logo

reklam

Milli İttifak (!)!


Kamil TABAK
tabakkamil@hotmail.com

7 Haziran seçimlerinde Saadet Partisine pek değinilmiyor.
Bunun üzerine Saadet Partililer “neden bizi ciddiye almıyorsunuz, görmezden geliyorsunuz” diye sitem ediyorlar..
Saadet üzerine yorum yapıldığında ise bu sefer de “ne oldu korktunuz mu, dudağınız niye uçukladı” tarzında garip bir ifade kullanıyorlar.
İşin komiği bu tuhaf ifadeyi Genel Başkanları Kamalak da kullanmış.. “dudağınız niye uçukladı…(!)”
Arkadaşları konu etsen bir türlü, etmesen bir türlü.

Gelin Saadet çatısı altında seçime girecek Milli İttifakın alacağı oy oranına dair, benzer ittifaktan yola çıkarak bir öngörüde bulunalım.
Benzer ittifak 1991’de RP, MÇP ve IDP arasında yapılmıştı.
1991 ittifakındaki üç siyasi parti (RP+MÇP+IDP) nin bir önceki 1987 genel seçimlerinde oy oranları toplamı % 11’dir.
Bu üç partinin yaptığı ittifak, 1991 seçimlerinde %16,87 oy almıştır.
İttifakın oy getirisi % 53 olmuştur.

Bugün ittifak eden SP ile BBP nin 2011 seçimlerindeki oy oranları toplamı % 1,99’dur.
Bu ittifakın en düşük ihtimalle (%10 alıp) barajı aşması için oylarını % 403 arttırması gerekmektedir.
Kamalak’ın dediği gibi %15 oy alması için ise oylarını % 654 arttırması gerekir.
Şimdi Erbakan Hocalı, Türkeş’li ittifak, oylarını %53 arttıracak, ama
Siyasi yaklaşımları dolayısı ile kendi partileri içinde bile birçok kişi tarafından eleştirilen tasvip edilmeyen Kamalak’lı ve Destici’li ittifak % 403, % 654 arttıracak haa???
Siyasette teşkilatını motive etmek için elbette bazı argümanlar kullanılır.
Ama işi de sulandırmamak lazım.
Hem inandırıcılıkları kalmıyor, hem de komik durumuna düşüyorlar.

Hadi onlar neyse.
Ama olan, bu saçmalığa inanan tabanlarına oluyor.
O nedenle Saadet Partili arkadaşlara Genel Başkanlarının uçuk kaçık beyanlarını fazla ciddiye almamalarını tavsiye ediyorum.
Fethullahın tavsiye ettiği lakin Bahçeli’nin kabul etmediği bu paralel güdümlü (gayri) Milli İttifakın alacağı oy maximum % 3 (+-1) dür..

Hiçbir siyaset üretmeden, sadece 20 yıl öncesinin hamasi nutuklarıyla ve tamamen Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı üzerine bina edilen siyasetle, ne dünyevi nede uhrevi bir başarı elde edilmesi mümkün değildir.
Ne bir kemiyete ne de bir keyfiyete haiz olmayan, çatı aday Ekmelettin gibi sun’î bir “proje” olan ittifaka dair beklentiler yüksek tutulmamalıdır.
Zira beklenti ne kadar yüksek olursa, (düşüş) başarısızlık da o kadar hasarlı ve acıtıcı olacaktır..

Ne demişler: Aynaya baktığında kendini olduğun gibi gör…

 

 

 

Etiketler:
Share
726 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DURDURAMADINIZ BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜ!

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  BÜTÜN DÜMENLRİNİZİ BİLİYORUZ. Bu ülke 35 yıldır sadece terörle mücadele etmiyor, bu ülke 35 yıldır terörün bataklığında üreyen işte bu kirli zihniyetle de mücadele ediyor. Terörü bir geçim kapısı haline getirmiş, yoksul çocukların ölümünü kendisine bir rant haline getirmiş kan baronlarıyla da bu ülke mücadele ediyor. İnanın, bunlar için en iyi Kürt ölü Kürt’tür, bunlar için en iyi Alevi ölü Alevidir. Vatanına ihanet eden, ama mütedeyyin maskesi takan örgütlerin dizinin dibine çökerler, ama gerçek mütedeyyinden korkar, onu yok etmek için her şe...
 • Ahlak ilmi çok mühimdir

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ahlak ilmi çok mühimdir Edirne’de medfun bulunan büyük Velilerden Şücaeddin-i Karamani hazretleri ”rahmetullahi aleyh“, bir gün sohbetinde; - Ahlak ilmi, kalb ve ruh temizliği bilgisi demektir, buyurdu. Tıp ilminin, beden sağlığı bilgisi olmasına benzer. Çünkü fena huylar, kalbin ve ruhun hastalıkları, zararlı işler de bu hastalıkların alametleridir. Şöyle devam etti: - Ahlak ilmi, çok şerefli, pek kıymetli, en lüzumlu bir ilimdir. - Neden efendim? dediler. - Çünkü, kalbin ve ruhun kötülükleri bu ilimle tem...
 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
UA-36507442-2