logo

MULTİMEDYA DESTEKLİ DEV GÖSTERİ ‘’GEÇİLMEZ’’ İZLEYİCİSİYLE BULUŞUYOR…

oyunTürk ve dünya tarihi için önemli sonuçlar doğuran, kahramanlık hikayeleriyle dolu ‪Çanakkale Savaşları’nın 100. yılında multimedya destekli dev bir prodüksiyon ‘’GEÇİLMEZ’’ izleyicisiyle buluşuyor. Küçükçekmece Belediyesi’nin destekleriyle hayata geçirilen ve Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde sahnelenecek olan ‘’GEÇİLMEZ’’ ile Çanakkale Zaferi’yle ilgili yapılmış organizasyonlardan farklı olarak, Çanakkale’nin neden geçilmez olduğu anlatılacak ve kahraman şehitlerimiz yâd edilecek.

 

Bugüne kadar yapılmış en büyük multimedya destekli entegre yeni nesil gösteri olan ‘’GEÇİLMEZ’’ 50 kişilik dev kadro tarafından sahneleniyor ve 2015’ten 1915’e bakmaya çalışıyor…

 

‘’GEÇİLMEZ’’ ile 100 yıl önce yaşanılan bu büyük ‘varoluş’ zaferini, içerdiği ruh ve mânâya yakışan bir derinlik, bilinç ve zerafetle anmak ve yaşayan kuşaklara bu değerli tarihî hatırayı mümkün olduğu kadar güçlü aktarabilmek için; Mehmet Akif’in “Çanakkale Şehitlerine” isimli o büyük destanı ağıtından yola çıkıp, bütün yolculuğu da o büyük ruh ve sesle sürdüren bir tarihsel performans, bir gösteri, bir görsel şölen olarak hayata geçirildi.

Gösterinin çıkış noktasında; bu büyük askerî zaferin, temelde medeniyetimizin Çanakkale’de topyekün bir varolma savaşının içinden geçtiği, düşmanın da esasen askerî zaferle birlikte medeniyetimize ait tüm değerleri yeryüzünden silme bilinciyle saldırdığı gerçeği temel yol haritası oldu. Çanakkale Savaşını  “hatırlama/ya’detme” performansı olan‘’GEÇİLMEZ’’ gösterisinde, Mehmet Akif’in kodlarını verdiği değerler manzumesi yanında, anlatı tekniklerinin imkânları zorlanarak heykel, çini, desen, gravür, rölyef, mimari, resim, ebru, hat gibi sanatlardan da aktif olarak yararlanıldı. O günkü milletimizin manevî/estetik/folklorik değerleri bir bütün olarak performansın duygusal arka planını oluşturdu. Mehmet Akif dışında, döneminin üç kıtaya hükmeden son padişahı Abdülhamit Han ve bir Osmanlı kurmay subayı olan Mustafa Kemal, sahnedeki ana karakter olarak yer aldı. Çanakkale Savaşı’nın önemli tüm unsurlarına yer verilen gösteride İngiliz Deniz Kuvvetleri Komutanı Winston Churchill, Nusret mayın gemisi, Seyit Onbaşı, Kınalı Hasan, annesi ve evlenemediği Elif, coğrafyamızın her yerinden herkes sahnede belirir.

 

Sahnenin merkezinde Çanakkale Şehitleri anıtı ve dev bir açılmış kitap maketi yer alır. Her şeyin içinden çıktığı bir metafor olarak kullanılan bu kitabın ayracında beliren Mehmet Akif, tarihin içinden çok zamanlı bakışlarla bu milletin vicdanını/ruhunu okur ve yazar.

İnsanın zalimliğini de, savaşın dehşet yüzünü de sahneye taşıyan ‘’GEÇİLMEZ’’ temelde bunun medeniyetler arası bir hesaplaşma olduğunu hiç unutmadan. Çanakkale ruhunu ve ikiyüzellibin canın anlamını hiç ıskalamadan hazırlandı.‘’GEÇİLMEZ’’ ile acı ve onurdan oluşan bu eşsiz tabloyu örten 100 yıllık bir zaman sisinde Mehmet Akif’in büyük şiiri eşliğinde, yaşananlara sanat aracılığıyla üfleyerek bakmaya, anlamaya ve anlatmaya çalışılıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Zaferin 100’üncü yılında canlarını hiçe sayan bütün şehitlerimizi saygıyla anıyorum.  Bizler, bütün askerlerimize cepheye mermi taşımış bütün ninelerimize, o kağnıları çeken sarı kızlara bile minnet borçluyuz. Bu savaş kolay kazanılmadı. Her ülkenin tarihinde buna benzer hadiseler yaşanır. Bizler, tüm vatandaşlarımızla bu zaferleri vatan, millet, bayrak sevgisiyle coşkuyla yaşamalıyız. Bu kapsamda Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde sahnelenecek özgün ve dev prodüksiyon ‘’GEÇİLMEZ’’i tüm Küçükçekmecelilerle ve İstanbul izleyicisiyle buluşturuyoruz” dedi.

 

Share
577 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2