuklanan gençlerden bir tanesi dövülerek öldürüldü. Diğer ikisi de mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. Dünyanın gözü önünde yaşanan bu iftira, Müslümanlara karşı soykırımın başlatılmasına bahane edildi.

Myanmar`da; Budistlerin sürdürdüğü etnik temizliğe karşı gösterilen ilgisizlik ve umursamazlık vicdanları yaralamaktadır. Yaşanan insanlık dramına, dünya kamuoyundan tepki gelmemesi ve vahşeti durduracak ciddi bir adım atılamaması insanlık adına utanç vericidir!

Stratejik çıkar veya başka bir gerekçeyle Suriye`de ve MYNMAR’da yaşanan insanlık trajedisini durdurmayan,göz yuman ve hatta destekleyen ülkeleri lanetliyorum!

Stratejik hesaplar, insan onuruna bir kez daha galip gelmiştir!

İnsan kanı üzerinde stratejik çıkar hesabı yapanlara söylenecek tek söz kaldı…

Batsın sizin stratejik hesaplarınız!

Lanet tüm zalimlerin üzerine olsun!

MEHMET ZENGİN

25/11/2016

Etiketler: » »
Share
952 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

Dünya, Myanmar’daki vahşete kör,sağır ve dilsiz”!” için 1 yorum

 1. hasan : diyor ki:

  Dünyanın neresinde zulüm ve gözyaşı varsa orada maalesef Müslüman var! Bu durumu bir insan ve bir Müslüman olarak kahroluyoruz. Allah bizlere uyanış nasip etsin. Müslüman kanı bu kadar ucuz olmamalıydı! Dünyanın ve maalesef İslam dünyasının dahi tepkisiz kaldığı Myanmar’daki zulme dikkat çektiğiniz sizi tebrik ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ebu Cehil’i tanır mısınız?

  24 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ebu Cehil’i tanır mısınız? Muhacir sahabilerden Abdurrahman bin Avf hazretleri “radıyallahü anh”, yaşlı haline rağmen Bedir cengine katılmıştı. İki taraf yerlerini almış, birazdan tarihin en mühim ve anlamlı cengi başlayacaktı. O ara, Medineli iki delikanlı yanaştı bu gün görmüş ihtiyarın yanına. - Amca, bakar mısınız! - Buyurun evlatlar. - Siz, Ebu Cehili tanırsınız herhalde? - Tabii, tanıyorum. Gençler heyecan yüklüydüler. - Onu bize gösterir misiniz? - Olur, ama niçin? - Onunla bir hesabımız var da bugün. - Onunla hepimiz...
 • Allah Hükmünde Ortak Kılmaz! I

  24 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

    Allah… Kendi hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz." (Kehf Suresi, 26)   Gerçek Kur’an ahlakı, Kur’an'a tam olarak uyulduğunda yaşanabilir. Allah'ın indirdikleri dışında açıklamalar getirmeye çalışmak, yorumlarda bulunmak insana her zaman kayıp getirir. Yüce Allah, "... Aralarında Allah’ın indirdiğiyle hükmet ve sana gelen haktan sapıp onların heva (istek ve tutku)larına uyma..." (Maide Suresi, 48) ayetiyle müminlerin ölçüsünün ve yol göstericisinin, Allah'ın indirdiği hükümler olduğunu bildirir. Bundan başka yollar insanı doğrulara...
 • Bu din, vermek dinidir

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bu din, vermek dinidir İran Evliyasından Muhyiddin-i Dusti hazretlerine “rahmetullahi aleyh”, bir gün bazı dostları gelip; - Dünyada en güzel şey nedir? diye sordular. Cevabında; - Dünyada en güzel şey, dünyaya düşkün olmamaktır, buyurdu. Anlayamadılar. O zaman sordu onlara: - Sizce dünyada en kıymetli maden nedir? - Altındır efendim. - Peki altından kıymetli olan nedir? - Bilmiyoruz hocam, nedir? - O altını, ihtiyaç sahibi başka Müslümana vermektir. Bu din, vermek dinidir. Veren aziz olur, alansa ...
 • Sevgilinin Sevgiliye Kavuştuğu Gece: Miraç Gecesi

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Sevgilinin sevgiliye kavuştuğu en güzel, en kutlu ve de en mübarek olan gecelerden bir gece olan Miraç kandili ve gecesi tüm Müslüman alemine hayırlı olsun.   Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) göğe yükselerek Yüceler yücesi olan Yüce Mevla’nın huzuruna en güzel şekilde kabul edildiği mübarek gecedir.  İlahilerin birçok sırrını, hikmetini ve de bereketini kendi bünyesinde bulunduran bu gecede İsra Suresinin ilk ayeti kerimesinde şöyle ifade edilmektedir: “Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (M...
UA-36507442-2