logo

11 Kasım 2015

MÜLTECİLERE BİLGİSAYAR KURSU

fdsfdsfKüçükçekmece Belediyesi ilçede yaşayan mültecilere yardım elini uzatmaya devam ediyor. Bu kapsamda açılan kurslarla 192 mülteciye bilgisayar eğitimi verildi.

 

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Hollanda İstanbul Konsolosluğu’nun desteğiyle Küçükçekmece İlçesinde Yaşayan Suriyeli Mültecilerin “Bilgisayar Okur-Yazarlığının Arttırılması ve Destekleyici Bilgiye Erişiminin Sağlanması” projesi adı altında gerçekleştirilen bilgisayar kursu hakkında açıklamalar yapan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Mülteci vatandaşlarımıza yardım etmek hepimiz için insanlık görevi. Küçükçekmece Belediyesi olarak elimizden geldiğince mülteci kardeşlerimizin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya ve onlara hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.


BİLGİSAYARLA BİRLİKTE YASAL HAKLARINI DA ÖĞRENDİLER

 

Proje kapsamında Söğütlüçeşme Bilgi Evi’nde kurulan bilgisayar sınıfında iki öğretmen görev yaptı. Suriyeli Türkçe-Arapça konuşan bir tercüman ise derslerin sağlıklı yürütülmesi için destek verdi. Dört hafta boyunca doksan altı saat süren eğitimden çeşitli yaş gruplarında 192 mülteci kurslardan faydalandı. Proje kapsamında kurulan bilgisayar sınıfında projenin amacı doğrultusunda Suriyeli mültecilere bilgisayar kullanım eğitimlerin verilerek, İstanbul ve Küçükçekmece’deki mevcut okullar, dil kursları, sosyal destek alacakları kamu kurumları, Türkiye’deki hukuki konumları ile yasal hakları konusunda da bilgilendirme yapıldı.

 

 

Share
228 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2