logo

26 Aralık 2015

MEME HASTALIKLARINDA ÜÇ PARMAK KONTROLÜ

7Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşiye katılan Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu, meme ve tiroid hastalıkları konusunda dikkat çeken bilgiler verdi.
Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide konuşan Cengiz Erenoğlu, günümüzde erken teşhis ile kadınların ölümcül meme kanserinden kurtulduğunu söyledi.

“MEME KORUYUCU CERRAHİ YAYGINLAŞTI”

Erken tanı ile artık kanser hastalarının kaybedilmediğini söyleyen Erenoğlu, “Eskiden memenin tamamı hatta kas bile çıkarılırdı. Son yıllarda ise meme koruyucu cerrahi yaygınlaştı. Şu anda sadece hastalıklı kısım çıkarılarak tedavi yapılıyor” dedi.

ELLE MEME KONTROLÜNDE YAPILAN BÜYÜK YANLIŞ

Elle yapılan meme kontrollerinde kadınların en büyük yanlışlarının memeyi iki parmakla sıkmaları olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu, “Memeyi iki parmakla sıkınca ele memenin kendi dokusu geliyor. Bunu da bir kitle varmış gibi algılayabiliyorlar. Meme üç parmak ile ezerek kontrol edilmeli” diye konuştu.

“SAĞLIKSIZ GIDALAR GUATR YAPIYOR”

Memenin gözle incelendiğinde de meme başında çöküntü, kanlı akıntı, meme dokusunda portakal kabuğu görüntüsü gibi belirtilerden bahseden Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu, günümüzde marketlerden alınan sağlıksız gıdalar nedeniyle tiroid hastalıklarının da arttığını söyledi. Programa katılan vatandaşlara, ücretsiz muayene ve cilt, el-ayak bakımı hediye edildi. Program sonunda ise Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu, vatandaşların sorularını yanıtladı.

Share
217 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2