logo

MÜLTECİ ÇOCUKLARIN İSTANBUL’DAKİ 24 SAATİ BU SERGİDE

0Asitane Kültür Sanat Eğitim ve Dayanışma Derneği  10. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Küçükçekmece Belediyesi’nin katkılarıyla iki önemli etkinliğe imza attı.

Bu kapsamda dernek, İstanbul’da yaşayan Suriyeli, Yemenli, Iraklı ve Türkmen çocukların 24 saatine odaklanarak hazırladığı “İstanbul’da 24 Saat” isimli fotoğraf sergisini Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

Ardından düzenlenen ‘’Bahar Esintileri” isimli konserde Asitane Müzik Topluluğu icra ettikleri yedi bölgeden ezgilerle dinleyenlere müzik ziyafeti yaşattı. Sergi açılışına, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Sefer Turan, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Güllüçayır, Asitane Kültür Sanat Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasibe Turan ve projede yer alan mülteci vatandaşlar ile çok sayıda Küçükçekmeceli katıldı.

“SURİYELİ, YEMENLİ ÇOCUKLARIMIZIN GÖZÜNDEN YAŞAM”

Asitane Kültür Sanat Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin 10. yılına girdiğini ifade eden Dernek Başkanı Hasibe Turan yaptıkları çalışmaları anlattığı konuşmasında, “İstanbul’da 24 Saat” isimli sergimizde, Suriyeli, Yemenli, Iraklı ve Türk çocuklarımıza, çevreyle ilişkilerini onların gözünden kaydetme fırsatı sunduk. Bu sayede bir taraftan kendimize ayna tutup zorunlu göçle gelenlerle aramızdaki ilişkiye kendimize bakma fırsatı yakalamayı hedefliyoruz. Derneğimizde eğitim alan bu çocuklara, içinde 36 pozluk filmlerin olduğu analog makinalar verdik. Onlar farklı birer deneyim yaşadılar. Ve çektikleri fotoğrafların birer adetini, altına yazdıkları notlarla bizlerle paylaştılar. Biz de bu sergide onların gözünden yaşamı sanatseverlerle buluşturduk. Ayrıca sergimizde, haz, ebru, tezhip çalışmalarından örnekler de yer alıyor” diye konuştu.

“ANLAMLI İKİ ETKİNLİĞE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ”

Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Güllüçayır da böyle anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, Dernek Başkanı Hasibe Turan’a önemli çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

BAHAR KOKAN ŞARKILARI İCRA ETTİLER

Serginin ardından Asitane Müzik Topluluğu “Bahar Esintileri” isimli konserde, dinleyenlere müzik ziyafeti yaşattı. Pek çok müzik türünde örnekler sunan topluluğun icrası, katılımcılar tarafından beğeniyle dinlendi. Konser sonunda, müzik eğitmenleri ve topluluğun 12 yaşındaki en küçük üyesine Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Güllüçayır, teşekkür ederek çiçek verdi.

Asitane Kültür Sanat Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasibe Turan da, katkılarından dolayı Sibel Güllüçayır’a teşekkür ederek, günün anısına çiçek takdim etti.

2.500 ÇOCUĞA, 2.500 ŞAPKA PROJESİ

Asitane Kültür Sanat Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin, 2.500 şapka projesi de dikkat çeken projeler arasında. Bu kapsamda Urfa, Suruç, ve Çadırkent’te yaşayan 2.500 Suriyeli çocuğa şapka örüp göndermeyi hedeflediklerini belirten Hasibe Turan, proje için gönüllülere seslenerek, derneklerinin Edirnekapı- Karagümrük’te ki şubelerine birer şapka örüp teslim edebileceklerini ifade etti. Programın sonunda bu konuda gönüllü olmak isteyen katılımcılara şapka ipi dağıtıldı.

Share
294 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2