logo

Milli İttifak (!)!


Kamil TABAK
tabakkamil@hotmail.com

7 Haziran seçimlerinde Saadet Partisine pek değinilmiyor.
Bunun üzerine Saadet Partililer “neden bizi ciddiye almıyorsunuz, görmezden geliyorsunuz” diye sitem ediyorlar..
Saadet üzerine yorum yapıldığında ise bu sefer de “ne oldu korktunuz mu, dudağınız niye uçukladı” tarzında garip bir ifade kullanıyorlar.
İşin komiği bu tuhaf ifadeyi Genel Başkanları Kamalak da kullanmış.. “dudağınız niye uçukladı…(!)”
Arkadaşları konu etsen bir türlü, etmesen bir türlü.

Gelin Saadet çatısı altında seçime girecek Milli İttifakın alacağı oy oranına dair, benzer ittifaktan yola çıkarak bir öngörüde bulunalım.
Benzer ittifak 1991’de RP, MÇP ve IDP arasında yapılmıştı.
1991 ittifakındaki üç siyasi parti (RP+MÇP+IDP) nin bir önceki 1987 genel seçimlerinde oy oranları toplamı % 11’dir.
Bu üç partinin yaptığı ittifak, 1991 seçimlerinde %16,87 oy almıştır.
İttifakın oy getirisi % 53 olmuştur.

Bugün ittifak eden SP ile BBP nin 2011 seçimlerindeki oy oranları toplamı % 1,99’dur.
Bu ittifakın en düşük ihtimalle (%10 alıp) barajı aşması için oylarını % 403 arttırması gerekmektedir.
Kamalak’ın dediği gibi %15 oy alması için ise oylarını % 654 arttırması gerekir.
Şimdi Erbakan Hocalı, Türkeş’li ittifak, oylarını %53 arttıracak, ama
Siyasi yaklaşımları dolayısı ile kendi partileri içinde bile birçok kişi tarafından eleştirilen tasvip edilmeyen Kamalak’lı ve Destici’li ittifak % 403, % 654 arttıracak haa???
Siyasette teşkilatını motive etmek için elbette bazı argümanlar kullanılır.
Ama işi de sulandırmamak lazım.
Hem inandırıcılıkları kalmıyor, hem de komik durumuna düşüyorlar.

Hadi onlar neyse.
Ama olan, bu saçmalığa inanan tabanlarına oluyor.
O nedenle Saadet Partili arkadaşlara Genel Başkanlarının uçuk kaçık beyanlarını fazla ciddiye almamalarını tavsiye ediyorum.
Fethullahın tavsiye ettiği lakin Bahçeli’nin kabul etmediği bu paralel güdümlü (gayri) Milli İttifakın alacağı oy maximum % 3 (+-1) dür..

Hiçbir siyaset üretmeden, sadece 20 yıl öncesinin hamasi nutuklarıyla ve tamamen Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı üzerine bina edilen siyasetle, ne dünyevi nede uhrevi bir başarı elde edilmesi mümkün değildir.
Ne bir kemiyete ne de bir keyfiyete haiz olmayan, çatı aday Ekmelettin gibi sun’î bir “proje” olan ittifaka dair beklentiler yüksek tutulmamalıdır.
Zira beklenti ne kadar yüksek olursa, (düşüş) başarısızlık da o kadar hasarlı ve acıtıcı olacaktır..

Ne demişler: Aynaya baktığında kendini olduğun gibi gör…

 

 

 

Etiketler:
Share
747 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Milletin Akıl ve Feraseti Darbeye Dur Dedi

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Akıl, düşünme, muhakeme ve doğruyu yanlıştan ayırma melekesi olmakla beraber, bunun fert olarak herkeste aynı olması gerekmez. Burada esas olan aklı iyi ve yerinde kullanabilmektir. Bu da aynı zamanda bir metot ve yöntem bilim işidir.   Akıl, ister Descartes’in dediği gibi bazı fikirleri ister birlikte getirsin, isterse getirmesin; bu meleke eşya ile münasebetlere girdikçe yani tecrübe kazandıkça gelişir; muhteva kazanır. Mühim olan bu muhtevayı nasıl ve nereden kazandığıdır. Aklın çalışması, zihnin faaliyeti demektir. Zihnin çalışma...
 • ŞİKE MEDYAYA DÜŞTÜ “Urfaspor’a yapılan haksızlığın bedeli ödenmeli”…

  21 Temmuz 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, Şanlıurfa, SÜRMANŞET

  Spor bir moral, bir beraberlik, bir milli duruş ve dayanışma kültürüdür. Şanlıurfa nın 1969 dan bu yana profesyonel futbol liglerinde oynayan futbol takımı Urfaspor, maalesef uzun yıllardır siyasi entrikalara ve ikballere alet ve kurban edilmektedir. Spor bedensel fonksiyonlara kolaylık ve sağlığa zindelik ve enerji katan, kural ve centilmenlikle bütünleşmiş hareketler organizasyonudur. Şanlıurfaspor 2016-17 dönemi Futbol Federasyonu lig maçlarında istenilen başarıları elde edememesine rağmen, yinede Şanlıurfa halkı tarafından sevgi ve...
 • BİNDİRİLMEDİĞİ TRENE MAKİNİST OLDU

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile tanışıklığımız, Şanlıurfa SSK Başhekimliği döneminde başarılı hizmetlere imza attığı yaklaşık 20 yıl öncesine dayanır. Anadolu Ajansı’ndan 1998 yılında emekli olduktan sonra Şanlıurfa’ya dönüp çıkardığımız yerel gazetede Fakıbaba’nın güzel çalışmalarını sık sık kamuoyuna duyurduk. 2004 yılında AK Parti’nin Şanlıurfa Belediye Başkan adayı olduğunda da yine Fakıbaba’nın yanındaydık. O zamanlar aramızdan su sızmıyordu. Ta ki belediye başkanı seçildikten sonra bir köşe yazarımızın yaptığı el...
 • İNSANLIK ÖLMÜŞMÜ?

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  İnsan, İslâm için kâinatta en değerli varlıktır. Düşünen her insanı hayrete bırakmaya yeterli, kudret kalemiyle yazılmış bir varlıktır insan. Kâinata sığmayan ilahi terennümü, iman ve aşkında yaşatabilecek bir gönle sahip varlıktır insan. Bir taraftan ruhunda kaynayan aşkla Yüce Yaratıcının emirlerine karşı sorumlu, diğer taraftan akıl ve irade gücünü kullanmada hürdür insan. İnsan, akıl ve irade sahibi bir varlık olmasından dolayı, potansiyel değerleri itibariyle meleklerden üstündür. İnsanın bilme yeteneğidir, eşyayı isimlendirme gücüdür, me...
UA-36507442-2