logo

reklam

Müminler, bütün davranışlarında ölçülü, dengelidir..


facebook
Aslı Yiğit
yigit.asli78@gmail.com

Karşılık verecekseniz, size verilen karşılığın bir benzeriyle karşılık verin. Sabrederseniz, elbette bu sabredenler için daha hayırlıdır.Nahl suresi / 126

 

Onlar verdikleri sözleri yerine getirirler/ fenalığı yaygın olan bir günden korkanlar. (İNSAN-7)

 

Size bir selam verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selamla karşılık verin…(NİSA-86)

 

Yalan sözden kaçının(HAC- 30)

 

Onlara rahmetimizden armağan(lar) bağışladık ve onlar için yüce bir doğruluk dili verdik. (Meryem Suresi, 50)

 

Düzeltilmesinden sonra, yeryüzünden bozgunculuk yapmayın./korkarak ve umutla Allaha yalvarın. Allah’ın rahmeti iyi davrananlara yakındır. (ARAF-56) Andolsun Allah’ın resulünde sizin içi…güzel bir örnek vardır (AHZAB 33/21)

 

Onlar ki bollukta da infak ederler; öfkelerini kontrol altında tutarlar ve insanların hatalarını bağışlarlar; zira Allah iyilik edenleri sever(Al-i İmran- 134)

 

And olsun sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele (BAKARA-155)

 

Rahman’ın kulları yer yüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman selem der geçerler(FURKAN -63)

 

Biz haksızlığa uğradıklarında, aralarında yardımlaşsınlar (ŞURA-39)

 

Ne elini boynuna bağlayıp cimri kesil nede elini büsbütün açıp tutumsuz ol! Yoksa pişman olur, açıkta kalırsın(İSRA-29)

 

İnanan erkek ve kadınları yapmadıkları bir şeyden ötürü incitenler, şüphesiz iftira etmiş ve apacık bir günah işlenmiş olur(AHZAP-58)

 

Emaneti gözeten, sözlerini yerine getiren…(MÜMİNUN-8) Onlar ki emanetlerine ve sözlerine riayet edenler(MEARİC-32)

 

(Ey Muhammed) inanan erkeklere söyle gözlerini dikerek bakmasınlar mahrem yerlerini korusunlar. Bu onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah onların yaptıklarından haberdardır. (NUR-30)

 

Kim Allah’a güzel bir borç verirse (Allah) ona onun karşılığını kat kat artırır. Allah hem darlaştırır hemde bollaştırır. Hepiniz ona döneceksiniz(Bakara -245)

 

Bir toplumda yaşadığımız için başarımız insanlarla geçinmemiz ve onlarla olumlu ilişkiler kurmamızla mümkün olacaktır. Saatli bomba gibi ne zaman patlayacağımız belli olmazsa etrafımız da zorunlu insanların dışında kimse kalmayacaktır.

 

Öfkeli insanlar haksızlığa uğradığı veya intikam alma düşüncesinden dolayı ruhsal enerjisini hayata yatıramazlar. Oysa hepimiz haksızlığa uğrayabiliyoruz. Ama hakkımızı arayacağımız bir yer bile bulamayabiliyoruz. Bu durumu öfke ve şiddet boyutuna taşımak haklılığımıza gölge düşürecek ve sizi haksız hale getirecektir.

 

Haksızlığa uğradığımız da öfkemizi denetlemek, ideal sınırlar içinde tutmak, karşı tarafı da provoke etmeden durumu izah etmek ve içinde bulunduğumuz durumdan sıyrılmak esastır. Eğer karşı taraf ta öfkeliyse zor durumlara girmemek, sonu belli olmayan maceraları yaşamamak ancak ve ancak sağ duyumuzla ve sakinliğimizle kontrol edebileceğimiz süreçlerdir. Tabiî ki bunlar yaşanırken bizim öfke öncesi ruh halimiz sürecin gidişatında ve kontrolünde çok önemlidir. Kötü, moralsiz, gergin bir ruh halinde isek size yapılan bir yanlış hareketi veya haksızlığı tolere etmeniz de çok güç olacak ve olay büyüyebilecektir.

En’am:68 – Ayetlerimiz hakkında ileri geri konuşmaya dalan kimseleri gördüğünde, onlar başka bir söze geçinceye kadar onlardan yüz çevir. Şayet şeytan sana unutturursa, hatırladıktan sonra zalim toplulukla beraber (kesinlikle) oturma! “O (Allah) size kitapta: “Allah’ın ayetlerinin inkar edildiğini veya onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman onlar bundan başka bir söze dalıncaya kadar onlarla oturmayın” diye bir hüküm indirdi. Aksi halde siz de onlar gibi olursunuz. Elbette Allah münafıkları ve kafirleri cehennemde biraraya toplayacaktır.” (Nisa: 140) görüldüğü gibi açık ve net oradan uzaklaşın diyor ayette ,gidin hakaret edin ,ağzıniza geleni söyleyin demiyor ..
sevgiler …

Share
608 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kul Aşk’ı mı Allah Aşk’ı mı?

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    İnsanlık kendisini kul Aşk’ıyla mı avutup durur yoksa Cenabı Allah’ın o eşsiz güzelliklerle dolu olan Aşk’ıyla mı mutlu etmek ister?   Aşk denilen duygu, insanoğlunun ayaklarını yerden kesermiş, yüreğinde ve de bütün yaşamında şiddetli heyecanların yaşanmasına vesile olan duyguları yaşatıyormuş. Böyle bir durumda insanoğlunun sabahın ilk ışıklarıyla kendi yatağından kalktığı anda aklına ilk gelen, aşık olduğu kişinin gelmesi oluyormuş. Gece yatağına girerken yatmadan önce sürekli olarak onu hayal eder, onu düşünür, girdiği her ortam...
 • Rufeyde radıyallahu anhâ.

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kırık gönüllerimize şifa olsun Rufeyde---------Otobüse biniyorum, iş çıkışı herkes yorgun. Kulaklıklar takılıyor, birbirine dolanmış olanlar aceleyle çözülüyor. Bekleriz... Gazeteler ezberlenmiş bir hareketle açılıp, gözlükler el yordamıyla düzeltiliyor. Tesbih tanelerinin akıp gittiği parmaklar ile akıllı telefonlarda kayıp giden parmakların yarıştığı sıralarda, bir amca spor sayfasına geçiyor bile. Yoğun trafik ve kalabalık... İster istemez o havasızlıktan kendinizi soyutlayıp bir yerlere nefes almaya çıkıyorsunuz. Tam o sırada bir şey çalını...
 • Rumların bitmeyen Bizans oyunları

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin hayal gücü gerçekten çok iyi çalışıyor. Belli ki Rumların gazına gelmiş gene.  Eide, müzakerelerin yeniden başlaması, Temmuz ayında bir anlaşma sağlanması ve Eylül ayında da referanduma gidilmesi için yol haritası hazırlıyormuş.  Ben bu müzakereler nasıl başlayacak çok merak ediyorum.  10 Şubat günü Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisinde “Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması amacıyla 1950 yılında gerçekleştirilen ve sadece Kıbrıslı Rumların katıldıkları referandumun (plebisit) yıldönü...
 • Şükretmek

  23 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Aleyhissalatü vesselam Efendimiz buyurdular: “Gökyüzüne baktım ve dua ettim. Gök kapıları açıldı. Cebrail (as) nurlara bürünmüş olduğu halde nazil oldu. Dedi: “Sana Cenab-ı Hak’tan selam ve tahiyye ve ikram hediye getirdim.” Ben ta’zimen selamlarını aldım. Cebrail (as) buyurdular: “Üzerinden şu zırhı çıkar, bu duayı oku. Bu duayı üzerinde taşır ve okursan zırhtan daha büyük te’siri vardır.” Peygamber (asm), Cibril-i Emin’e sordu: “Bu duanın te’siri ve hassası yalnız bana mıdır? Yoksa ümmetime de şamil midir? ...
UA-36507442-2