logo

08 Şubat 2016

MUĞLA’DA REKOR ULAŞIM ZAMMI

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ’NDEN REKOR ULAŞIM ZAMMI: %650

01

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde kampüs içi ulaşım sağlanan otobüslere Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından %650 zam yapıldı. Öğrenci kartıyla 20 kuruşa sağlanan ulaşım bedeli gelen zamdan sonra 1.5 liraya çıkartıldı. Kartsız ulaşım bedeli ise 25 kuruştan % 1000 zam ile 2.5 TL’ye yükseldi.

Belediye’nin internet sitesi üzerinden kampüs içi ring otobüslerinin kaldırıldığının ve ulaşım ücretlerinin arttırıldığının duyurulması ile birlikte üniversite öğrencilerinden tepki gecikmedi. İlk olarak imza kampanyası başlatıldı. Okulların açılmasıyla birlikte de protestolar üniversiteye taşındı.  Üniversite rektörlüğü ile görüşme talep eden öğrenciler imza kampanyasını yerleşke içinde açtıkları standla devam ettiriyor. Üniversite öğrencileri 3 günlük yoğun çalışmanın ardından eylem yapmaya hazırlanıyorlar.

Zamlara karşılık kendi KentKart’larını yapan öğrenciler kampüs içerisinde bu kartları dağıtıp  10 Şubat Çarşamba günü saat 13.00’de üniversitede yapılacak olan eyleme tüm öğrencileri davet ettiler. 

 

Gariban Öğrencinin Kartı Böyle Olur

Ulaşım için kullandıkları kentkartları yeniden tasarlayan öğrenciler; ad-soyad kısmını gariban öğrenci, doğum tarihini ise öğrenim kredilerinin verildiği tarih olan her ayın yedisi olarak değiştirdi. Muğla Büyükşehir  Belediyesi’nin ismi ise tasarlanan kartta Muğla El-İnsaf Belediyesi olarak değiştirildi.

Öğrenciler, ulaşım zamlarını protesto etmek için 10 Şubat Çarşamba günü saat 13’de Karya Kapı Kafe Önü’nde buluşacak.

 

Öğrencinin Talebi: Zammın Geri Çekilmesi

Üniversite yerleşkesinde ‘ulaşım zamlarının geri çekilmesi’ talebiyle imza kampanyası başlatan öğrenciler ilk günden iki binin üzerinde imzaya ulaştı. Açtıkları standla, Çarşamba gününe kadar imza toplamaya devam edecekler. Toplanan imzalar üniversite ve belediye yetkililerine iletilecek.

TGB Muğla İl Başkanı Yıldırım Gencer yapılacak eyleme destek vereceklerini açıkladı. Gencer yaptığı açıklamada : ‘ Kampüs içi ulaşıma getirilen zammı kabul etmiyor üniversite öğrencilerinin sorunlarını dile getirdiği ve haklarını aradığı bu mücadeleye Türkiye Gençlik Birliği olarak destek veriyoruz. Zamların geri alınması ve üniversite içi ulaşımın ücretsiz hale getirilmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız’ dedi. 

Eylemin düzenleme komitesinde yer alan öğrencilerden Meltem Kocairi ise; ‘‘Ulaşım hakkı olan bir ülkede yaşadığımız varsayılıyor. Ancak öğrenciyi kimse önemsemiyor. Öğrencinin elindeki de alınıyor. Ulaşım için çok yüksek fiyatlar belirleniyor. Ancak biz ulaşım hakkımızı sonuna kadar savunacağız. ’’ dedi.

 

Share
275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2