logo

reklam

Müslümanları `On bir Ayın Sultanı` heyecanı sardı!

İslam Dininde büyük öneme sahip ve Müslümanlar için çok değerli olan Ramazan ayına çok az bir süre kaldı.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “kadir gecesi” yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan ‘oruç’ da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “on bir ayın sultanı” denilmiştir.

Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi’nin “Bin aydan daha hayırlı” olduğunu haber vermiştir. Peygamberimiz de “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir Gecesi’ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır”  buyurarak, Kadir Gecesinin önemini belirtmiştir.

Bu sene Ramazan ayını Müslümanlar 26 Mayıs Cuma’yı 27 Mayıs Cumartesi gününe bağlayan gece idrak edilmeye başlayacak.  Kur’an – ı Kerim’de müstakil bir sûre ile şerefi yükseltilmiş, Kur’an’ın 97. sûresi olan “Kadir sû resi’nde” gece ile ilgili olarak şöyle buyurulur: “ Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır, melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir, 97/1 – 5)

MERCEKHABER GAZETESİ EKİBİ OLARAK RAMAZAN AYININ, OKURLARIMIZ VE İSLAM ALEMİ İÇİN HAYIRLAR GETİRMESİNİ NİYAZ EDİYORUZ.

Etiketler:
Share
73 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2