logo

04 Nisan 2016

MİTOLOJİ VE SANAT SEMİNERLERİ BAŞLADI

6Bakırköy Belediyesi tarafından kültür – sanat etkinlikleri kapsamında ‘‘Mitoloji ve Sanat’’ konulu semineri düzenlendi.

Bakırköy Belediyesi İspirtohane Kültür Merkezi’nde, Kültür Üniversitesi  Öğretim Görevlisi Mehmet Süha Sarıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı seminerde, “Anadolu ve Dünya Mitolojisini ve Sanat Tarihini” inceleyen Sarıoğlu, göz ardı edilen değerlerimize değindi.

SANAT ESERLERİMİZE GEREKEN DEĞER VERİLMİYOR

Sarıoğlu yaptığı konuşmada; ‘‘İnsanın kendi dünyasını anlatmasına  mitoloji deniyor. Mitoloji kesinlikle büyüklere masal değildir. İnsanoğlu kendinin ve çevresinde var olan her şeyin nasıl yaratıldığını sürekli düşünmüş ve araştırmıştır, böylece mitoloji gelişmiş ve bölgelere göre çeşitlilik göstermiştir. Çok şanslıyız ki yanı başımızda Kariye Camii vardır; Bizans resim sanatının son dönemine ait eşsiz mozaik ve freskleri görebiliriz. Ancak ne yazık ki günümüzde gereken değer verilmemektedir. Bu gibi Anadolu’nun dört bir yanında benzer sanat eserlerini rahatlıkla görebilmekteyiz’’ dedi.

Mehmet Süha Sarıoğlu, Mayıs ayı sonuna kadar her pazartesi saat 14.00’da Bakırköy Belediyesi  İspirtohane Kültür Merkezi’nde seminer vermeye devam edecek.

Share
280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2