logo

reklam

Müminler, bütün davranışlarında ölçülü, dengelidir..


facebook
Aslı Yiğit
yigit.asli78@gmail.com

Karşılık verecekseniz, size verilen karşılığın bir benzeriyle karşılık verin. Sabrederseniz, elbette bu sabredenler için daha hayırlıdır.Nahl suresi / 126

 

Onlar verdikleri sözleri yerine getirirler/ fenalığı yaygın olan bir günden korkanlar. (İNSAN-7)

 

Size bir selam verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selamla karşılık verin…(NİSA-86)

 

Yalan sözden kaçının(HAC- 30)

 

Onlara rahmetimizden armağan(lar) bağışladık ve onlar için yüce bir doğruluk dili verdik. (Meryem Suresi, 50)

 

Düzeltilmesinden sonra, yeryüzünden bozgunculuk yapmayın./korkarak ve umutla Allaha yalvarın. Allah’ın rahmeti iyi davrananlara yakındır. (ARAF-56) Andolsun Allah’ın resulünde sizin içi…güzel bir örnek vardır (AHZAB 33/21)

 

Onlar ki bollukta da infak ederler; öfkelerini kontrol altında tutarlar ve insanların hatalarını bağışlarlar; zira Allah iyilik edenleri sever(Al-i İmran- 134)

 

And olsun sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele (BAKARA-155)

 

Rahman’ın kulları yer yüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman selem der geçerler(FURKAN -63)

 

Biz haksızlığa uğradıklarında, aralarında yardımlaşsınlar (ŞURA-39)

 

Ne elini boynuna bağlayıp cimri kesil nede elini büsbütün açıp tutumsuz ol! Yoksa pişman olur, açıkta kalırsın(İSRA-29)

 

İnanan erkek ve kadınları yapmadıkları bir şeyden ötürü incitenler, şüphesiz iftira etmiş ve apacık bir günah işlenmiş olur(AHZAP-58)

 

Emaneti gözeten, sözlerini yerine getiren…(MÜMİNUN-8) Onlar ki emanetlerine ve sözlerine riayet edenler(MEARİC-32)

 

(Ey Muhammed) inanan erkeklere söyle gözlerini dikerek bakmasınlar mahrem yerlerini korusunlar. Bu onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah onların yaptıklarından haberdardır. (NUR-30)

 

Kim Allah’a güzel bir borç verirse (Allah) ona onun karşılığını kat kat artırır. Allah hem darlaştırır hemde bollaştırır. Hepiniz ona döneceksiniz(Bakara -245)

 

Bir toplumda yaşadığımız için başarımız insanlarla geçinmemiz ve onlarla olumlu ilişkiler kurmamızla mümkün olacaktır. Saatli bomba gibi ne zaman patlayacağımız belli olmazsa etrafımız da zorunlu insanların dışında kimse kalmayacaktır.

 

Öfkeli insanlar haksızlığa uğradığı veya intikam alma düşüncesinden dolayı ruhsal enerjisini hayata yatıramazlar. Oysa hepimiz haksızlığa uğrayabiliyoruz. Ama hakkımızı arayacağımız bir yer bile bulamayabiliyoruz. Bu durumu öfke ve şiddet boyutuna taşımak haklılığımıza gölge düşürecek ve sizi haksız hale getirecektir.

 

Haksızlığa uğradığımız da öfkemizi denetlemek, ideal sınırlar içinde tutmak, karşı tarafı da provoke etmeden durumu izah etmek ve içinde bulunduğumuz durumdan sıyrılmak esastır. Eğer karşı taraf ta öfkeliyse zor durumlara girmemek, sonu belli olmayan maceraları yaşamamak ancak ve ancak sağ duyumuzla ve sakinliğimizle kontrol edebileceğimiz süreçlerdir. Tabiî ki bunlar yaşanırken bizim öfke öncesi ruh halimiz sürecin gidişatında ve kontrolünde çok önemlidir. Kötü, moralsiz, gergin bir ruh halinde isek size yapılan bir yanlış hareketi veya haksızlığı tolere etmeniz de çok güç olacak ve olay büyüyebilecektir.

En’am:68 – Ayetlerimiz hakkında ileri geri konuşmaya dalan kimseleri gördüğünde, onlar başka bir söze geçinceye kadar onlardan yüz çevir. Şayet şeytan sana unutturursa, hatırladıktan sonra zalim toplulukla beraber (kesinlikle) oturma! “O (Allah) size kitapta: “Allah’ın ayetlerinin inkar edildiğini veya onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman onlar bundan başka bir söze dalıncaya kadar onlarla oturmayın” diye bir hüküm indirdi. Aksi halde siz de onlar gibi olursunuz. Elbette Allah münafıkları ve kafirleri cehennemde biraraya toplayacaktır.” (Nisa: 140) görüldüğü gibi açık ve net oradan uzaklaşın diyor ayette ,gidin hakaret edin ,ağzıniza geleni söyleyin demiyor ..
sevgiler …

Share
509 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
UA-36507442-2