logo

reklam
24 Ekim 2016

MEME KANSERİNİN FARKINDA OLUN!

Meme, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan kanallardan oluşan bir salgı bezidir. Bu süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin kontrol dışı olarak çoğalmaları ve vücudun çeşitli yerlerine giderek çoğalmaya devam etmelerine meme kanseri denir.meme-kanseri-tedavisi-3jpg5rz6klyd
Günümüzde meme kanserinin nedeni ve nasıl gelişim göstereceği tam olarak bilinmemektedir. Meme kanseri riski 50 yaş üzerinde büyük ölçüde artmakta, ama daha genç yaştaki kadınlarda da görülebilmektedir. Meme kanserine yakalananların %20’si 50 yaşın altındadır.Erkeklerde de görülmekle beraber, kadın vakaları erkek vakalarından 100 kat fazladır.
Meme kanserinde çoğunlukla ilk belirti ele gelen kitledir. Tanı için mamografi, ultrason ve bazen manyetik rezonans görüntüleme tetkiklerinden faydalanılır. Meme kanserinin kesin tanısı biyopsi ve patolojik doğrulama ile konur.
Risk faktörleri arasında ailede meme kanseri öyküsü, erken ilk adet yaşı, geç yaşta menopoz, çocuk emzirmeme, obezite sayılabilir. Riski azaltmak amacıyla kilo kaybı, düzenli egzersiz gibi davranış değişiklikleri etkili olabilir. Ancak risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişikliklerinin yanı sıra hastalığın erken teşhisine yönelik yapılan meme kanseri taramaları bu kanserden ölümleri ve hastalığın sıklığını azaltmada en etkili yöntemlerdir.

Erken Teşhis İçin Yapılması Gerekenler:
20 yaş üzerindeki tüm kadınlar her ay adet bitiminden 1 hafta sonra kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır.
20-40 Yaş arası kadınlar 2-3 yılda bir, 40 yaşından sonra yılda bir genel cerrahi ya da meme cerrahisi doktoruna muayene olmalıdır.
40-50 Yaş arası kadınlar 1-2 yılda bir, 50 yaşından sonra yılda bir tarama mamografisi çektirmelidir.
Meme kanseri yayılmadan önce teşhis edilirse % 96’ya varan oranlarda kişi yaşam şansına sahip olur. İleri evrelerde hem yaşam süreleri kısıtlı hem de tedavi seçimleri hastalar için yaşam kalitesini düşürecektir.
Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Nimet SÜSLÜ
İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Yakacık Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Share
725 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2