logo

reklam

Dünya, Myanmar’daki vahşete kör,sağır ve dilsiz”!


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

“MYANMAR`DA MÜSLÜMAN KIYIMI ‘SESSİZ-SEDASIZ’ DEVAM EDİYOR”!

Yıllardır Myanmar`ın Arakan eyaletinde Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda binlerce Müslüman yaşamını yitirmiş, yüzbinler bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.Canını kurtarma adına ülkeyi terk edip komşu ülkelerde kamplarda ve dağlarda yaşam mücadelesi veren Mynmar Müslümanlarının sıkıntıları burada da devam etmektedir.

Ülkeyi terk edemeyen Müslümanlar ise baskı, işkence ve zulüm altında inin inim inlemeye devam ediyor. Yıllardır Budistlerin ve hükümete bağlı askerlerin zulmü altına yaşama mücadelesi veren Müslümanlar, son günlerde yine yoğun katliamlara maruz kalmaktadır. Müslümanlar yakılıyor,tecavüze uğruyor ve en acımasız cinayetlere kurban gidiyor.

Arakan’da son 10 günde sadece ”Müslüman” oldukları için  yüzlerce insan katledildi. Müslümanların üzerine helikopterlerden bombalar yağdırılıyor. 120’ye yakın ev ateşe verildi. Yüzlerce Müslüman yaşamını yitirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2011 yılında yayımladığı 153 sayfalık raporda Myanmarlı yetkililerini, Rohingya Müslümanlarına karşı etnik temizlik yapmakla suçlamıştı.”Etnik temizlik” tespiti yapılmasına ve Türkiye’nin tepkisine rağmen “vahşi” Budistlerin 2012 yılında başlattığı Müslüman avı, 2016 yılının bu son günlerinde de tüm hızıyla devam ediyor.

Budistlerin vahşi cinayetlerine Batı’nın ve İslam dünyasının ses çıkarmaması, kılını dahi kımıldatmaması beni şaşırtmadı elbette! Beni, Türkiye’deki medyanın; özellikle de ‘Muhafazakar medyanın’ tepkisizliği ve katliamlara yer vermemesi daha çok şaşırttı.

AKİT TVMERCEKHABER GAZETESİ, AVAMHABER.COM gibi az sayıda medya kuruluşunu bunun dışında tutuyorum. Zira bahsettiğim medya kuruluşları, MYNMAR’daki katliamları gündeme getiren ve tepki gösteren çok az sayıdaki medya kuruluşlarından birkaçı olarak dikkat çekti.

Soykırım nasıl başladı ?

2012 yılında Rohingya’da Müslüman azınlığa yönelik başlatılan soykırım, Budist Rahiplerin 3 Müslüman gencin üzerine attıkları iftiranın alevlenmesi ile başladı.

Olay şöyle gelişmiş. Budist Rahipler, öldürdükleri bir kadının cesedini, bölgede bulunan bir Müslüman köyünün yakınlarına bırakıp kaçtılar. Cesedin bulunmasının ardından yetkili Budist Rahipleri ve Burma Hükümet yetkilileri kadının başına gelen hadiselerden ötürü Müslümanları sorumlu tuttular. Neticede 3 tane masum Müslüman genç tutuklandılar. Tutuklanan gençlerden bir tanesi dövülerek öldürüldü. Diğer ikisi de mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. Dünyanın gözü önünde yaşanan bu iftira, Müslümanlara karşı soykırımın başlatılmasına bahane edildi.

Myanmar`da; Budistlerin sürdürdüğü etnik temizliğe karşı gösterilen ilgisizlik ve umursamazlık vicdanları yaralamaktadır. Yaşanan insanlık dramına, dünya kamuoyundan tepki gelmemesi ve vahşeti durduracak ciddi bir adım atılamaması insanlık adına utanç vericidir!

Stratejik çıkar veya başka bir gerekçeyle Suriye`de ve MYNMAR’da yaşanan insanlık trajedisini durdurmayan,göz yuman ve hatta destekleyen ülkeleri lanetliyorum!

Stratejik hesaplar, insan onuruna bir kez daha galip gelmiştir!

İnsan kanı üzerinde stratejik çıkar hesabı yapanlara söylenecek tek söz kaldı…

Batsın sizin stratejik hesaplarınız!

Lanet tüm zalimlerin üzerine olsun!

MEHMET ZENGİN

25/11/2016

Etiketler: » »
Share
973 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

Dünya, Myanmar’daki vahşete kör,sağır ve dilsiz”!” için 1 yorum

 1. hasan : diyor ki:

  Dünyanın neresinde zulüm ve gözyaşı varsa orada maalesef Müslüman var! Bu durumu bir insan ve bir Müslüman olarak kahroluyoruz. Allah bizlere uyanış nasip etsin. Müslüman kanı bu kadar ucuz olmamalıydı! Dünyanın ve maalesef İslam dünyasının dahi tepkisiz kaldığı Myanmar’daki zulme dikkat çektiğiniz sizi tebrik ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Allah kuluna bir nimet verirse

  23 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Allah kuluna bir nimet verirse İstanbul Evliyasından Fethi Ali Efendi “rahmetullahi aleyh”, bir sohbette; - Kardeşlerim, Allahü teâlâ bir kuluna bir nimet verdiyse, bu nimeti o kulunun üstünde görmek ister, buyurdu. Ve misal verdi: - Mesela bir Müslümana zenginlik verdiyse, o kimse imkanı nispetinde güzel yemekler yemeli, güzel elbiseler giymeli, güzel yerlerde oturmalı, fakirleri de gözetmelidir. Şöyle bitirdi: - Bununla beraber “ölüm”ü ve “ahiret”i bir an olsun unutmamalıdır. İbadeti bilerek yapın! Bi...
 • Din & Ahlâk ilişkisine dair…

  23 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Din ve ahlâk ilişkisi tarih boyunca tartışıla gelmiştir. Kimileri Din ile ahlâkı bir tutmuş ve asla farklı düşünülemeyeceğini savunmuş, kimileri de birbirleriyle hiçbir ilişkisi olmayan kavramlar/disiplinler olduğunu ifade etmişlerdir. Nitekim geçenlerde bir sohbet esnasında “Ahlâk dinden, din ahlâktan ayrı düşünülemez. Din-ahlâk ayrımı yapmak kesinlikle yanlıştır.” İfadesi kullanıldı.   Oysa ki; Din ve ahlâk kavramları, birbiriyle oldukça ilişkili, adeta birbirinin mütemmimi (tamamlayıcısı) olan iki kavram olmakla beraber, ...
 • HER ŞEYE RAĞMEN BAYRAM MUTLULUKTUR

  23 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

    HER ŞEYE RAĞMEN BAYRAM MUTLULUKTUR Ülkemizde yaşanan, tüm olumsuzluklara rağmen; manevi havayı , bolca teneffüs ettiğimiz, Ramazan ayından sonra; Bayramı yaşamak, bir mutluluktur. Allah'ın müslümanlara bir hediyesidir. İnsanoğlu, Kıştan sonra, bahar sevincini nasıl yaşıyorsa; Bayram sevincini de; öyle yaşamalıdır. Özellikle, böyle zor günlerden geçtiğimiz şu zamanda; Bayramımızı coşku ile, kutlamak; bizim dışımızdaki tüm düşman ve hainlere verilecek, en güzel cevaptır. Haydi, bayramımızı kutlamaya... Haydi ,çocuklarımızı bu manev...
 • KULUN ALLAH SEVGİSİ

  23 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Allah kulunu severse Behrullah Efendi "rahmetullahi aleyh", Anadolu Velilerindendir. Kabr-i şerifi Tokat’ın Erbaa ilçesine bağlı Eksel köyünde bulunuyor. Bir gün sordular bu zata: - Allah’ın bir kimseyi sevdiğinin alameti nedir efendim? Büyük zat cevaben; - Allahü teâlâ bir kulunu severse, ona iki şey nasip eder, buyurdu. - Onlar nedir hocam? - Birincisi, ona sevdiği bir kulunu, tanıtır. İkincisi, ona hayırlı bir iş nasip eder. Ve izah etti: - Yani o kimse “Allah adamları”ndan birini tan...
UA-36507442-2