logo

reklam
21 Ekim 2016

MENOPOZ

Menopoz Nedir?

Menopoz, kelime anlamı olarak aylık adet kanamalarının doğal yolla bitmesi ve doğurganlığın sona ermesi demektir. Menopoz bir yıl süresince adet görülmemesi sonucu değerlendirmeye alınır. Ancak kesin karar verebilmek için muayene, ultrasonografi ve kanda hormon testleri yapılmalıdır.10897021_10152660422269200_7740404075201671900_n

Menopoz 40 ile 52 yaşlar arasında geçirilen, kadınlar için kendine özgü bir dönemdir. Menopoz bir hastalık değildir. Bu dönemde yumurtalıklar, iki kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron salınmasını yavaşlatır ve bir süre sonra da üretimini durdurur. Sonuç olarak kadın adetten kesilir. Bu dönem korkulmaması, yaşla beraber doğal olarak geçirilmesi gereken bir dönemdir.

Bazı kadınlar aylık adet kanamalarının bitmesi dışında, menopozu herhangi bir belirti olmadan geçirirler. Ancak bazı kadınlarda östrojen düşüklüğü,  sıcak basmaları ve terleme gibi fiziksel değişiklikler olur. Bu kısa dönemde ortaya çıkan değişiklikler orta derecede veya ciddi düzeyde olabilir. Ayrıca bazen de uykusuzluk, anksiyete (sinirlilik) veya depresyona sebebiyet verebilir.

Sık Rastlanan Menopoz Belirtileri:

 • Adet kanamalarının kesilmesi
 • Sıcak basmaları, gece terlemeleri
 • Çarpıntı
 • Uykusuzluk
 • Sinirlilik, depresyon, unutkanlık
 • Zihinsel fonksiyonların yavaşlaması, konsantrasyon güçlüğü
 • Cilt kuruluğu, saç kırılma ve dökülmesi
 • Kilo almaya yatkınlık
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Vajinal kuruluk ve buna bağlı hassasiyet
 • İdrar yaparken acıma, ağrı
 • Eklem ağrıları
 • Kemik erimesi

 

Menopoza Girme Yaşı Nedir?

Östrojen düşüklüğünün en erken göstergeleri düzensiz ve miktarı değişken adet kanamalarıdır. Menopoza girişi etkileyen en önemli faktörler kalıtım ve ırktır. Türkiye’de menopoz yaşı ortalama 45-47′ dir. Bununla beraber 30’lu yaşların ortalarında “erken”, 50’lili yaşların ortalarında ise “geç” olarak da görülebilir. Siyah ırk kadınları beyaz kadınlara göre iki yıl erken menopoza girmektedirler ve doğum sayısının fazla olması da menopoz ile tanışmayı geciktirmektedir. Menopoza girme yaşını belirleyen bir diğer unsur da kadının kendi ailesindeki kadınların menopoza girme yaşıdır.

Menopozun Tedavisi Nedir?

Adetlerinde aksama olan kadınların öncelikle hekime başvurmaları gerekir. Muayene, ultrasonografi ve hormon testleri yapılarak menopoz tanısı kesinleştirilmelidir. Çünkü bazı hastalıklar da menopoz gibi adet gecikmesi yapabileceği için menopoz tanısının bir jinekolog tarafından, tam bir değerlendirme yapıldıktan sonra  konulması gerekir.

Menopoz belirtileri hafif düzeyde ise yaşam tarzı değişiklikleri ile atlatılabilir. Ancak bazı kadınlarda bu belirtiler hem daha ağır hem de daha uzun süreli olabilir. Böyle durumlarda hekim hastanın durumuna uygun bitkisel veya hormonal bir tedavi planlayabilir.

Menopozda kemik erimesi de ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle menopoz döneminde günlük bir saat, mümkünse açık havada yürüyüş, güneş banyosu, süt ve süt ürünlerinin düzenli tüketilmesi ve hekim tarafından öneriliyorsa kalsiyum takviyesi çok önemlidir. Kemik erimesi olan kadınlarda uygun ilaç tedavisi ve takibi yapılmalıdır.

Menopoz dönemine giren kadınları ürküten konulardan bir tanesi üretkenliğini kaybetmiş olmaktır. Ancak menopoz yaşa bağlı olarak her kadının kaçınılmaz olarak karşılaşacağı, doğal bir süreçtir; geri dönüşü yoktur. Aksine hamile kalma olasılığı olmadığı için cinsel açıdan kadının ve dolayısıyla çiftlerin daha rahat olabileceği, avantajlı bir dönemdir.

Bu döneme psikolojik olarak bakıldığında düzenli bir yaşamı olan ve menopozun doğal bir süreç olduğunu kabul eden bir kadın bu dönemi çok zorlanmadan geçirir. Bu dönem de ergenlik dönemi gibi doğal ve gelip geçen bir dönemdir. Hem birey hem de yakınları uykusuzluk, terleme, sinirlilik gibi menopoz belirtilerinin geçici olduğunu unutmamalıdır.

Menopozda Sağlık Kontrolleri:

Herhangi bir tedavi alsın – almasın, tüm kadınların, hekim daha sık çağırmadığı takdirde, yılda bir kez jinekolojik muayene ve gerekli testlerinin yapılması gerekmektedir.

                       Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Saadet AHMED

           İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği           Yakacık Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Share
687 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2