logo

MOBİL AFET TIRI YOLA ÇIKIYOR

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın desteği ile Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı ve Küçükçekmece Belediyesi işbirliğinde bir yıldır devam eden “Yüksek Güvenli Küçükçekmece Yerel Uygulama Kapasitelerinin Yenilikçi Mühendislik Teknikleri – Alternatif Modellerle Artırılması” Projesi Halkalı Meydan’da gerçekleştirilen Mobil Alternatif Eğitim TIR’ı Teslim Töreni ile sona erdi.4

Afetlerin yıkıcı etkilerinin azaltılması bilincinin toplumda yer bulabilmesi amacıyla hazırlanan proje çerçevesinde oluşturulan ‘Gezici Afet TIR’ı, ilçedeki mahallelerde vatandaşları,engellileri;  okullarda ise öğrencileri bilgilendirmek için yola çıkıyor. 

Projenin kapanış toplantısına Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Başkanı Recep Ülker, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“GEZİCİ MOBİL TIR İLE HALKIMIZI BİLİNÇLENDİRECEĞİZ”

Toplantıda konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, projenin afetlere karşı bilinçlenme konusunda önemli bir başlangıç olduğunun altını çizerek, “Afetler bütün ülkeler için tehdit. Deprem kuşağında yer alan bir ülke olmamız sebebiyle önemli hazırlıklar yapmalıyız. Yaşadıklarımızı çabucak unutuyoruz. Mobiliteyi sağlayacak bu TIR ile afetlerle ilgili bilgilendirme çalışması yapacağız. Vakfımızın işbirliğiyle yapmış olduğumuz çalışmayla ilçemiz önemli bir işleve sahip Mobil Alternatif Eğitim TIR’ına kavuştu. Eylül ayında okullarımızda öğrencilerimize, mahallelerimizde ise vatandaşlarımıza afetle ilgili gerekli bilgileri aktaracağız. Bu kapsamda emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.5

“AFETİN FARKINDA OLAN NESİLLER YETİŞECEK”

Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya da, TIR içerisinde yapılacak simülasyon çalışmasıyla öğrencilerin bilgilenip, ailelerine öğrendiklerini aktaracaklarını ve afete karşı hazırlıklı nesiller yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

“ANAHTAR BAŞKAN KARADENİZ’E TESLİM EDİLDİ”

Konuşmaların ardından Uluslar Arası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı’nın katkılarıyla ilçeye kazandırılan Mobil Alternatif Eğitim TIR’ ının anahtarını Vakıf Başkanı Recep Ülker, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e teslim etti.

Protokol üyeleri, alanda kurulan ilçedeki engelli öğrencilerin gözünden afet algısı konulu resim sergisini de gezdi.

Gezici Afet TIR’ı; herhangi bir afet anında ofis gibi kullanılmaya, eğer bir yardım dağıtımı yapılacaksa yardımın ilgili noktaya ulaştırılması, yine gıda, hijyen, giysi, ilk yardım sağlık yardımı gibi müdahalelere olanak tanıyacak. Eğitim TIR’ı iç ekipmanı monitörler, jeneratör, klima, eğitim masaları, bilgisayar düzeneklerini ve aydınlatma gibi tüm teknik donanımları da içerisinde barındırıyor.

 

Share
412 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2