logo

MERCEKHABER DARICA HAYVANAT BAHÇESİNDE

Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Mehmet Derviş Canbekli Darıca Hayvanat bahçesini gezdi Eğitim ve Turizm koordinatörü Ece Öztürk ile botanik parkı konuştu.


Haber/ Hale Bayansal
İstanbul’un en büyük Hayvanat bahçesine sahip olan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı misafirlerini bekliyor.‘’Doğa ve çevreyle dost, hayvan ve bitkileri seven, koruyan bir dünya’’ vizyonuyla ziyaretçisine hizmet veren Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı 80 dönümlük alanda bulunan 286 türü aşan ve 3600 üzerindeki hayvan nüfusu ile dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olduğu belirtiliyor.


Genel Başkan Mehmet Derviş Canbekli Sorumlu Ece Öztürk’e sordu?

 

Ece Öztür; “uzak illerden katılım hayli fazla ancak yakın çevrelerden komşularımızı göremiyoruz”diyerek hayvanat bahçesini anlattı:

“DARICA HAYVANAT BAHÇESİ OLARAK BİLİNEN FARUK YALÇIN HAYVANAT BAHÇESİ VE BOTANİK PARKI TÜRKİYE’NİN GEZİLMESİ VE GÖRÜLMESİ OLAN BİR DEĞERİDİR”…

 

1990 yılında kurulmaya başlanıp, 1993 yılında halka açılan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Türkiye’nin en önemli iki ili olan İstanbul ve Kocaeli’ne eşit uzaklıkta ve ortalama bir saatlik sürede ulaşılabilecek, havası temiz ve yeşili bol bir bölge olan Darıca’da yer almaktadır.

Ana misyonu doğa ve çevre bilincini oluşturmak, hayvan-bitki ve insan bütünlüğünün devamlılığına katkı sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak olan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, 18 yılın aşkın bir süredir, EAZA(Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği) tam üyesidir. Bu sayede, doğal yaşam standartlarında oluşturduğu barınaklarda, koruma altında aldığı tüm canlılar hayvanat bahçelerinde doğmuş canlılardır.

‘’Doğa ve çevreyle dost, hayvan ve bitkileri seven, koruyan bir dünya’’ vizyonuyla ziyaretçisine hizmet veren Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı;
● 18 yılı aşkın bir süredir, EAZA –Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği tam üyesi olan ilk hayvanat bahçesidir.

Bu sayede Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliğinin getirdiği kalite ve uygulama standartlarını ve deneyimleri paylaşarak, kedini sürekli iyileştirmekte ve geliştirmektedir.

Üye hayvanat bahçeleri ile hayvan türlerinin değiş tokuşunu bedelsiz olarak gerçekleştirmektedir. EAZA da nesli tehdit altında olan hayvan türlerinin satışı yasak olup, resmi makamlarca gönderilen tedavi ve bakıma ihtiyacı olan hayvanlar dışında, asla doğadan hayvan almamaktadır.

Hayvanat Bahçeleri arasında değiştirilen hayvanlar, en az 5 nesil hayvanat bahçelerinde üremiş, çoğalmış ve bu koşullara uyum göstermiş hayvanlardır.

● 80 dönümlük alanda, 286 türü aşan ve 3600 üzerindeki hayvan nüfusu ile Orman Bakanlığınca ruhsatlandırılmış olan ülkemizin en çok türe sahip hayvanat bahçesidir.

Sahip olduğu türlerin 180’ni, Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Hayvanlar olup, bunlardan 60 tür kritik seviyede koruma gerektiren türlerdendir. Ayrıca Anadolu’nun Nesli Tükenme Tehlikesi Altına Girmiş Türlerinden 15 tür de hayvanat bahçesinde yer almaktadır.

● Marmara Bölgesinin Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ‘Yaban Hayvanları Koruma ve Kurtarma Merkezidir’.

Hayvan hastanesinde ve karantina bölgesinde, doğada yaralı olarak bulunmuş ve bakıma muhtaç durumda yaban hayvanlarının tedavileri ve bakımları yapılarak, bunlar iyileştiklerinde doğaya yeniden bırakılmak üzere Bakanlık yetkililerine teslim edilmektedir.

● Bünyesinde barındırdığı 600’ü aşkın bitki türü ile ülkemizin zengin botanik parkları arasındadır.

Sahip olduğu botanik çeşitliliğin yarısı egzotikler olup, 200’ü aşkın tür odunsu/ağaçsı bitkidir. Bu yönü ile Türkiye’nin ve Marmara Bölgesinin öne çıkan önemli botanik merkezlerinden birisidir. Bitki nüfusu 8000’dir.

● Fauna ile Florayı birlikte ele alan ‘yaşayan bir gen merkezidir’.

Farklı bir özelliği ise, hayvanlara yararlı ve şifalı olan tıbbi bitkiler koleksiyonumuzu da oluşturmaya başlamış olmasıdır. Botanik parkının hayvanat bahçesinin geneline dağılmış olması yani hayvanlar ve bitkilerin iç içe yaşaması, 20 yılı aşan bir geçmiş ile oturmuş bitki örtüsüne sahip olması nedeniyle parkı, doğal yaşam alanı olarak adlandırmak mümkündür.

● Bir eğitim merkezidir.

Hayvanat bahçesinde var olan 150’şer kişilik teknolojik donanımlı, interaktif ve akılcı öğrenimin yer aldığı 3 ayrı eğitim salonuyla gelen ziyaretçi ve okul gruplarına verdiği doğa ve çevre koruma, botanik, biyolojik çeşitliliğin önemi ve nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin korunması gibi eğitimlerin yanı sıra okulu öncesi ve ilkokul 1, ilkokul 2-3-4, ortaokul 5-6-7-8 ve lise, meslek lisesi ve imam hatip lisesi 1-2. sınıfları seviyelerine ayrılmış özgün eğitimleri ile etkin bir eğitim merkezi konumundadır.

Etiketler: » »
Share
350 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2