logo

26 Şubat 2016

Murat İres Tophane İşi Lüleciliği Sanatseverlerle Buluşturdu

cf11ff70-e322-4ec1-8db4-e9960d6c2802“Tophane İşi Lülecilik” isimli seramik sergisiyle sanatçı Murat İres, eserlerini Zeytinburnu’nda sanatseverlerle buluşturdu. İres, özgün çalışmalarıyla unutulmaya yüz tutmuş 330 yıllık sanatı yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

 

Zeytinburnu Belediyesi, bir dönem unutulmaya yüz tutmuş “Tophane İşi” seramiklerinin de arasında bulunduğu Murat İres’in sanat eserlerinden oluşan sergiyi Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle sanatseverlerle buluşturdu. Çömlek, ak çini ve porselen alanlarında kendi atölyesinde üretim yapan ve çeşitli fuarlara katılan seramik sanatçısı Murat İres, bir ömürlük sanat birikimini bu kez de Zeytinburnu’nda sanatseverlerin beğenisine sundu. Sergide, İres’in özgün çalışmaları ile birlikte bir dönem yok olmaya yüz tutmuş “Tophane İşi” seramiklerinden örnekler de yer alıyor.

 

Kaybolmaya yüz tutmuş bir zanaatin yaşatıldığını ifade eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Sanatsal ürünleri bu sergide görebileceğiz. Sanatçımız Murat İres’i yalnız bırakmadığınız ve sergisinde onunla beraber olduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum” dedi. Sergi, 19 Mart tarihine kadar vatandaşlar tarafından gezilebilecek.

 

NECDET KAYA’DAN HAYRANLARINA ÖZEL KONSER

 

Serginin ardından ise TRT’nin Türkiye çapında düzenlediği Türk Halk Müziği ses yarışmasında Türkiye birincisi olan Necdet Kaya, Zeytinburnulu müzikseverlerle buluştu.

Necdet Kaya birbirinden güzel türkülerini Zeytinburnu halkı için söylerken hayranları hep bir ağızdan Kaya’ya eşlik etti. Necdet Kaya, “Yanık Türküler” albümünde yer alan “Bir Ay Doğar” türküsünü ise hayranlarına armağan etti.

Birbirinden güzel türkülere eşlik eden vatandaşlar, serginin ardından gerçekleştirilen konserle keyifli bir akşam geçirdi.

 

Share
256 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2