logo

Mevlevizade Ahmet Ashaf Döner ‘in yaşam öyküsü

IMG_7593

Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Derviş Canbekli , gazetemizi ziyaret eden Mevlevizade Ahmet Ashaf Döner ile meslek hayatı üzerine bir röportaj gerçekleştirdi.

1.Mevlevizade Ahmet Ashaf Döner kimdir?

83 yaşında Şanlıurfa doğumluyum.1954 yılında İstanbul’a geldim. Eğitim dışarısında birçok meslekte çalıştım.

Harita Mühendisliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde meskan müdürlüğü müdür muavinliği,Gazetecilik yaptım. Ayrıca Konya’da semazenlik yaptım.

 

2.Mevlevizade Ahmet Ashaf Döner’in sporla bir ilişkisi var mı ?

Evet. İlk para kazanmayafutbolculuk yaşamımla başladım. Futbol hayatıma Malatyasümerspor’da başladım.1958’de Malatyasümerspor’dan Urfa gençlik spota transfer oldum. Burada Urfa’nın nefteri unvanını aldım. Daha sonra tayinim çıktı. Gaziantep’de hem öğretmenlik yaptım hem mhakemlik yaptım hemde Şehreküstü takımında futbol oynadım. O dönemlerde Beşiktaş’lı Baba Recep beni Beşiktaş’a transfer etmek istedi. Yedek subay olduğum için transfer gerçekleşmedi.72-73 yıllarında Halter ve Masa Tenisi hakemliği yaptım.

3.Mevlevizade Ahmet Ashaf Döner gazeteciliğe nasıl başladı?

İlk olarak gazeteciliğe 1953’de Urfa’da başladım. Sonra Gaziantep’te, Ankara’da  Zafer Gazetesi’nde, Zonguldak Ereğli’de Şirinereğli  gazetesinde çalıştım. Ayrıca 5 kitap yazdım. Hoş bir sevdayla başladım. Gönül dostlarıma, Eski Urfa, 5’i 1’lik ile devam ettim.

Mevlevizade Ahmet Ashaf Döner Röportajını güzel bir sözle noktaladı;

Sie bie sözüyle yağız esmer yüzüyle Urfa’yı bir görünüz Şair Nabi gözüyle

Röportaj: Mehmet Derviş Canbekli

Haber: Özkan Işılgan

Share
983 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2