logo

11 Mart 2016

Mehmet Akif Ersoy Toki’de anıldı

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 95. Yıl Dönümü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Toki Yahya Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi salonunda düzenlenen programla anıldı.IMG_1439

Tiyatro salonunda gerçekleştirilen anma programına, Okul Müdürü Zeki Karataş, öğretmenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Program, bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve eserleri okundu. Daha sonra öğretmen ve öğrencilerin hazırladıkları şiirler okundu. Proğram 2 günlük tiyatro gösterisi ile devam etti.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan tiyatro gösterisinde çok sayıda öğrenci rol aldı. Sahneyi izleyen öğrenci ve öğretmenler duygulu anlar yaşadı.

Tiyatro Gösterisini hazırlayan,TOKİ Yahya Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi edebiyat öğretmenleri Necati Erbaş ve Suzan Bilgetekin, vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı’nı armağan eden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla, minnetle ve rahmetle andıklarını belirtti.

Erbaş, “Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren İstiklal Marşımız, Yüce Türk milletinin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez değerlerdir. Bir topluluğu millet yapan bazı mukaddes değerler vardır. Birincisi dilimiz, ikincisi dinimiz, üçüncüsü ve en önemlisi de uğrunda ölmekten çekinmeyeceğimiz vatandır. Eğer bu üç unsur bir arada bulunmadığı takdirde o topluluk herhangi bir anlamda millet olma vasfını kazanamamıştır” şeklinde konuştu.
Erbaş Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda Türk ulusunun neden savaştığını, neye inandığını, açık bir şekilde ifade ettiğini belirterek, “Çanakkale Savaşını yazdığı bir şiirle anlatan anlatmakla kalmayıp adeta destanlaştıran Mehmet Akif Ersoy, topyekun Milli Mücadele’nin yaşandığı Kurtuluş Savaşı’nı da İstiklal Marşı’nı yazarak armağan etmiştir”

IMG_1444

Share
521 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2