logo

reklam

Milli İttifak (!)!


Kamil TABAK
tabakkamil@hotmail.com

7 Haziran seçimlerinde Saadet Partisine pek değinilmiyor.
Bunun üzerine Saadet Partililer “neden bizi ciddiye almıyorsunuz, görmezden geliyorsunuz” diye sitem ediyorlar..
Saadet üzerine yorum yapıldığında ise bu sefer de “ne oldu korktunuz mu, dudağınız niye uçukladı” tarzında garip bir ifade kullanıyorlar.
İşin komiği bu tuhaf ifadeyi Genel Başkanları Kamalak da kullanmış.. “dudağınız niye uçukladı…(!)”
Arkadaşları konu etsen bir türlü, etmesen bir türlü.

Gelin Saadet çatısı altında seçime girecek Milli İttifakın alacağı oy oranına dair, benzer ittifaktan yola çıkarak bir öngörüde bulunalım.
Benzer ittifak 1991’de RP, MÇP ve IDP arasında yapılmıştı.
1991 ittifakındaki üç siyasi parti (RP+MÇP+IDP) nin bir önceki 1987 genel seçimlerinde oy oranları toplamı % 11’dir.
Bu üç partinin yaptığı ittifak, 1991 seçimlerinde %16,87 oy almıştır.
İttifakın oy getirisi % 53 olmuştur.

Bugün ittifak eden SP ile BBP nin 2011 seçimlerindeki oy oranları toplamı % 1,99’dur.
Bu ittifakın en düşük ihtimalle (%10 alıp) barajı aşması için oylarını % 403 arttırması gerekmektedir.
Kamalak’ın dediği gibi %15 oy alması için ise oylarını % 654 arttırması gerekir.
Şimdi Erbakan Hocalı, Türkeş’li ittifak, oylarını %53 arttıracak, ama
Siyasi yaklaşımları dolayısı ile kendi partileri içinde bile birçok kişi tarafından eleştirilen tasvip edilmeyen Kamalak’lı ve Destici’li ittifak % 403, % 654 arttıracak haa???
Siyasette teşkilatını motive etmek için elbette bazı argümanlar kullanılır.
Ama işi de sulandırmamak lazım.
Hem inandırıcılıkları kalmıyor, hem de komik durumuna düşüyorlar.

Hadi onlar neyse.
Ama olan, bu saçmalığa inanan tabanlarına oluyor.
O nedenle Saadet Partili arkadaşlara Genel Başkanlarının uçuk kaçık beyanlarını fazla ciddiye almamalarını tavsiye ediyorum.
Fethullahın tavsiye ettiği lakin Bahçeli’nin kabul etmediği bu paralel güdümlü (gayri) Milli İttifakın alacağı oy maximum % 3 (+-1) dür..

Hiçbir siyaset üretmeden, sadece 20 yıl öncesinin hamasi nutuklarıyla ve tamamen Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı üzerine bina edilen siyasetle, ne dünyevi nede uhrevi bir başarı elde edilmesi mümkün değildir.
Ne bir kemiyete ne de bir keyfiyete haiz olmayan, çatı aday Ekmelettin gibi sun’î bir “proje” olan ittifaka dair beklentiler yüksek tutulmamalıdır.
Zira beklenti ne kadar yüksek olursa, (düşüş) başarısızlık da o kadar hasarlı ve acıtıcı olacaktır..

Ne demişler: Aynaya baktığında kendini olduğun gibi gör…

 

 

 

Etiketler:
Share
670 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Allahım..! İşlerin Hepsi Güzel.

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Adamın biri bir gün bahçesinde otururken Hayvan dışkısından top yapan bir böceği görmüş, böcek pisliği ayakları ile yuvarlayarak giderken içinden şöyle geçirmiş: - Ey Allahım! Her şeyi çok güzel çok hoş yaratmışsın da, şu böceği sırf pislikle uğraşsın diye mi yarattın? Aradan bir kaç ay geçmiş adam umarsız bir hastalığa yakalanmış. Derdine kimseler çare bulamamış. En sonunda bilge bir doktor ''Bak demiş bazen bahçelerde gezen bir böcek olur ayakları ile pislik yuvarlar işte o yuvarladığı pisliklerden 40 gün boyunca aralıksız yiye...
 • “ VƏTƏNÇİN ÖLƏNƏ ÖLÜ DEYİLMƏZ! ”

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

        Yenicə ATA olmuşdu. Valideyn olmağın sevincini yaşayırdı. SƏNGƏRDƏKİ dostları ilə bölüşdü, çin olmuş arzusunun səadətini. Həyata ilk qədəmlərini atan oğlunu görmək, onu qucağına almaq, cənnət ətirli qoxusunu duymaq üçün günləri sayırdı. Qəlbi ümidlər, arzular, xəyallar ümmanına çevrilmişdi... Amma düşmən gülləsi aman vermədi, oğlunun şirin qığıltısını eşitməyə. Onun beşiyi başında səngərdən, hərbdən, qanlı döyüşlərdən, qolları üstündə gözlərini yuman şəhid igidlərdən bəhs edən hekayətlərini birər-birər nəql etməyə. Ömrü qə...
 • Azadlıq Şəhidləri

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Allah yolunda öldürülənlərə(şəhid olanlara)”ölü deməyin”.Əksinə,onlar (Allah dərgahında) diridirlər,lakin siz bunu dərk etmirsiniz. “Bəqərə” sürəsi 154                        Azərbaycan tarixinin qızıl səhvələrinə bir ölməzlik dastanı yazdılar. Məğrur baxışları soyuq daşlara həkk olundu. Sabahı düşünmədən Azadlıq toxumunu torpağa səpdilər. Nə tank,nə güllə,nədəki ölüm yollarında döndərə bilmədi.Ürəklərdə əbədi məskən saldılar.Elə bir məskənki,məzarları belə olmasa bir millətin bir ulusun qəlbində yaşayacaqlar. İllər,əsirlər bel...
 • Yarını 1960 ile kıyaslamak

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Yarını 1960 ile kıyaslamak KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’nın Salı akşamı TRT HABER’de ve yerel televizyonlarda canlı olarak yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında müzakereler ile ilgili yaptığı açıklamalar bana göre “Çok düşündürücü” ve kabul edilemezdir. Sayın Akıncı söz konmuşu canlı yayında hiç durmadan müzakereler sonrasını hep 1960 koşulları ve 1960 Cumhuriyeti’nde Kıbrıslı Türklerin Anayasal hakları ile karşılaştırdı ve bir çözüme varılırsa nasıl bu koşullardan daha ileriye gideceğimizden bahsetti. Sayın Akıncı’ya gör...
UA-36507442-2