logo

Milletin Akıl ve Feraseti Darbeye Dur Dedi


facebooktwittergoogle plus
Maksut KONYAR
maksutkonyar@gmail.com

Akıl, düşünme, muhakeme ve doğruyu yanlıştan ayırma melekesi olmakla beraber, bunun fert olarak herkeste aynı olması gerekmez. Burada esas olan aklı iyi ve yerinde kullanabilmektir. Bu da aynı zamanda bir metot ve yöntem bilim işidir.

 

Akıl, ister Descartes’in dediği gibi bazı fikirleri ister birlikte getirsin, isterse getirmesin; bu meleke eşya ile münasebetlere girdikçe yani tecrübe kazandıkça gelişir; muhteva kazanır. Mühim olan bu muhtevayı nasıl ve nereden kazandığıdır. Aklın çalışması, zihnin faaliyeti demektir. Zihnin çalışması ise bir zihniyet meselesidir.

 

Akıl, duygunun zıttıdır. İnsan duygularına esir olmadan, enine boyuna düşünüp karar verirse akılcı davranmış olur. Hangi davranışın hissî, hangisinin aklî olduğunu anlamak için şu ölçülere riayet etmek isabetli olur. Yapılan davranış mantık bağlantılarına uygun olmalı, duygulara yer vermemelidir ve gözetilen hedefin elde edilmesine yaramalıdır.

 

Türkiye’de dün gece darbeciler tarafından Milletin Meclisi bombalandı. Maalesef tekrardan halkın meclisini kapatmak, lav etmek gibi çılgınlığa kalkıştılar… Bir kez daha kanıtlandı ki dün akşam bu engin feraset sahibi halkın, cansiperane özverili gayreti sonucu bütün gece sabaha kadar uyumadan stratejik tüm alanlara dökülerek her siyasi görüşten her kesimden insanlar ciddi bir mücadeleyle halkın iradesine sahip çıktı. Halkın iradesine karşı yapılan çok kapsamlı kahrolası rezil bir askeri darbe önlenmiş oldu.

 

Katılımcı, şeffaf, özgürlükçü, hukuka bağlı olmayan yönetimlerde, demokrasi bilinci olmaz.Sistemlerin şeffaf açık toplumların, gerçek manada demokrasi kültürüne sahip olmasını teşvik etmek yüreklendirmek gereklidir. Ki bu bilince haiz halk iradesine her zaman sahip çıkma refleksini göstersin.

 

Tecrübe ile sabittir. Demokrasiyi içselleştirmeyen, evrensel hukuk ve şeffaflık yönetimini kalıcı bir sisteme, yapıya dönüştürmeyen devlet ve toplumların sürekli risklere açık marazayla yaşamaya mahkûmdur. Demokrasi kültürü, özgürlükçü refleksi olmayan birey, toplumun darbelere karşı iradesine sahip çıkamaz. İster adını paralel koyun veya askeri vesayet bu riskler her zaman toplumun hem iktidarı ve hem de muhalefetiyle risklerle yaşayacağı aşikârdır.

 

Dünya’nın her yerinde olduğu gibi kabul edelim ki, ülkemizde de değişim taleplerine hep halk öncü olmuştur. Kıssadan hisse iktidar ve muhalefetin topyekûn hepimizin akılla darbeden ders çıkarmamız gereklidir.

 

Ülkeyi 1. Sınıf demokrasi ve özgürlük avantajı yaşatacak bir evrensel hukuk sistemine acil kavuşturmak İktidar ve muhalefetin asli görev olmalıdır. Darbe teşebbüsü yapanlara bu fikri aklında geçirenlere dünya dar edilmeli, rütbeleri unvanı ne olursa olsun bir daha gün yüzü görmeyecek kadar en ağır müeyyideyle cezalandırmalıdır.

Etiketler: »
Share
59 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

    Ülkemizdeki basın mensuplarının günü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlu olsun. Basın mensuplarımız yeri geliyor bir savaşın ortasına giriyor, yeri geliyor soğuk bir kış gününde saatlerce çekim yapmak zorunda kalıyor; bu gün zor şartlar altında çalışan basın mensuplarının günü.24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanıyor. Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürl...
 • “Bozulan Almanya ilişkilerinin perde arkası ve Batı’da bir Türkiye dostu”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  "Türkiye-Almanya ‘dostluğunun’ tarihsel gelişimi" Türkiye-Almanya ilişkileri yaklaşık olarak 250 yılı aşkın bir geçmişe sahip.İlişkilerin başlangıcı 1761 tarihinde Prusya ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan “Dostluk, Gemicilik ve Ticaret Antlaşması” ile başladığı düşünülmektedir. Bu süreç içerisinde Türkiye ile Almanya arasında doğrudan bir savaş yaşanmamış. İngiliz ve Fransız Donanmalarından kaçarak İstanbul'a sığınan ve Osmanlı devletince satın alınan  “Gobel ve Braslav” adlı iki Alman kruvazörünün, "Yavuz" ve "Midilli" isimler...
 • “DƏMİR BARMAQLIQLAR”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

   O, dünyanın ən qəribə həbsxanasıdır. Bəli, ən qəribə... Çünki hökmü məhbusunun əli ilə imzalanır. Hakimi də elə dustaqının özü olur. Nəticədə, bir insan HAKİM, MÜTTƏHİM və VƏKİL qisminə bölünərək, öz-özlüyündə haçalanır. Qurulan məhkəmədə hər üçünün də nitqində həqiqət danışır. Acınacaqlısı odur ki, hər biri söylədiklərində haqlıdır. "HAKİM" verdiyi qərarında, "MÜTTƏHİM" etiraflarında, "MÜDAFİƏÇİ" isə qurbanın müdafiəsində doğru və yalnışları göstərməyə çalışır, hər kəsə. ŞAHİD isə susur. Üzündəki istehza ifadələri ilə izləyir, üçtərəfli dialo...
 • “Ayaq səsləri”- hər kəsin həyatından bir pay…

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

      “Ayaq səsləri” adlı psixoloji romanın bəlkədə müəllifdən sonra oxuduğu ilk insanam. Roman digər romanlardan fərqli olaraq öz həyat hekayəsi ilə fərqlənir. Hər şey elə müəllifin qeyd etdiyi” Məqsədə çatmaq üçün hər şeyə hazır olmalısan”, kəlməsindən başlayır desəm yanılmaram. Həyatın hər bir üzüylə zaman keçdikcə tanış oluruq. Ən çətin omür fəslimiz qocalıqdır desək yəqinki, bir çoxları məndən inciməz. Bir qadına aşiq olub,onu ömrünün sonuna kimi gözləmək hər sevənin həddi deyil. Elə ordaca illər əvvəl söz verdiyi skmayada əyləşm...
UA-36507442-2