logo

“Murakka Esma-Ül Hüsna” ebru sergisi, ASO Kültür Merkezinde…

Halim UTLU
1Usta sanatçı Gülseren Sönmez’in “Murakka Esma-Ül Hüsna” (Allah’ın adları) temalı,46 eserden oluşan  ebru sergisi, Ankara Sanayi Odası Kültür Merkezinde 7.4.2015 tarihinde açıldı.
TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serpil Polat,çok sayıda sanatsever ve bürokratın katıldığı sergi açılışını, ASO Başkanı Nurettin Özdebir yaptı.
Sanatçılarımızla,sanayicilerimizi  bir araya getirmeliyiz
Açılışta konuşan Başkan Özdebir; ”Sanatın bizlere yol gösterici önemli bir rolü var.Özellikle,
Ebru sanatı bizim milli sanatımız. Bizler Orta Asya’dan bu sanatı alıp, ülkemize getirip,çok
zenginleştirdik. Bu milli sanatımızı yaşatmamız lazım. Bunun içinde Ebru sanatından anlayan insanlarla, bu sanata ilgi duyan sanayicilerimizi, bir araya getirmeliyiz ki, Ebru sanatı daha da gelişsin.
Bizlerin hayatını şekillendiren,yönlendiren sanatçılarımız
Osmanlı döneminde gerek edebiyatta, gerekse güzel sanatlarda çok önemli eserler ortaya çıkmış. Çünkü Padişahlar sanatı desteklemişler. Bizler de Ankara’yı, kültür ve sanatta biraz daha ileri götürmek amacıyla, ASO Kültür Merkezi’ni açarak, burayı sanatçılarımızla paylaşmaya karar verdik. Bugün çok doğru bir karar aldığımızı bir kez daha görüyorum. Çünkü bizlerin hayatlarını şekillendiren,bizleri yönlendiren sanatçılarımızdır” dedi.
Özdebir, ilk defa Ebru ile portresini ve vazo içinde çiçek resmi yaptı
Sanatsal çalışmalarını daha çok İstanbul’da yürüten usta ressam Gülseren Sönmez de, sanata, sanayicinin önem vermesi gerektiğini,tarih boyunca sanatın gelişmesinde ekonominin büyük payı olduğunu ifade etti.
Daha önceden  hazırlıkları Gülseren Sönmez tarafından yapılan ve malzemeleri getirilen Kültür Merkezi’nde, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ilk defa Ebru tekniği ile  önce kendi  portresini, ardından da yine ebru tekniği ile bir vazo içinde çiçek resmi yaptı.
Adları “El” ile başlayan 40 ebru
Adları “El” ile başlayan 40 ve diğerleri de vazoda çiçek ve gül(3 adet),manzara (2 adet) ve papatyadan oluşan 6 eser olmak üzere, toplam 46 ebrunun olduğu sergi,sanatseverler tarafından ilgi ile izleniyor.Fiyatları, 1500 ila 2500 TL arasında değişen “Murakka Esma-Ül Hüsna” (Allah’ın adları) temalı sergi,Nisan ayı sonuna kadar açık kalacak.

Share
600 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2